10. Ulupamir Kırgız Kültür Şöleni


1982 yılında Güney Türkistan (afganistan), Pakistan’dan göç ederek Malatya ve Van illerine geçici olarak yerleştirilen ve daha sonra 1987 yılında Türkiye Cumhuriyeti Devleti tarafından Van’ın Erciş ilçesine 27 km uzaklıkta bir köy inşa edilerek kalıcı yerleşimlerimiz  sağlandı. Kırgız Türkleri 24 yıldır bir arada yaşadıkları bölge halkıyla kaynaşmak ve Kırgız kültürümüzü  tanıtmak amacıyla her yıl “Ulupamir Kırgız Kültür Şöleni” etkinlikleri adı altında gelenekselleşen kültür faaliyetlerimizi  gerçekleştirmekteyiz.
2011 yılında 10’ncusu  düzenlenecek olan Kırgız Kültür Şöleni, 1982 yılında Türkiye’ye gelen ve Ulupamir Kırgız Köyünde yaşayan Kırgız  Türkleri tarafından kurulan Pamir Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği , Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği tarafından organize edilen Kültür Şölenine bu yıl Van Valiliği , Erciş Kaymakamlığı , Kültür ve Turizm Bakanlığı ,Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı ( TİKA )  ,TRT AVAZ , Türk Dünyası Belediyeler Birliği ( TDBB ) ,  Kırgızistan Havayolları ve Kırgızistan Dostluk ve Kültür Derneği destekleriyle düzenlemekteyiz.

Pamir Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği , Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneklerinin  Kırgızıstan ve Türkiye arasında kurulan dostluk köprüsünü güçlendirmek  maksadıyla  geleneksel hale getirdiği UluPamir Kırgız Kültür Şöleni kapsamında  kendi kültürlerimizi anlatan çeşitli geleneksel oyunlar sergilemekteyiz . Ulak oyunu, Aşık Oyunu, Geleneksel Kırgız Halk Oyunları, Halat Çekme, At Üstünde Güreş, Kuşak Güreşi, Kız Kumay, At Yarışları, At Koşturarak Yerden Para Kapma gibi oyunlar izleyicilere neşeli dakikalar yaşatıyor. 
Her yıl Düzenlediğimiz kültür şöleninde sadece Kırgız sanatçılar tarafından konser verilmekteydi . Bu yıl 10.kültür şölenimizde Türk halkı tarafından sevilen ( AYNA )  Grubundan Erkan Güleryüz TRT AVAZ ‘ın desteğiyle Kültür şölenimize renk katmaktadır. Bundan sonraki Kültür şölenlerimizde de Türkiye’de sevilen sanatçılarımızı Ulupamir Köyümüzde ağırlamaya  devam edeceğiz. Yurt Dışından ve Yurt içinden kültür şölenimize gelen özel misafirlere Ulupamir köyü dışında Van kalesi , Muradiye Şelalesi , Akdamar Adası , Van kedisi müzesi ve Türkiye’de sadece Erciş ilçesinde bulunan bir doğa harikası ve mucizelerinden olan inci kefali göçünü Balık bendi tesislerini  gezdirtmekteyiz ve bu etkinliğimiz bu yıl bütün Türk Cumhuriyetlerinde izlenen TRT AVAZ’da   canlı olarak yayınlanacaktır Kırgızistan Basını da görsel ve yazılı olarak geniş bir şekilde yayınlayacaktır.

TEŞEKKÜRLER
VAN VALİLİĞİ , ERCİŞ KAYMAKAMLIĞI , KÜLTÜR VE TURİZİM BAKANLIĞI , TİKA , TDBB, TRT AVAZ , KIRGIZİSTAN HAVA YOLLARI , KIRGIZİSTAN DOSTLUK VE KÜLTÜR DERNEĞİ.
FOTOĞRAFÇILAR
COŞKUN ARAL , Ali DAGER , A.FATİH SÖNMEZ , ATİLLA KÜNTÜZ , HAŞİM SÖYLEMEZ 

 • Ulupamir Köyü  Van Havalanından 126 km uzaklıktadır
 • Erciş ilçesinden 26 km uzaklıktadır
 • Kültür Etkinliği açık alanda yapılmaktadır
 • El Sanatları satış stantları kurulmaktadır
 • Bebekli Aileler yanlarında güneşten korunmaları için önlem almalı
 • Ambulans Hazır Bulundurulacaktır
 • Kültür şölen esnasında her hangi bir siyasi propaganda yapılmayacaktır
 • Şehir dışından gelen özel davetlilere şölen alanındaki görevi kişiler yardımda bulunacaklardır
 • Özel davetliler belirtilen saatte yemeklerini yemek zorundadır
 • Erciş’te konaklayan misafirler belirtilen saatte servislerinde olacaklardır
 • Şölen veya konser ernasında silahla sevinç gösterisi yapılmayacaktır uyarıları dinlemeyerek yapanlar hakkında yasal işlem yapılacaktır
 • Erciş ve ya Van ilinde gezi planları Derneklerinizin belirlediği yerlere gidilecektir
 • Şölen alanında görevli kişilere zorluk çıkarılmaması önemle rica olunur
 • Şimdiden Hayırlı Geçmesini diler saygılar sunarız…
ORGANİZASYON 
Pamir Kültür Eğitim ve Dayanışma Derneği
Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: