Güney Türkistan’lılar 5 Bin Yıllık Aba Güreşini Yaşatıyorlar


7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından Türkiye’ye getirilmeleri sağlanan Güney Turkistan (Afganistan) Türkleri, 5 bin yıl önce Orta Asya’da günlük kıyafetle yapılan “Aba Güreşi”ni Hatay’da yaşatmaya çalışıyorlar.

 Güney Türkistan (Afganistan) Türkleri’nin yaşadığı Antakya merkeze bağlı Ovakent’te, geleneksel aba güreşinin geliştirilmesi ve yaşatılması için Ovakent Belediyespor Kulübü bünyesinde çalışmalar sürdürülüyor. Los Angeles Olimpiyat Oyunları’nda bronz madalya sahibi güreşçi Ayhan Taşkın’ın antrenörlük yaptığı kulüp çalışmalarını aynı zamanda düğün salonu olarak da kullanılan mekanda yapıyor.

Geçmişi 5 bin yıl öncesine kadar dayanan aba güreşinin inceliklerini 8-15 yaş grubunda 60 öğrenciye öğretmeye çalışan Taşkın, Aa muhabirine yaptığı açıklamada, aba güreşinde Hatay’ın pilot bölge olduğunu, yakın gelecekte eski Judo ve Karate Federasyonu Başkanı İbrahim Öztek ile Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş’ın girişimleriyle Geleneksel Spor Federasyonu’na bağlı olan aba güreşinin bağımsız bir federasyon olacağını söyledi.

 Güney Turkistan Kuzey Afganistan’dan gelen Özbek ve Türkmen çocuklarının ata sporu güreşte çok başarılı olduklarını, Hatay genelinde ve çevre illerde gerçekleştirilen müsabakalarda önemli dereceler elde ettiklerini ifade eden Taşkın, şöyle devam etti:

“Afganistan Türkleri ataları gibi genlerinde bulunan aba güreşine çok yatkınlar. Yetenekli öğrencilerden yeni şampiyonlar yetiştireceğiz. Hatay’da Afganistan Türkleri’nin yaşadığı Ovakent beldesinde işsizlik nedeniyle sıkıntı çeken gençler kendilerini kanıtlamak için büyük çaba gösteriyorlar. Ovakent Belediye Başkanı Abdulşükür Mert ile Antakya Belediye Başkanı Lütfü Savaş, aba güreşinin gelişmesi, yaygınlaşması için destek veriyorlar. Geçen ay Antakya Belediyesi’nin sponsorluğunda 2. Uluslararası Aba Güreşi Şampiyonası yapıldı. Şu anda Geleneksel Spor Dalları’na bağlı olan ve daha çok gösteri sporu olarak yapılan aba güreşinin yakın gelecekte kendi federasyonuna kavuşmasıyla milli takımlarını oluşturup, özellikle Türk Cumhuriyetlerinde ikili kamp ve müsabakalar yapmayı hedefliyoruz. “

Taşkın, başarılı güreşçileri, birçok milli sporcunun yetiştiği “Yatılı Güreş Eğitim Merkezlerine” göndereceğini de sözlerine ekledi.

-BELEDİYEDEN BAŞARILI SPORCULARA DESTEK-

Belediye Başkanvekili Mahmut Öztürk, Belediye Başkanı Abdulşükür Mert ile tüm meclis üyelerinin ata güreşi aba güreşini destekleme kararı aldıklarını, Ovakent Belediyespor Kulübü çatısı altında topladıkları başarılı sporculara, araç-gereç, malzeme ve gıda yardımı yapacaklarını söyledi.

Kendini dünya çapında kanıtlamış bir spor adamı olan Ayhan Taşkın’ı kulübün başına getirdiklerini ifade eden Öztürk, “Bizim tarihimizde özellikle aba güreşinin önemli bir yeri var. Dedelerimiz, atalarımız çok iyi güreş tuttukları gibi, güreş bilmeyene kız vermezlerdi. Beldemizde yoğun bir işsizlik var. Ayrıca lise düzeyinde okul yok. Bu nedenle başarılı sporcuları antrenörümüz Ayhan Taşkın’ın da desteğiyle ‘Yatılı Güreş Eğitim Merkezleri’ne göndereceğiz. Ayrıca il ve Türkiye genelinde yapılan tüm müsabakalara katılarak eksiklerimizi gidereceğiz. Hedefimiz güreşte her yaş kategorisinde en az 2-3 Özbek sporcu bulunmasıdır. “

Öztürk, düğün, sünnet, dini ve milli bayramlarda güreş müsabakaları düzenleme alışkanlığını sürdürdüklerini, böylece yetenekli sporculara fırsat yarattıklarını da sözlerine ekledi.

Aba Güreşleri

Reklamlar

2 Yanıt

  1. daha çok çocuklar boy göstermiş

  2. Aba güresi Gaziantep’de atasporudur. Atadan dededen bu gelenek devam etmektedir. Burada hic yer verilmemis olmasini yadirgadim.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: