Türkler’e uyarı


Asya, haritasına bakıldığı zaman kıtanın doğu kıyısında büyük bir ülke olan Çin’in, kendine komşu olan birçok ülkeyi işgal ederek, kıtanın ortalarına ve kuzey kısmına doğru genişlediği görülmektedir.Çin’in kuzeyindeki Mançurya’nın tamamı, Moğolistan’ın bir kısmı, Tibet ülkesinin tamamı, Türkistan’ın bir parçası olan, Sincan bölgesinin tamamını işgal ettiği görülmektedir.

İkinci Dünya Savaşı’nın getirdiği karmaşa içerisinde, Sovyetler Birliği Doğu Avrupa ve Orta Asya’da topraklarına toprak katarken. Çin de kendi payına Türkistan’ı işgal ederek, daha sonraki yıllarda sınırlarına katarak, Sincan bölgesi adı altında, Çin federasyonuna çevirmiş ve kendine bağlı bir eyalet yapmıştır. 50 milyon Türk’ün yaşadığı bu topraklardaki Türk’lerin bu uygulamaya karşı çıkmaları ve direnmeleri ise, Çin’in soykırımı ve insanlık dramı ile karşı karşıya gelmelerini getirmiştir.

Mançurya ,Moğolistan ile birlikte Tibet ülkesinin tümünü de işgal eden Çin. İkinci Dünya Savaşından sonra da, Orta Asya’da en büyük Türk Devleti Türkistan’ın yarısı olan, Doğu Türkistan’ı işgale kalkışması, bölgede, yayılmacı bir politika izlemesini ortaya çıkarmaktadır.

Bu hareket, gelecekte, tüm Orta Asya ülkelerinin işgal hazırlığının bir işareti olarak kabul edilmiştir.

Eline fırsat geçtiği an, Doğu Türkistan’ı işgal ettiği gibi, Batı Türkistan’ı da işgal edeceği açıkça belli olmuştur.

Çin Halk Cumhuriyeti, Orta Asya’da büyük bir Emperyalist güç haline gelmiştir.

Bunun en bariz örneği, Uygur Türklerine yapılan asimilasyon hareketleridir.

Bu hareketler göstermektedir ki, Çin, batıya doğru genişleme politikası içindedir.Çin’in, batıya doğru gelişmesini fark eden ABD, Talibanla mücadele adı altında, Nato ve AB’i ülkelerini de katarak, bölgeye girmiştir.

Bölgenin yapılanması ise, farklı ittifakların doğmasını getirmiştir.

Hindistan Rusya ile Çine karşı, Pakistan da Çin’le bu ittifaka karşı ittifak oluşturdular.

Pakistan, Hindistan’a karşı, Çin’in koruması altına girmiştir.

Batıya ve kuzeye doğru genişleme emelleri olan Çin, Batıda, Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra. Bağımsızlıklarına kavuşan Kazakistan, Özbekistan ,Kırgızistan,Türkmenistan ve Tacikistan Cumhuriyetleri. Yayılmacı Çin Emperyalizminin tehdidi ve tehlikesi altına girmiştir.Çin’in , batıya genişleme politikası iki yönden uygulama alanı bulacaktır.

Birinci yön, Afganistan üzerinden, Pakistan’a doğru yayılırken, doğu Türkistan üzerinden de, Batı Türkistan hedef olarak saptanmıştır.

Batıya doğru yayılma politikası içerisine giren ve bu iki yönü kullanan Çin, bu iki yönün ortasında, Asya’nın büyük ülkelerinden biri olan İran’la ister istemez karşı karşıya getirecektir. Bu durumda Çin yayılmacılığının hedefleri arasında, İran da nasibini alacaktır. Doğu Asya’nın dev bir emperyal gücü olan Çin, Orta Asya’yı kendine kattıktan sonra, Batı Asya’ya da yayılmasını devam ettirecek ve o coğrafyayı da sınırları içerisine alacaktır.

Çin emperyal bir güç olarak, yayılma alanı içerisinde bulunan, İran’a bakış açısı ne olacaktır ?

Şüphesiz ki, emperyalizmin bir kuralı olarak, hedefe varmak için, İran bu yayılmacı politikanın bir parçası olacaktır.

Bunu da ,” nereden çıkardın “?diye sorabilirsiniz.

Sovyetler Birliğinin dağılmasından sonra, Türkiye’yi ziyaret eden bir Genel Kurmay Başkanı, basının önünde sorulara cevap verirken, Türkiye ile Çin’in bir gün, komşu ülkeler durumuna gelebileceğini söyleyerek, TC Devleti için, ciddi bir uyarıda bulunmuştu.

Yalçın Cemal / vatangazetesi

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. türk çin sınırı sarı nehir’dir. çin seddi değil. neden sarı nehrin ötesinde -herkes uygur diyor ama egemen olan uygurdu, ama çok çeşitli boylar ve oymaklar da vardı uygur egemenliğinde. biz de bunu bilerek uygur piramitleri diyelim, en doğrusu türk piramitleridir. – ki piramitler sarı nehrin öte yakasında yok. bunu açıklıyor.sarı nehir boyunca 75 km. eninde bu yakada bataklık ve sürekli sis altında, nemli bu bölge türklerin kutsal gömü bölgesi. kamlık’ta ruhlar ve ölüm kutsal olgu. öyle firavun yapısı değil, her oymağın, boyların piramitleri var ve standard gibi 55 m. içinde taş mezar salonları var. gizli değil. ölen yenileri sırası gelen mumyalanıp konuyor ve toplu mezar havasında. bu başçıların (hükümdar-beyler, hanlar, kağanlar) için ayrı piramit olmaması anlamına gelmiyor. çinliler palazlanıp genişlemeye başlayınca bu toprakları işgal ettiler. bu türklerin kutsal ölüler ülkesini kaybetmeleri zoruna gitti. sürekli akınlar yapıyor el değiştirip duruyordu. çinli imparator adı neyse adı batsın, çözümü çin seddini yapmakta buldu. ama türkler, onu aşmasını bildi. taklamakan çölünden ve kayalardan elde ettikleri ateş düşünce patlayan ve yıkım yapan karpit ve barutu buldular. çinliler yaptıkça türkler patlatıp yıkıyor ve öte tarafa geçiyorlardı. yani çin seddi barbarlara karşı medeniyetini korumak batı ve çin masalının aslı işgal ettiği toprakları korumak için yaptığı yapıdır. barut ta öyle ipek gibi çin bulgusu değil. çin coğrafyasında (işgal toprakları hariç) neresinde dut ağacı yetişmektedir. ama ir bakın türk nereye gitmişse dut ağacını da o coğrafyaya çakmıştır. bu göstergedir ki nerede dut ağacı var orada türk yaşamış.
    bir başka gösterge mao. bu gün çin’i bir imparatorluk yapmıştır. 1945 lerde çekilen bir kaç fotoğraf harekete geçirmiş, foyaları ortaya çıkmasın diye önde piramitleri doğal tepeler gibi göstermek için ağaçlandırmış, bu ağaçlandırma baskın çoğunluğu taş olmayan kerpiç piramitler ağaçların kökleri sayesinde selin yağmurun rüzgarın yıpratamadığı kerpiçler çözülmeye topraklaşmaya başlamış, bundan da önce insan emeği ile piramitler düzlenmeye içinden çıkan taş mezar salonlarına tahıl ambarı su depoları olarak kullanmaya hatta savaş sırasında petrol sarnıçları olarak kullandılar. çünkü binlerce vardı, hatta irili ufaklı sayısızdı.. yık yık bitmiyordu insan emeği ile. yıkıp düzleyip hem sulak tarım alanları hem de yerleşimler kolhozlar elde ediyordu. piramitlerden çıkan değerli metalleri de eritip savaşına finansman sağladı. ruslardan silah ve makina aldı. bu fikri de milliyetçi(!) çin ile komünistlerin savaşında uzun yürüyüşün sonunda piramitlerin yanında kaya oyma mezarlar vardı ve buraları karargah olarak kullandı. tepelerden aşağıdaki piramitleri dezavantajdan avantaja dönüştürmeyi o sırada düşündü. ama güneş balçıkla sıvanmıyor. üstüne nükleer santral yapsanda, parklar, kolhozlar yapsanda altında piramit olduğu gün kadar aşikar. bu tahlil bilgi birikimi ile yapıldı. bilgi birikimi, çinli U, (adamın adı sadece u, üniversiteden arkadaşım) gogul earth, panoramio, çin siteleri, türkologların kitap ve yazıları, çin tanıtım ve belgesel dergisi, çayna panorama (gazete boyutlarında dev kuşe kağıda dergi), internet.. Dr. norman bethune fotoğrafları.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: