Türk İş Adamları Afganistan’ı Ziyaret Edecek


DEİK/Türkiye – Afganistan İş Konseyi’nce Afganistan’a Türk iş adamlarının katılımıyla bir ziyaret düzenleneceği bildirildi.

Keşan Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) Hukuk Danışmanı ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu DEİK Temsilcisi Av. Aylin Arıkan, yaptığı açıklamada 15-19 Nisan 2011 tarihleri arasında inşaat, çimento üretimi, mermer ve madencilik alanlarında işbirliği ve potansiyel fırsatları araştırmak ve değerlendirmek amacıyla Afganistan’a Türk iş adamlarının katılımıyla bir ziyaret düzenleneceğini belirtti.

Arıkan, bölgedeki iş adamlarına yaptığı çağrıda, 3 trilyon dolara yakın kromit, kömür, demir cevheri, bakır, altın, barit, florit, değerli taşlar, mermer, grafit, lityum, kobalt, niobyum gibi çeşitli maden ve minerallerden oluşan bir rezerve sahip olan Afganistan’da söz konusu sektörün yurt dışına açılımını tam anlamıyla yapamadığını belirtti.

Arıkan, şunları kaydetti:

“Planlanan ziyaret çerçevesinde Madenler Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı, Afganistan Yatırım Destekleme Ajansı (AISA) ve Afganistan Ticaret ve Sanayi Odası ile görüşmeler gerçekleştirilecek.

Ayrıca,ilgili kurumların temsilcileri tarafından ülkenin madencilik alanındaki yatırım mevzuatı, yapılan reformlar, verilen teşvikler, sektörel bilgilendirme ve gümrük uygulamaları hakkında bilgiler verilecek. Madencilik ve çimento sektörleri için ayrı saha ziyaretleri düzenlenecek.”

Vize işlemlerinin şahsen yapılacağını bildiren Arıkan, etkinliğe katılmak isteyen üyelerin 1000 Amerikan Dolar tutarındaki avansı 8 Nisan Cuma günü mesai saati bitimine kadar yatırmaları gerektiğini kaydetti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: