Taşkent’teki Yemek Festivalinde Türkiye Rüzgârı Esti


Haber: Taşkent'teki Yemek Festivalinde Türkiye Rüzgârı EstiÖzbekistan‘ın başkenti Taşkent‘te düzenlenen ve sadece büyükelçilik düzeyinde iştirakin olduğu renkliyemek festivalinde Türkiye rüzgârı esti. 

Özbekistan Dışişleri Bakanlığı ve bakanlığa bağlı Diplomatik Servis Dairesi organizasyonuyla bu yıl dokuzuncusu düzenlenen geleneksel milli yemekfestivaline, Taşkent‘te faaliyet gösteren 30 dolayında ülkenin büyükelçiliği iştirak etti. 

Kent merkezindeki Dışişleri Bakanlığı Kabul Evi bahçesinde düzenlenen festivale katılan konukları, çalınan milli çalgılar ‘karney’ eşliğinde bakanlık ilgilileri ve milli kıyafetli kızlar karşıladı. 

Yemek festivaline Özbekistan hükümetini temsilen Dışişleri Bakanı Yardımcısı Abdulaziz Kamilov katıldı. Festival alanını gezen Kamilov stanları başında bulunan büyükelçilerden milliyemekleri ve mutfak kültürleri hakkında kısa bilgiler aldı. Kamilov’u, Türk standına gelişinde ise Türkiye‘nin Özbekistan Büyükelçisi Mehmet Sertaç Sönmezay karşıladı. Türk yemekleriyleyakından ilgilenen Kamilov gün anısına hatıra fotoğraf çektirdi. 

Haber: Taşkent'teki Yemek Festivalinde Türkiye Rüzgârı EstiRenkli görüntülere sahne olan festivalde en büyük ilgiyi gören standlardan biri de Türk mutfağına ait birbirinden hoş damak tatlarının sergilendiği Türkiye Büyükelçiliği standı oldu.Türkiye bayrakları ve Türkiye‘yi tanıtan afişlerle donatılan standa gelen ziyaretçilere, su böreği, leblebi, baklava, sarma, baklava, çiğ köfte ve peynirli pide gibi birbirinden farklı damak tadı olan yemekler ve tatlılar ikram edildi. Bazı davetliler ise Türkiye bayrağı fonunda hatıra fotoğraf çektirdi. 

Festivalde Türkiye‘den başka AzerbaycanPakistan, Güney Türkistan (Afganistan)Mısır, Çin, Malezya, Kazakistan ve İran gibi 30’a yakın ülke mutfağından türlü yemeklerin sergilendi. Festival alanına gelen davetliler ise değişik ülkelere ait yemekleri bir arada görüp tadabilmenin keyfini yaşadı. 

Festival sonunda Türkiye‘yi temsilen sahne alan bay ve bayan öğrenci grubunun sunduğu renkli ve hareketli gösteri ise davetliler büyük beğeni ve alkış aldı. Davetliler gösteriyi ilgiyle izledi. 

Türk öğrenci grubunun harekeli parça eşliğindeki gösterisi aralarında bakan yardımcısıKamilov’un da olduğu davetliler tarafından beğeni topladı.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: