Güney Türkistan’ı bilen var mı?


Çin işgalindeki Doğu Türkistan’la ilgili Türk kamuoyunda kayda değer bir hassasiyet var. Ne yazık ki büyük bir bölümü bugünkü Afganistan topraklarında kalan Güney Türkistan’la ilgili aynı hassasiyetten bahsetmek çok zor.

Samanlılar, Harezmşahlar, Selçuklular, Gazneliler, Gurlular, Timurlar gibi Türk devletlerine merkez olan bu topraklar günümüzde Türk dünyasının bir parçası değilmiş gibi algılanıyor. Türk-İslam medeniyetinin önemli bir parçası olan Güney Türkistan’da yaşayan Türkler Afganistan’daki küçük bir azınlık grup şeklinde değerlendiriliyor.

Afganistan’ın üniter bir devlet olarak varlığına devem edeceğini düşünmek, Afganistan gerçeklerini bilmemek olur. Zoraki olarak bir arada tutulmaya çalışılan gruplardan müteşekkil olan Afganistan bölünmeye mahkumdur. Yaklaşık 250 yıldan beri, Afganistan merkezi yönetimi Peştunların elindedir ve merkezi hükümet en hafif ifadeyle Güney Türkistanlılara zulmetmiştir. Güney Türkistanlıların Afganistan devletinde azınlık olarak yaşamasını gerektirecek hiçbir sebep yoktur. Güney Türkistan, Afganistan’ın geriye kalan kısmıyla dil, tarih, kültür ve gelecekle ilgili hiçbir şekilde ortak paydaya sahip değildir. Güney Türkistan, Afganistan’ın bir parçası değil; Türkistan’ın bir uzvudur.

Peştunlar, yürüttükleri Peştunlaştırma faaliyetleri kapsamında Türklere olmadık zulüm ve baskılar uyguladılar. Güney Türkistan’a yönelik sistematik olarak iskan faaliyeti yürüttüler. Sulama için kullanılan su yolları önce Peştun köylerine sonra Türk köylerinden bırakılmaktaydı. Güney Türkistan bölgesine yol, hastane, okul, altyapı ve “hiçbir” hizmet götürülmedi. Şuanda Afganistan’ın kuzeyindeki bazı Türk bölgelerine gidilirse, adeta zamana yolculuk yaptıran makineye binilip 300 yıl geriye gidilmiş olur. Ne su var, ne elektrik. Güney Türkistan, etrafı çevrilen, tecrit edilen ve devletin hiçbir hizmetinin uğramadığı bir yer olmuş. Çamurdan evler, sınırlı ölçekte hayvancılık ve ilkel şartlarda sürdürülmeye çalışılan tarım. Sefalet, cehalet ve bedbahtlık.

ABD ve Batı Güney Türkistanlılara haksızlık etmiştir. Taliban yönetimine karşı ilk başkaldıranlar kimlerdir? Kuzey İttifakının başını çeken ve Taliban yönetiminin devrilmesinde birinci derecede rol oynayan hangi gruptur?

Taliban hükümetine karşı mücadele başlatarak Taliban yönetiminin devrilmesinde birinci derecede rol oynayan aktör Türklerdir. Özellikle kuzeyden başlatılan Taliban karşıtı harekatın en önemli kısmı olan birinci aşamada Türklerin belirleyici rolü olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Bütün bu gerçeklere rağmen, kağıt üstündeki birkaç düzenleme ve sembolik birkaç mevki dışında Türklere hiçbir şekilde hayat hakkı tanınmamaktadır. (Karzai hükümetinde yer alan Türklerin halkla bağı olmayan ve aileleri yut dışında yaşayan eski komünistlerden oluşması da manidardır.)

Gelinen nokta itibariyle, Afganistan’daki Türkler ülke yönetiminden tamamen geri plana bırakılmış durumdadırlar. Kızıl Ordu’nun Afganistan’dan çıkarılmasında, Taliban yönetiminin devrilmesinde birinci derecede rol oynayan Türk unsurlar bugünkü Afganistan siyasetinin en kenara itilmiş grubu konumunda. Bu bakımdan, Afganistan’daki Güney Türkistanlılara çok ciddi haksızlık yapılmıştır.

Türkiye’nin Güney Türkistan’da takip etmesi gereken orta ve uzun vadedeki dış politikanın ana hatları şu şekilde olmalıdır:

• Güney Türkistan, Türkiye’nin güney Asya’daki bir numaralı çıkar sahasıdır. Akdeniz’de Kıbrıs neyse, Asya’da Güney Türkistan odur.

• Güney Türkistan, muazzam doğal kaynaklara ve çok önemli stratejik bir yere sahiptir.

• Güney Türkistan halkı için, Türkiye’den daha doğal bir müttefik yoktur. Güney Türkistan halkının Türkiye’deki soydaşlarına yaklaşımı son derece dostanedir.

• Sadece ekonomik ve maddi yardımlar yeterli değildir. Türkiye Güney Türkistan’a siyasi destek verilmelidir.

• AK Parti hükümeti döneminde, Türk dış politikası hiçbir zaman olmadığı kadar Güney Türkistan’a ehemmiyet vermiştir. Ancak yapılanlar, kesinlikle yeterli değildir.

• Güney Türkistan siyasetinin temel hedefi tam bağımsızlık olmalıdır. Türkiye, Güney Türkistan’ın bağımsızlığı için, siyasi, ekonomik, kültürel, istihbarat ve askeri bütün imkanları seferber etmelidir.

• ABD’nin kuklası olan Karzai hükümetinin merkezi idareyi güçlendirme çabalarını sekteye uğratmamak uğruna, Güney Türkistanlıların siyaseten kenara itilmesine seyirci kalınmamalıdır.

• Türkiye, Ayna TV başta olmak üzere, Türk kültürünün korunup yayılması için gerekli olan her türlü çabayı sonuna kadar sarf etmelidir.

• Türk asıllı öğrencilerin Türkiye’de eğitim görmeleri için gerekli her türlü kolaylık aktif olarak desteklenmelidir. Bu konu, uzun dönemdeki çıkarlarımız için hayati öneme sahiptir.

• Türkiye’deki Kürtlerle Afganistan’daki Türkleri mukayese ederek, Türkiye’nin bölgedeki faaliyetlerini eleştirenler çıkabilir. Bu karşılaştırmanın abesliği açıkça meydandadır. Türkiye, milli ve manevi menfaatlerinin icaplarını her halükarda yerine getirmelidir.

• Güney Türkistan’daki en önde çıkan siyasi lider General Dostumdur. Türkiye, dilediği grupla işbirliği yapabilecek güce sahiptir. Güney Türkistan fikrini paylaşmayan ve Türkiye’nin bu konudaki dış politikasını kavrayamayan hareketler yerine, yepyeni siyasi figürler ve taze siyasi oluşumlar ihdas etmekten kaçınmamalıdır.

Güney Türkistan’la ilgili en ufak bir tereddüt ve en küçük bir zaman kaybı, uzun vadede Türkiye için hiçbir siyasetçinin göze alamayacağı çok büyük çaplı fırsat kayıplarına yol açacaktır.

Sayın Ahmet Davutoğlu Güney Türkistan’ı ziyaret eden ve bölgeyi yakından takip eden bir siyasetçidir. Biz sadece Güney Türkistan konusunun, gündelik ve konjonktürel mülahazaların gölgesinde bırakılamayacak kadar önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmak ve gündeme taşımak istedik.

Necip Yıldırım

Reklamlar

7 Yanıt

 1. Malesef Türkler burada üstünlük sağlayamadığı için hala çin egemenliğindeler Türkiye ve diğer türk Respulikalar bu olaya Müdahale etöeli ve ttürkistanı almalı

 2. Türkler tarih boyunca birlik olmayı başaramadılar. Birliği başardıklarında ise kışkırtmalar sonucu tekrar dağılmaya yüztutmuşlardır.
  Türkler uayanıncaya kadar bu dağınıklar devam edecektir.

 3. güney türkistana bilen yok cok az bizim satilmis medya ancak oratligi karistiriyor bdpli kürtleri gösteriyor ermenileri hrant dink midir nedir onu sabah aksam gösteriyor azer türklerine azeri diyolar bazen akp hak veriyorum medya konusunda ülkeyi yanlis yolla halki kandiriyorlar …afghanistanin kuzeyi türkündür türkmenler ve cok sayida özbek türkleri ve kirgizlar yasiyor güney türkistana azad…destek cikmaliyiz soydaslarimiza büyük turan ücün büyük turkistan ücün bu adimlar atilmali…!! zaten afghanistani param parca ettiler bari güney türkistan azad olsur insallah..

 4. farslar türklere hic bir zaman dost olmaz…irana bakin 35-40million türk var güney azerbaycan türkleri kasghai türkleri ve türkmenler..ama ana dilde egitim haklari yok assimile politikasi uygulaniyor soydaslarimiza aynisi afghanistan türkleri ücün gecerli türk türke destek cikmali…!!!

 5. Hunturk gokturk sahip cikmaliyiz diyorsunuz güney türkistanli olarak bazi soydaslarimizi vatandasliga almiyorsunuz . suriyelilere verdiginiz vatandasligi guney turkistanlilara vermiyorsunuz !!!!

 6. yani ben biyere gittigim zaman nerelisin diyince guney turkistanli diyemiyorum cunku diyince oyle bir yer mi var diyolar

 7. Afganistan da türkülerin hem gelişmiş hem gelişmemiş şehirleri vardır tıpkı bu gibi başka halkı da böyle yaşamakta afganistanin sadece türk bölgesi böyle değildir hepisi aynı. Sizin bu fikirin yayması ülkede iç savaş açmaya neden olur ve bir sürü türk ve türk olmayan insanların kanı akar, zaten ülkem oldukça durumu kötü lütfen kendi çıkarlarınız için ülkem içine daha fazla savaşa neden olmayın bu fikri yaymak yerine bize birlik beraberlik konusunda da yardımcı ola bilirsiniz eğer amacınız ordaki türklerin rahatı ise, allahtan korkun biraz vicdani düşünün hiç bir şey insanın canından önemli değildir
  Ben başta insan olmak üzeri sonra Afganistanli ve sonra Türk kızı
  Ve Türk sever olarak yazdıklarınızı hiç birine katilmiyorum, sadece çıkar ve kan kokuyor o yazılar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: