Rabbani’den Türkiye’ye “Taliban Bürosu” Talebi


Afganistan Heyeti’nden Türkiye’ye “Taliban Bürosu” Talebi

Türkiye’yi Ziyaret Eden, Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Rabbani’nin Başkanlığındaki Heyetin Ankara’dan Taliban ile “Siyasi Temaslar”A Ev Sahipliğini Yapmasını İstediği Bildirildi Türkiye’yi Ziyaret Eden Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Burhanuddin Rabbani’nin Başkanlığındaki Heyetin Ankara’dan Taliban ile “Siyasi Temaslar”A Ev Sahipliğini Yapmasını İstediği Öne Sürüldü.

Türkiye’yi ziyaret eden, Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Rabbani’nin başkanlığındaki heyetin Ankara’dan Taliban ile “siyasi temaslar”a ev sahipliğini yapmasını istediği bildirildi Türkiye’yi ziyaret eden Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Burhanuddin Rabbani’nin başkanlığındaki heyetin Ankara’dan Taliban ile “siyasi temaslar”a ev sahipliğini yapmasını istediği öne sürüldü. Konsey üyesi Taliban eski Bakanı Arsala Rahmani de, “Şu anda bizim favori adaylar İstanbul ve Aşkabat” derken, batılı bir yetkili, Türkiye’nin hayır dememekle birlikte “çok ihtiyatlı davrandığı”nı söyledi.

İrish Times gazetesi, Kabul kaynaklı haberinde Rabbani heyetinin Türkiye ziyaretine dikkat çekerek, “Afgan temsilcisi, Türkiye’den Taliban ile siyasi temaslara ev sahipliğini yapmasını istiyor” diye yazdı. Gazete “Konsey’in Türkiye’den, Taliban temsilcilerinin, Karzai hükümetinin temsilcileriyle serbestçe buluşacak bir “Taliban bürosu’ veya müzakere üssünü talep edeceği”ni de belirtti.

Girişimin ABD’nin, doğrudan askeri zaferi hedefinden Taliban ile de müzakereleri içeren bir konuma kaydığı bir döneme rastlandığına dikkat çekildiği haberde Konsey’in önde gelen üyelerinden Taliban eski Bakanı Arsala Rahmani’nin, Taliban ile müzakereler için Afganistan’ın dışında bir Müslüman ülkesine ihtiyaç olduğunu sözlerine vurgu yapıldı.

Rahmani “İnsanların gidebileceği, konuşabileceği bir büro veya adres olmalı. Bu Pakistan veya İran gibi müzakerelerde çıkarı olan bir ülkede olmamalı. Bizim favori adaylar İstanbul ve Aşkabat” dedi.

Bu arada, Batılı bir yetkili ise, “Şu anda Türkiye, hayır demiyor ancak çok ihtiyatlı davranıyor. Bu girişimin onlardan geldiğini sanmıyorum” şeklinde konuştu.

Haberde büro konusunu, Afganistan Devlet Başkanı Hamit Karzai’nin Aralık ayında Türkiye’ye yaptığı ziyaret sırasında dile getirdiği anımsatıldı.

Rabbani, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i Ziyaret Etti.

Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Burhaneddin Rabbani, Konya ziyareti çerçevesinde, Konya Valisi Aydın Nezih Doğan ile Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek’i makamlarında ziyaret etti.

Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Konya’ya gelen Rabbani ve beraberindeki heyet, ilk olarak Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek ile görüştü.

Rabbani, ziyarette, Afganistan halkının Türk halkını çok sevdiğini, ancak Konya halkının her zaman ayrı bir yeri olduğunu belirtti.

İki ülke arasındaki kültürel bağların Mevlana sebebiyle çok ileri seviyede olduğunu ifade eden Rabbani, Afganistan’dan Türkiye’ye gelenlerin mutlaka Mevlana diyarı Konya’yı da ziyaret ettiğini bildirdi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Akyürek ise Mevlana’nın Afganistan halkı ile Konyalıları birbirine bağladığını kaydetti.

Sevgi, barış, kardeşlik gibi duyguların ekmek, su, hava kadar önemli olduğunu dile getiren Akyürek, “Bu kavramlar, tüm yeryüzünün en çok ihtiyacı olan kavramlardır. Bu noktada Barış Komisyonunuzun çabalarını takdirle karşılıyoruz” dedi.

Türkiye’nin son dönemde dünya olaylarında aktif, yapıcı, birleştirici ve çözüm üretici yapısının dünya milletleri için de bir şans olduğunu vurgulayan Başkan Akyürek, millet olarak Afganistan’ın bir barış vahası ve refah ülkesi haline gelmesini istediklerini dile getirdi. Ziyaretin ülkeler ve şehirler arası dostluğu pekiştirmesini dileyen Başkan Akyürek, ziyaretin sonunda Burhanettin Rabbani’ye Farsça Mesnevi ve Mevlevi Sikkesi hediye etti

Daha sonra Konya Valisi Doğan’ı makamında ziyaret eden Rabbani, ardından Mevlana Müzesi’ni gezdi.

Yetkililerden bilgi alan Rabbani, Mevlana’nın kabri başında dua etti.

Rabbani’den Vali Doğan’a Ziyaret

Burhaneddin Rabbani ve beraberindeki heyet çeşitli temaslarda bulunmak üzere geldiği Konya’da, Vali Aydın Nezih Doğan’ı ziyaret etti.

Valilik makamında gerçekleşen ziyarette konuşan Rabbani, Afganistan’dan Türkiye’ye gelenlerin mutlaka Hz. Mevlana’yı ziyaret için Konya’ya uğradığını söyledi.

Ülkesinde hem askeri alanda hem de tıbbi alanda görevli Türklerle sürekli görüştüklerini belirten Rabbani, iyi ilişkilerinin devam ettiğini kaydetti. Rabbani, Türkiye ve Türklerle ilişkileri güçlendirmek istediklerini dile getirerek, Cumhurbaşkanı Abdullah’ın Gül’ün ülkesi ve Pakistan arasında sulh sağlanması için çaba sarf ettiğini hatırlattı.

Vali Doğan ise Konya’nın kendini dünyaya tanıtırken barış ve kardeşliğin başkenti olarak duyurduğunu anımsatarak, “Afganistan’ın yanı sıra dünya barış sistemi için çok büyük bir rol oynuyorsunuz. Konya’da kendini dünyaya tanıtırken burası hoşgörü’nün, barışın, kardeşliğin başkenti diyor. Sizin gibi barışı temsil eden bir şahsiyetin Konya’da bulunması, Konya’nın bu mesajı tüm dünyaya iletmesi için bir fırsattır. Özellikle Hz. Mevlana ve onun felsefesini çok iyi tanıyarak bizim ne söylemek istediğimizi çok iyi anladığınızı biliyoruz ve bunu kendimiz için bir güç addediyoruz” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Vali Doğan, Rabbani’ye Mevlana Müzesi’nin resminin işlendiği minyatür tablo hediye etti.

Rabbani ve beraberindekiler daha sonra Mevlana Müzesi’ni ziyaret ettiler.

Abdulah Gül, Rabbani ile biraraya geldi

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Rabbani Çankaya Köşkü’nde biraraya geldi.

Afganistan Yüksek Barış Konseyi Başkanı Burhaneddin Rabbani ile Çankaya Köşkü’nde öğle yemeğinde bir araya gelen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, daha sonra da Rabbani ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. […] Rabbani’den Türkiye’ye “Taliban Bürosu” Talebi […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: