Türkmenistan, Afganistan’a Elektrik İhracatını Arttıracak


Türkmenistan, Afganistan’a ihraç ettiği elektrik enerji miktarını arttırma kararı aldı. Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov bugün yaptığı Bakanlar Kurulu toplantısında bu konuyla ilgili kararname imzaladı.

Türkmenistan Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlenen basın toplantısında, Afganistan’a ihraç edilen elektrik miktarının arttırılması için yeni bir projenin hayata geçirileceği kaydedildi. Proje 2 etapta gerçekleştirilecek. Önümüzdeki Nisan ayında inşaatına başlanacak projenin birinci etabında 2 santral ve 2 yüksek gerilimli elektrik hattı inşa edilecek. Toplam maliyeti 390 milyon doları bulması beklenen birinci etabın ise iki buçuk senede inşa edilmesi öngörülüyor. Projenin maliyeti Türkmenistan devlet bütçesinden karşılanacak.

Afganistan’a yılda 325 milyon kilovat/saat elektrik ihraç eden Türkmenistan, bu projeyle elektrik ihracatını 5 kat daha arttırarak, 1 milyar 625 milyon kilovat/saate çıkaracak. Afganistan, Türkmenistan’dan ithal ettiği elektriğin 1 kilovat/saatına 2 sent ödüyor.

Yeni proje kapsamında Mari Devlet Elektrik Santralinden Afganistan sınırına kadar 500 kilovolt kapasiteli 325 kilometre uzunluğunda elektrik hattı çekilecek. Aynı zamanda Afganistan’ın Adhoy bölgesinden Türkmenistan sınırına kadar da 125 kilometrelik bir hat inşa edilecek.

Dışişleri Bakanlığı’ndaki basın toplantısına, yabancı ve yerel basın mensupları yanı sıra Türkmenistan’daki yabancı büyükelçiliklerin basın müşavirleri de davet edildi.

Gurbanguli Berdimuhamedov, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 65. dönem toplantısında, Afganistan’a elektrik enerji sevkiyatını arttırmayı hedeflediklerini belirtmişti. Doğalgazdan elektrik üreten Türkmenistan, 2011-2030 yılını kapsayan ekonomik kalkınma programına göre, elektrik üretimini 25,5 milyar kilovat-saate, elektrik ihracatını da 11 milyar kilovat-saate çıkarmayı hedefliyor. Türkiye başta olmak üzere İran ve Afganistan’a elektrik ihraç eden Türkmenistan, bu ülkelerin yanı sıra Kazakistan, Ermenistan ve Afganistan üzerinden Pakistan’a elektrik ihracatının gerçekleştirilmesi için projeleri değerlendiriyor. ajanslar


Reklamlar

Bir Yanıt

  1. […] Türkmenistan, Afganistan’a Elektrik İhracatını Arttıracak […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: