28 Mayıs Afganistan Türk Şehitleri Anma Günü


Bilindiği gibi Afganistan’da yaşayan ve nüfusları yaklaşık %40’a varan Türkler hakkında maalesef Türk Dünyası yeterli bilgiye sahip değildir. Afganistan’da yaşayan en büyük Türk grubu olan Hazaralar tarih boyunca defalarca vahşice katliamlara uğramışlardır.

Hazaralar ilk defa 1893 yılında dönemin Peştun asıllı padişah olan Abdurrahman Han tarafından yaklaşık %62 soykırıma uğramıştır. Bu celladın yaptığı bu soykırımda sadece Hazaralar değil, Hazaralarla birlikte Özbekler ve Aymaklar da katledilmiştir. Abdurrahman han sadece bununla kalmayıp Hazaralara karşı sahip olduğu kin ve nefret yüzünden, Hazaraların genç, kız ve oğullarını Araplara köle olarak satmıştır.

Peştun asıllı yaşlı bir dede diyor ki: “bir gün pazara çıktığımda hiç görmediğim kadar bir kalabalıkla karşılaştım ve neler olduğunu sorduğumda, bunların Araplara köle olarak satılmış hazaralar olduklarını söylediler. Ve bunların sayıları da binin üstündeydi.” Hazaraların bütün köyleri ve toprakları haksızca devletin malı sayılarak zapt edilip otlak olarak göçebe peştunlara teslim edilmiştir. Ve hala onların elindedir.

Bugün bütün dünya Hutuları yaptığı cinayetlerden dolayı tanıyorlar, Hutuların doğu Afrika’da Ruanda’da âdemoğullarının kafataslarından nasıl minareler yaptıklarını biliyorlar. Âmâ 100 yıl önce Uruzgan ve Meymenede insanların kafataslarından oluşan minareleri görmediler. Ne yazık ki dünya İmparatorluğu ve İslam hilafetini elinde bulunduran Osmanlılar da bunu görmediler.

1992 yılında Sovyetler yanlısı olan Dr. Najibullah’ın rejimi mücahitler tarafından yıkılmasından sonra 1993 yılında mücahitler arasında çıkan iç savaşta yine de en büyük bedeli ödeyen Hazaralar olmuştur. O dönemde Hazaraların tek bir isteği vardı o da Hazarların varlığının kabul edilmesi ve devlette yer bulunmasıydı. Ancak çıkan savaş sonucunda Kabil’in Afşar bölgesinde Hazaralar büyük bir katliama uğradı ve Sovyetlerden kalan bütün ağır silahlar bu bölgeye yağdı ve bütün mahalle yerle bir oldu.

Ruanda katliamları modern tarihe en hızlı ve en vahşi katliam olarak geçti. Ama tarih şahittir ki 1893 ve 1993 yıllarında Hazaralara karşı yapılan katliamlar Ruanda katliamından daha vahşice yapılmıştır.

1998 yılında taş deviri zihniyetine sahip olan, Pakistan ve Suudi Arabistan’ın yardımıyla oluşan, taliban örgütü başta Mezar-i Şerif olmak üzere Fariyabda, Bamyanda, Dereyi Kayanda, Kunduzda, Tahharda ve aynı şekilde Kabilin Şemali bölgesinde, on binlerce Hazara, Özbek, Türkmen ve Taciklere katliam yaparak evlerini ve bağlarını ateşe verdiler. Ancak bu cinayetleri günümüzdeki modern dünya ve İslam dünyası görmezlikten geldiler. Talibanların bu cinayetleri 2001 yılına kadar değişik yöntemlerle devam etti.2001 yılında ABD başta olmak üzere bütün dünya toplumu Afganistan’a gelip yerleştiler. Modern dünyanın Afganistan’da bulunmasından daha önce uygulanan etnik katliamların sona ereceği umuluyordu. Ancak ne yazık ki Hamid karzainin yönetimindeki bir takım çevreler sinsice ve yeni yöntemlerle aynı cinayetleri devam ettiler. Ve Şibirganın katliamı olan bu günkü programımız ile birlikte her yıl göçebe peştunlar, Pakistan’ın kuzey bölgesinden ve Afganistan’ın güneyinden Talibanvari bir şekilde yüzlerce silahlı militanlarla, Talibanın bayraklarını ellerinde tutarak, Hazaristan bölgesini kendi otlakları iddia ederek bölgeye saldırıp önüne çıkan herkesi öldürüyorlar, ev ve tarlalarını yağmalıyorlar ve şu anda da Besut bölgesinde bu cinayetler devam etmektedir. Ne yazık ki başta ABD olmak üzere hiç kimse bunları görmemektedir.

Ancak böyle devam ederse Afganistan’ın geleceği pek parlak gözükmemekte ve zulüme maruz kalanların nefsi müdafie ilkesi ile kendilerini savunma yollarını arayacaktır. Ve bu da ne yazık ki hiç kimseye faydası olmayacaktır. Tek yol Allah’ın kitabi olan Kuran-i kerime sığınarak kardeş kanını dökmekten, mal ve mülklerine saldırmaktan vazgeçip kardeşçe yaşama yollarını bulmamız gerekiyor. Son olarak bir kez daha şehitlerimize Allahtan rahmet dilerek mekânları cennet olsun diyorum.

Rıza WEFAQ

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. hazaralar türk diye hangi tarih kitabında yazıyor,öğrenmek istiyorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: