Afganistan’da Bir Özbek Türk’ü Meclis Başkanı Seçildi


Afganistanda yaklaşık 1 aylık bir süreden beri devam eden tartışmalardan sonra bugün pazar günü 27 şubat 2011 de yapılan oylamda Güney Türkistan’ın Kunduz kentinden Özbek Türklerinden Abdul Rauf İbrahimi meclis başkanı seçildi.

Özbek Türklerinden birinin Afganistan Meclis başkanlığına seçilmesi Afganistan devletinin kuruluşundan bu yana Afganistan tarihinde ilk defa olan bir olaydır.

Son bir ay içinde, Afganistanda meclis başkanını belirlemek için 4 kez yapılan oylamada başarısız olmuştu.

Afganistan Meclisi (Ulusi Cirge) de yapılan toplantıda milletvekillerinin meclisteki etnik tartışmalara son vermek için 19 sandalyeye sahip olan Özbek ve Türkmen Türklerinden milletvekillerine kendi aralarından birini meclis başkanı aday olarak belirlemelerini istedi.

Özbek Türk kökenli millet vekilleri Abdul Rauf İbrahimi’yi Meclis Başkan adayı olarak sunduktan sonra oylamaya geçildi, Yapılan oylamada hazır bulunan toplam 173 oydan 169 oy Abdul Rauf İbrahimi’nin lehine kullanıldığını  Afganistan geçici meclis başkanı Hudadad Urfani açıkladı. sadece 4 oy alehte (kırmızı kart) kullanılmıştır.

Böylece Abdul Rauf İbrahimi gelecek 5 yıl boyunca Afganistan meclis başkanlığı koltuğuna oturacak.

Hazara Türklerinin Milletvekillerinden 23 şubat tarihinden yapılan ortak açıklamada Özbek Türklerinden bir kişi Afganistan Meclis başkanı adayı olarak belirlenirse lehte oy kullanacaklarını belirtmişlerdi. Bu olaylar Afganistanda tek Peştun hakimiyetine karşı Türk boylarının ortak hareket etme açısından önemli gelişmelerdir.


Abdul Rauf İbrahimi hakkında kısa bilgi

Abdul Rauf İbrahimi Güney Türkistan Kunduz ilinin İmam sahip ilçesindendir.

Afganistan Rus-Sovyet savaşında Peştunların islami Partisine (Hizbi İslami) bağlı olarak kardeşi Abdul Latif İbrahimi ile birlikte ruslara karşı mücahid olarak savaşmıştır,  Afganistanda komunizm hükümeti çöktükten sonra Raşid Dostum başkanlığında kurulan İslami Hareket Partisine (Cünbüş Milli İslami) katılmıştır.

Daha önceki Afganistan Parlementosunda Güney Türkistan Kunduz ilinin İmam sahip ilçesinden Özbek Türklerinin milletvekilliğini yapmış, ve en son Afganistan Milletvekili seçimlerinde Güney Türkistan Kunduz ilinin İmam sahip ilçesinden Özbek Türklerinin milletvekili olarak seçilmiştir.

Abdul Rauf İbrahimi’nin kardeşi Abdul Latif İbrahimi Bir dönem Güney Türkistan’ın Kunduz ve Tahar illerinde vali olarak görev yapmıştır.

GünTürk


Reklamlar

3 Yanıt

  1. Allah hayırlı hizmetlere vesile etsin inşaallah.Tebrik ediyoruz maşaallah.

  2. […] GünTürk Oxunma sayı: 3 Print PDF Tweet Açar sözler: Abdul Rauf İbrahimi, Güney […]

  3. afganistan milletine,dünya türk milletine ve islam alemine ve insanlığa hayırlı olsun.ülkemizn,islam aleminin ve insanlığın böylesine çalışkan,cesur,dürüst ve ileri görüşlü insanlara ihtiyacı vardır.
    allah yeni görevinizde muaffak eylesin.adil davranmak prensibiniz olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: