Özbek Türkleri Ovakent’te Nevruzu kutladı


Yıllardır Ovakent beldesinde yaşayan Güney Türkistanlı Özbek  Türkleri, baharın ilk günü Yenigün Nevruz Bayramı’nı büyük bir coşkuyla kutladılar.

Etkinliğe Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş, Ovakent Belediye Başkanı Abdülşükür Mert, Afganistan Türkleri Derneği Başkanı Üsamettin Sabri, Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi, AK Parti İl Başkanı İsmail Kimyeci, Merkez İlçe Başkanı Ş.Kudret Özbakış, Narlıca Belediye Başkanı Mehmet Çil, bazı belediye meclis üyeleri ve Ovakent beldesi yaşayanları katılım gösterdi.

Ovakent’teki kutlamalarda Antakya Belediye Başkanı Doç.Dr.Lütfü Savaş’a geleneksel kıyafet giydirildi. Başkan Savaş etkinlikte yaptığı konuşmada, “Nevruz birliktir, beraberliktir, dostluktur, kaynaşmadır. Nevruz hayata yeni bir yılda yeni bir başlangıçla yeniden bakmadır. Ekmeğimizin bol olmasını, sağlığımızın sıhhatli olmasını, geleceğimizin aydınlık olmasını Allah’tan niyaz ederek bayramınızı kutluyorum” dedi.

Antakya ilinde yaşayan 6 bin Afganistanlı Nevruz Bayramı’nı etli pilav ve kavurmayla kutladı. Kendi gelenek ve göreneklerine göre bir tören düzenleyen Ovakent’li Afganistanlılar kutlamalar çerçevesinde Yumurta tokuşturup eğlenirlerken, belde parkına da fidan dikmeyi unutmadılar. Nevruz kutlamaları kapsamında öğrenciler tarafından şiirler okundu, belde de güreş müsabakaları düzenlendi.
1982 yılında Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından ülkelerindeki savaş nedeni ile Güney Türkistan (Afganistan’dan) Türkiye’ye mülteci olarak getirilen Güney Türkistanlı Özbek  Türkleri, Antakya’ya bağlı Ovakent beldesinde Nevruz Bayramı’nı coşkuyla kutladılar.

Yenigün Nevruz 5 bin yıldır kutlanıyor

5 bin yıldır Nevruz Bayramı’nın kutlandığını söyleyen Ovakent Beldesi Belediye Başkanı Abdülşükür Mert, beldede adet ve geleneklerini sürdürdüklerini Nevruzun anlamının geceyle gündüzün eşit olduğu, havaların ısındığı bir gün olduğunu belirterek, “Önümüzdeki yıl halkımız için, insanlık için kutlu ve mutlu olmasını insanların bereket ve bolluk içerisinde yaşamalarını diliyorum” dedi.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: