Göktürkler dönemine ait sikkeler bulundu


6.ve 7.yy’da basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkeler Türklere ait en eski paralar olarak tarihe geçti. 

Türklerin ilk anayurdu olarak kabul edilen Orta Asya coğrafyasında (Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan ) yapılan arkeolojik kazılarda Göktürkler dönemine ait sikkeler bulundu. 6.ve 7.yy’da basıldığı tahmin edilen ay yıldız motifli sikkeler Türklere ait  en eski paralar olarak tarihe geçti. Göktürk paralarının Türk tarihinin yazımını da değiştirebileceği ve Orhun yazıtları kadar değerli olduğu yorumları yapılıyor.

Dokuz Eylül Üniversitesi Dr.Yavuz Daloğlu Özbek tarihçi Gaybullah Dr.Babayarın eski Türk devletleri paraları üzerinde yaptığı çalışmada Göktürk paralarıyla karşılaşmış. Dr.Babayarın yaptığı çalışma ilk Türk parasının Türgişler döneminden önce basıldığı ortaya koyuyor.

Toplam 104 tane sikkeden oluşan çalışmadaki sikkelerden birinde ortada kağan kabartması ve kenarlarda üç tane ay-yıldız olduğunu söyleyen Daloğlu, bu sikkenin Türk uygarlığı açısından çok büyük önemi olduğunu belirtiyor. Daloğlu, “Göktürklerden sonra 8′inci yüzyılda Türgişlere ait paralar bulunmuştu. Ancak Göktürklere ait paralar onlardan 150-200 sene daha önceye, 576-600 yıllarına ait. En önemlisi, bu sikkelerin Türk toplumuna dayatılan ‘Türkler barbardı, Türklerin uygarlığı yoktu, göçerlerdi’ gibi Avrupa merkezli anlayışı çürütmesi. Göktürk sikkelerinin bulunuşu, Orhun Yazıtları’nın bulunuşu kadar önemlidir.”  diyerek İslam öncesi Türk tarihi ile ilgili bildiklerimizi tekrar gözden geçirmemiz gerektiğin ifade ediyor.

Dünya Bülteni

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: