Türk Büyükleri


Güney Türkistan Türk Büyükleri
Han Erke (Kanışka)
Hakan Tekin
Akşunvar
Alp Tekin (Alp Tegin)
Sebük Tekin
Gazneli Mahmut
Alişir Neva-i
Mevlânâ Celaleddin-i Belh’li (Rumi)
İbni Sinâ
Ebu Ubeyd Cevizcanlı
Zehiruddin Faryablı
Mevlana İsmail Ata-i Belhli
Babur Şah
Sultan Hüseyin Baykara
Şayıbek Han (Şeybani Han)
İbni Yemin Şibirganlı
Şahi Meşreb
Gevherşad Begüm
Münşi Ali Rıza Han
Mir Ahmet Kuli Han Raci
Gulam Mehmet Meymeneli
Hayırhan Hayri
Qari Azim Azimi
Seyit Sıddık Han Gevheri Belhli
Halife Kızılayak
Azad Beg
Ergeş Uçkun
Nurullah Taluqanlı
Abdülkerim Mahdum
Abdul Raşid Dostum

Türk Acunu Türk Büyükleri
Teoman
Attila Han
Oğuz Kağan
Bilge Kağan
Köl Tegin
Tonyukuk
Sibir Kağan
Tun Baga Tarkan
Baz Kağan
Ozmış Tegin
Bengü Kağan
Timur Han
Babur Şah
Osman Gazi
Fatih Sultan Mehmet
Kılıçarslan
Satuk Buğra Han
Celaleddin Harzemşah (Manguberdi)
Sultan Sencer
Alparslan
Çağrı Bey
Hulagu Han
Şah Cihan
Şeyh Şamil
Mahramanoğlu Mehmet Bey
Farabi
Hacı Bektaş
Ahmet Fergani
İmam-ı Buhari
Harezmi
Ebu Maşer Belhli
Fuzuli
Nizami Genceli
Mimar Sinan
Ali Kuşçu
İmâm Tirmizi
Nasreddin Hoca
Abdulhamit Çölpan
Cengiz Aytmatoğlu
Atatürk
Enver Paşa
Hüseyin Nihal Atsiz
İsa Yusuf Alptekin
Yakup Han
Battal Gazi
Ebulfeyz Elçibey
Alihan Töre Saguni
Hoca Niyaz Han
Sabit Damolla Abdülbaki
Âlim Sabit Damolla
General Mahmut Muhitti
Gani Batur
Alibek Hakim
Alparslan Türkeş

Kahraman Türk Kadınları
Raziye Begüm
Nadire begüm
Hatice Hüma Hatun
Gevher Nesibe Sultan
Reklamlar

12 Yanıt

 1. Türk’ün Tanrısı, Göktanrım hepsinin yanında olsun, ellerinden tutsun, ruhları şad, mekanları uçmağ olsun. Kabirleri nurla dolsun. Onların yollarından ayrılırsak gök girsin kızıl çıksın.

  Kerem ÜSTÜNDAĞ
  22 Ocak 2011
  Ankara, Türkiye

 2. “Timur Han” ibaresini lutfen “Emir Timur” olarak değiştirseniz. Alim, komutan ve devlet adamı Timur, ömrü boyunca “Han” unvanını kullanmamıştır.

  Çocukları ve torunları da “Emirzade” veya “Mirza” unvanıyla yaşamışlardır.

 3. çok doğru emir timur hz.leri ciddi.inançlı.alimlere saygılı bir hakandı.iranın bir kent sokaklarından geçerken iki katlı bir binadan kilim silkiliyor..tozu oradan geçen emir timur hz.leri ve askerlerinin üzerine geliyor.içlerinden yetkili sesleniyor o ev ne evi tozutma..kilim elindeki delikanlı burası medrese deyince.emir timur hz.leri.medreseye uğruyor oraya maddi yardım yapıyor ve görevli hoca ve talebeleri memnun edip ayrılıyor…”rahmetullahi aleyh”

 4. Yazik, hem de cok yazik! Damarlarinda bir damla Turk kani kalmamis Fatih Sultan Mehmet gibi köle ve cariyelerden dogma tum Osmanlilar ve yukarida ki bazi isimler ne zaman dan beri Turk oldular?! Turklerle kan bagi olmayan, Turk kulturunu ve ruh halini yasamayan, Turkce konusup yazamayanlar nasil Turk olabiliyor ?!
  Yanitini ben vereyim : Sadece Turkiye dekilerde degil, Asya daki Turklerde de ciddi bir ruhsal kopukluk var; cunku, Turk tarihinin yaklasik yuz yillik ( 644 ile 740 yillari arasi) cok önemli bir bölumu yuzyillardir Turklerden gizleniyor. Araplarin, Ahnef b. Kays ile baslayan Guney Turkistan i isgal, yagma , katliamlari bilincli olarak insanlarimizdan gizleniyor.
  Araplar tarafindan hadim edilmis bir Turkluk bugun Turkluk olarak lanse ediliyor.
  Muhalleb, Hotel, Hocent, Sogd, Kes, Necef, Baykent, Numiskent, Ramitan, Talkan, Buhara, Suman, Faryap,Harzem, Cuzcan, Semerkant ve daha onlarca Turk sehri ve bölgesinde Araplarin yuzbinlerce Turku hunharca öldurdugu,kadinlara- kizlara tecavuz ettigi ve köle olarak Arap zenginlerine sattigi, mallarini yagmaladigi , bircok sehrin tum ahalisiyle birlikte yakildigi bugunku Araplasmis ” Turkler” tarafindan kendi insanlarimizdan gizleniyor.

  Bakin Buyuk Turk bilgini Biruni , Harzem sehrinin yok edilisini söyle anlatir: ” Kuteybe, her careye basvurarak Harzemlilerin yazili dilini bilenleri, geleneklerini koruyanlari, butun bilginleri yok etti. Böylece her sey karanliklara gömuldu. Islam, Harzemlilerin icine girerken, onlarin tarihi hakkinda bilinenleri artik ögrenme olanagi olmadi.”
  Öyle bir hafiza kaybi yasandi ve yasaniyorki, Turkler, savasmadan teslim olan TALKAN sehrinin tum ahalisinin kadin-cocuk-yasli demeden kilictan geciren Arap komutanin ismini yeni dogan erkek cocuklarina verecek kadar özlerine ve gururlarina uzaklastilar.
  Cuzcan da 12,000 Turkun Enderhiz vadisi ndeki bir irmagin yaninda bogazlarinin kesildigini ve Arap komutan Yezid b. Muhellebin , Turk kaniyla dönen degirmen tasinda bugdayi un yapip, o undan ekmek pisirip yedigini kimse bilmez; bilenler de söylemez.. Cunku Araplastik.. Bugun Turklerin cogu Arap isimleri tasimaktadir: Ali, Veli, Halil, Tayyip, Abdullah, Hasan…Turkce diye konustugumuz dilinde bir kismi Arapcadir.
  Bu yuz yillik ruhsal ve fiziksel yikim, bugunku 1100 yillik hadim edilmis Turklugun sebebidir. Bu yorumumu okuyanlara, Turk yazari ERDOGAN AYDIN in NASIL MUSLUMAN OLDUK ? isimli kitabini okumalarini tavsiye ederim.
  Araplara korkulu ruya olan Su lu Kagan a ve Kur Sul a selam olsun…

 5. ” EY TURK BUDUNU ! USTTE GÖK YIKILMAZ, ALTTA YER DELINMEZSE, DEVLETINI, TÖRENI KIM BOZABILR ? ” demis Bilge Kagan.

  Bozarlar, hem de öyle bir bozarlarki; eger biz dogru bir tarih bilincine sahip olmazsak ; gelecek kusaklara dogrulari tasimazsak.
  MIMAR SINAN Turk degildir; yukaridaki bazi isimler de Turk degildir; neden onlarin isimlerini Turk buyukleri olarak yaziyorsunuz ? Bir insan dinini degistirebilir; ama, soyunu ve kanini degistiremez. Mimar Sinan yani Sinaneddin Yusuf, ulkemizin Kayseri ilinin Agrianos ( bugunku ismiyle Agirnas) köyunde dogmus bir Hiristiyan ERMENI si ya da RUM u dur. Yil 1511 de devsirme olarak Istanbul a getirilmis … Bu herkesin bildigi basit bilgileri Google `den bile bulabilirsiniz.
  620 yillik Osmanli Imparatorlugu nda TURK bulmak cok zordur; yabanci köle ve cariyelerle ” halvet” e giren, o cariyelerden dogan yeni Osmanlilar daha basindan itibaren hizla Turkluge yabancilastilar, bu Sultanlar Turkce bilmez ve konusmazlardi; pasalarinin hemen hemen hepsi de “dönme”lerdendir. …

 6. Benim adım Metehan Tarkan Oğuz. Bir TÜRK dünyaya bedeldir! başka da bişey demiyorum!

 7. bu nasıl türklük uzun hasan ve shah ismail yok .

 8. bir kişi türk ise bunu söylemlerine bakarak anlarsınız,değilse bunu söylemleriyle belirtir.devleti aliyenin tüm padişahları türktür.türklerde soy babadan geçer bunu kafanıza takın önce,son olarak burada bir kişiyi göremedim oda 21.yy en büüyük türk lideri MUHSİN YAZICIOĞLUDUR.kendisinide eklerseniz buraya iyi olur selametle…

 9. ” bir kisi turk ise bunu söylemlerine bakarak anlarsiniz, degilse bunu söylemleriyle belirtir …” deyip, benim Osmanli hakkindaki yorumumdan rahatsiz olup, cesurca olmasada kanimi sorgulamaya kalkismissin. Ben kanimla, canimla ve en önemlisi butun maneviyatimla ( ruhu Araplasmamis ) ön ve orta asyadaki kandaslarim kadar Turkum. Dusuncelerinden hoslanmadigin kisilerin dusuncesini elestirebilirsin, bu anlasilir birseydir; ama, kanini sorgulamak cok cirkindir ve bir Turke yakismaz.

  Cumhuriyetimizin kurucusu, ulu önderimiz ATATURK un, bundan 80 yil önce yazdigi 21 sayfalik mektubunun yakin bir zamana kadar gizlendigini ve sansurlendigini suphesiz biliyorsundur. Bu mektup Atilla Oral tarafindan kitap olarak Demkar Yayinevi`nce yayinlandi, alip okumani tavsiye ederim.

  Ama sakin, Ataturk`un benimkinden 100 kat agir söylemine kizip, Ataturk`un de Turk olmadigini ima etme !!

  Ne demis Atamiz : ” Turkler Araplarin dinini kabul etmeden evvelde buyuk bir millet idi. Araplarin dinini kabul ettikten sonra, bu din … Turk milletinin milli rabitalarini gevsetti; milli hislerini, milli heyecanini uyusturdu…” , ” Muhammedin dinini kabul edenler, kendilerini unutmaya, hayatlarini Allah kelimesinin her yerde yukseltilmesine hasretmeye mecburdurlar… Bu vaziyet karsisinda, Turk milleti bircok asirlar, ne yaptigini bilmeksizin, adeta bir kelimesinin manasini bilmedigi halde Kurani ezberlemekten beyni sulanmis hafizlara dönduler…” …

  Atamiz daha 80 yil önce bunlari yazmis ; yalan mi ? Osmanlinin gercegi bu degil mi ? Tarih bilinci ve vicdani olan bir Turk bu sorulara ” Hayir ! ” yanitini vermez, veremez !

  Ulusal bir devlet kuran Atamiz, Turklugu Arapliktan arindirmaya calisti; bugun Osmanli artiklarinin , Arap hayranlarinin, hilafet özlemcilerinin yikmaya calistiklari Cumhuriyeti kurdu.. Eger isgalcilerle isbirligine giren vatan haini Osmanlida birazcik Turkluk kalmis olsaydi, Ingiltere`ye kovulmazdi. Ne demis atalarimiz : ” anlayana sivri sinek saz gelir, anlamayana davul- zurna az gelir ! “. Son sözum budur.

 10. Ağzınıza sağlık Kaan kandaşım…Sağ olun, var olun…

  Ayrıca ”Alper Tunga” mahlaslı arkadaşımıza sormak isterim; ben 41 yaşındayım ve gerçekten bilmek istiyorum Merhum Yazıcıoğlu ne yapmış ”21.yüzyıl’ın en büyük Türk lideri” olacak kadar? Mesela bir Ebulfez Elçibey, bir Rauf Denktaş sizin bu övgünüze layık olamamış da, Merhum Yazıcıoğlu neler yaparak buna layık olmuş? AKP ‘yi eleştirmediği, türban savunucusu olduğu için mi en büyük Türk lideri olmuş orasını anlamadım, bir açıklarsa sevinirim, ben de öğrenmiş olurum…

 11. Türk Milleti artık atalarıyla uğraşmaktan vaz geçsin. Selçuklular, Osmanlılar bizim atalarımızdır, ne yaptılarsa yaptılar, atalarınıza saygı duyun. Atatürk Ulusalcılığı yükseltmek Arap zihniyetini kırmak için bazı politikalar izlemiştir ama hiç bir zaman dini yok etmeye çalışmamıştır. Dinimize saygı duyun. Yüzyıllarca edindiğimiz değerlere dil uzatmayın. Bugün Türkler olmasaydı, müslümanlık olmayacaktı. Haçlı Orduları Türkleri yıkmak için değil Müslümanlığı yıkmak için toplanmıştır ve birçok Atamız bu uğurda can vermişdir. İman ve inanç kalaları olmadan hiç bir millet ayakta kalamaz. Okuyan Türk kardeşlerim, Müslümanlık öncesi Türklük ile Müslümanlık sonrası Türklüğü artık barıştırın. Türkiye Cumhuriyeti ile Osmanlıyı barıştırın. Hepsi bizim Tarihimiz, geçmişimiz, atalarımız ve değerlerimizdir.

 12. İLTERİŞ KUTLUK KAĞAN YOK ÜZÜLDÜM

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: