ŞİÖ, Afganistan’a Kapı Araladı


Kısa adı ŞİÖ olarak bilinen Şanghay İşbirliği Örgütü, Afganistan’a kapı araladı.

Örgüt, Afganistan’ın üyelik süreciyle ilgili önemli bir adım atarak, Afganistan’a ‘gözlemci’ statüsü vermeye hazırlanıyor.

ŞİÖ’nün kapısını aralayan ve Afganistan’ın bundan böyle örgüt bünyesinde gözlemci ülke olarak temsil edilmesiyle ilgili tavsiye kararı, örgütün Kazakistan’ın eski başkenti Almatı’da yapılan dışişleri bakanları toplantısında alındığı bildirildi.

Afganistan’ın örgüt bünyesine gözlemci olarak alınmasına ise Kazakistan’ın başkenti Astana’da 15 Haziran’da yapılacak ŞİÖ üyesi ülke liderler zirvesinde son nokta konulacak.

Bu arada Afganistan’ın örgütte gözlemci sıfatıyla temsil edilmesine ilişkin tavsiye kararının Haziran ayındaki liderler zirvesinin önemli bir gündem maddesi olacağı belirtiliyor.

Çin, Rusya, Kazakistan, Tacikistan, Özbekistan ve Kırgızistan üyeli ŞİÖ örgütünün Haziran 2010’da Taşkent’te yapılan liderler zirvesine Afganistan, konuk ülke olarak iştirak etmişti.

Beş üyeli örgüte, İran, Hindistan, Moğolistan ve Pakistan ise gözlemci ülkeler olarak iştirak ediyor.

Hali hazırda 30 milyon kilometrelik karelik bir coğrafya ve bir milyar 500 milyon gibi bir nüfusa sahip ŞİÖ’nün yakın arada adaylık için sırada bekleyen İran, Moğolistan, Pakistan ve Hindistan’ı da bünyesine alabileceği görüşleri dile getiriliyor

1996’da Çin, Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan iştirakiyle kurulan Şanghay Beşlisi, 15 Haziran 2001’de örgütün Şanghay’da yapılan altıncı toplantısında, Özbekistan’ın da katılımıyla “Şanghay İşbirliği Örgütü’ne (ŞİÖ) dönüşmüştü.

15 Haziran’daki Astana zirvesi, aynı zamanda ŞİÖ’nün kuruluşunun 10. yıl dönüm günü olacak.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: