Ermenileri çıldırtan Macar Türkleri!


Macaristan Parlamentosu’nun Türk partisi, Ermenilerin Dağlık Karabağ’da Azerbaycan Türklerine karşı toplu katliam gerçekleştirdiğini tanıyan bir karar tasarısını gündeme aldı.

Macaristan Parlamentosunun üçüncü büyük partisi konumunda bulunan muhalefet partisi Jobbik’in Genel Başkanı Gabor Vona, konuya ilişkin yaptığı basın toplantısında, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarına silah zoruyla girerek binlerce masum sivili katlettiğini, Ermenistan’ın istila ettiği topraklardan halen çıkmadığını, konunun AB Dönem Başkanı Macaristan tarafından uluslararası platformlarda gündeme getirilmesini istediklerini açıkladı.

Gabor Vona, “Ermenistan’ın Dağlık Karabağ ve Azerbaycan’a ait olan 7 bölgeden çıkmamasının kabul edilemez olduğunu, Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarının yüzde 20’ni istila ederek 20 bin Azerbaycan Türkünü katlettiğini, Ermenistan’ın yaptığının soykırım olduğunu, bunun tüm dünya tarafından tanınması gerekildiğini” kaydetti.

Macaristan-Türkiye Parlamentolararası Dostluk Grubu Eşbaşkanı milletvekili Tamas Hegedüs ise, “Ermenistan’ın Azerbaycan’a yaptıklarının soykırım olduğunu her platformda dile getireceklerini, soykırımın tanınması için çaba sarf edeceklerini” açıkladı.


Macaristan Jobbik Partisi Lideri: ”Attila’nın torunlarıyız Türkler’e karşı mı gelelim” Macaristan’da son seçimlerde yüzde 17 oy alarak ülkenin 3’üncü büyük partisi olan aşırı sağcı Jobbik’in lideri Gabor Vona, “Türkiye ile yakınlaşmalıyız” demişti.

2010’daki son seçimlerde adeta patlama yaparak yüzde 17 ile ülkenin 3’üncü büyük partisi haline geldi. Meclise 47 vekil sokan partinin genç lideri Gabor Vona da durum böyle olunca Avrupa’nın en gözde politikacılarından biri oldu.

Başkan Vona, “Biz Türkiye ile yakınlaşmanın Avrupa’nın yararına olduğunu düşünüyoruz. Diğer partilerin Türk ve İslam karşıtı politikalarına katılmıyoruz.

Türkiye bize yeni fırsatlar sunuyor” açıklamasını yapınca Avrupalı aşırı sağcıların hedefi haline geldi.

Ancak Vona bu eleştirileri, “Türklerle Macarların kökeni birdir Hunlar’dır. Biz Türkler’e karşı çıkarsak kendi kökenimize de karşı çıkıyor oluruz. Türkler bizim kardeşimiz” yanıtı verdi.


Ancak tasarı Erivan’ı şimdiden ayağa kaldırdı. Ermenistan hükümeti tasarıya tepki göstererek, kabul edilmesi halinde Macaristan’ın uluslararası imajının sarsılacağını iddia etti.

PanARMENIAN.Net’e konuşan bir hükümet yetkilisi, Macaristan’ın böyle bir karar alması halinde iki ülke ilişkilerinin olumsuz etkileneceğini söyledi.

Dağlık Karabağ’da 25 Şubat 1991 gecesi Ermeniler tarafından gerçekleştirilen Hocalı katliamında 613 çocuk, kadın ve erkek hunharca öldürülmüştü.

Azerbaycan’da Ermenilerin Yaptığı Katliamlar

Reklamlar

3 Yanıt

 1. İşte bu..BÜTÜN TÜRK ‘ LER BİR ORDUYUZ…

 2. Kardeş Kahraman Macarlar

  Akıttılar yine kara toprak üstüne
  Kahraman Macarlar şanlı Turan kanını!
  Yazdılar yeniden Tarihe en şerefli,
  Yiğitlik Destanını!

  Yurt için ölümdür, en güzeli ölümün,
  Ölümler yaşatır bir ırkın vatanını.
  Arpad’ın Milleti elbet öldürülemez,
  Verse de bin canını!

  Bataklık Milleti Moskof sürülerine!
  Gösterdi Macarlar Turanlılık şanını!
  Binlerce öldüler… Ölmek yenilmek değil,
  Yüceltmektir Şanını!
  H.Nihal Atsız

  Not: Atsız, Macarlar’ın Sovyetlere karşı 1956 yılındaki başkaldırışından duygulanarak, Macar vatanseveri ve Türk dostu Prof. İmre Taht’a ithafen bu şiiri yazmıştır.

 3. Macarlarin 70%-i Turklerdir. Bunu mene Macar-Türk qardasimiz dedi. Yasa Turanin Macar eli!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: