WP: “ABD, Taliban Bürosuna Yönelik Türk Girişimini Cesaretlendiriyor”


Washington Post gazetesinin önde gelen yazarlarından Jackson Diehl, Obama Yönetiminin, Taliban’ın Türkiye’de büro açmasına izin verilmesine yönelik Türk girişimini “sessizce” cesaretlendirdiğini belirtti. Afganistan’da hükümet ile Taliban arasında “siyasi bir çözüm” teşvik etmek isteyen Obama Yönetiminin, Türkiye’de bir Taliban bürosundan açılmasını teşvik ettiği öne sürüldü.
Washington Post gazetesinin önde gelen yazarlarından Jackson Diehl, “Yönetimin Taliban’ınTürkiye’de büro açmasına izin verilmesine yönelik Türk girişimini sessizce cesaretlendirdiği belirtiliyor” diye yazdı.

Jackson Diehl, geçen yazdan bu yana Taliban’ın Afganistan’ın güneyindeki kalelerinin çoğundan çıkarıldığı için önümüzdeki aylarda Afganistan’a geri girebilmek için çaba göstereceğini, ABD’nin Başkan Barack Obama’nın umutsuzca Afganistan’dan çıkış arayışında olacağı yorumunu yaptı.

Obama’nın yakında bu yaz kaç Amerikan askerini geri çekeceğine karar vereceği kaydedilen yazıda, ABD’nin yaz için öngörülen çekilişin Afganistan hükümeti ile Taliban arasında bir siyasi çözümü teşvik amacıyla yeni bir girişimde bulunması beklendiği kaydedildi.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’un da Şubat ayında yaptığı bir konuşmada Taliban ile diyalog için koşullarını hafiflettiği gibi göründüğünü yazan Diehl, “Yönetimin, net bir iletişimkanalını sağlayacak olan, Taliban’ın Türkiye’de büro açmasına izin verilmesine yönelik Türk girişimini sessizce cesaretlendirdiği belirtiliyor” dedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: