Sdü, Güney Türkistan’lı Doktorlara Sertifika Verdi


Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ)’nde üç aylık eğitimlerini tamamlayan Güney Türkistan’lı doktorlara sertifikaları verildi.

Güney Türkistan-Kuzey Afganistan’dan gelen doktorlar, SDÜ Araştırma ve Uygulama Hastanesi’nde çeşitli branşlarda eğitim aldı. Hastane Başhekimi Prof. Dr. Süleyman Kutluhan, Ekim 2009’da ‘Afganistan-Türkiye Bilimsel Dostluk ve Kardeşlik Günleri’ çerçevesinde SDÜ ile Güney Türkistan Şibirgan Sağlık Müdürlüğü arasında protokol imzalayarak bir haftalık sağlık taramasında bulunduklarını söyledi.

Kutluhan,

“Bu sağlık taramasında protokol gereği, oradaki doktor arkadaşlarımıza eksiklerini tamamlamaları ve deneyimlerini artırmaları için bizim üniversite hastanemize gelebileceklerini bu konuda destek verebileceğimizi söylemiştik.” dedi.

Üç aylık bir program çerçevesinde gelen Güney Türkistan’lı doktorların eğitimlerini tamamladıklarını ifade eden Kutluhan, dâhiliye çocuk, genel cerrahi ve kadın doğum ana bilim dallarında eğitim verildiğini kaydetti.

BEBEĞİNİ TÜRKİYE’DE DÜNYAYA GETİRDİ

Öte yandan Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne Güney Türkistan’ın Şibirgan Kenti Devlet Hastanesi’nden eğitim almak üzere gelen hamile doktor Hangama Kargar Hakımı, bebeğini Isparta’da dünyaya getirdi. Eşi Vahidullah Ayar ile ile aynı hastanede doktor olarak görev yapan Hakımı, eğitim gördüğü kadın hastalıkları bölümünde kendisine çok iyi bakıldığını söyledi.

Güney Türkistan’ın Şibirgan Kenti Devlet Hastanesi’nde kadın hastalıkları uzmanı olarak görev yapan Hangama Kargar Hakımı, gazetecilere yaptığı açıklamada, SDÜ Tıp Fakültesi’ndeki eğitim fırsatını kaçırmamak için, hamile olmasına rağmen, eşi Vahidullah Ayar Hakımı ile birlikte Isparta’ya geldiğini söyledi. Kendisinin Kadın Hastalıkları bölümünde, eşi Vahidullah Ayar Hakımı’nın da Çocuk Hastalıkları bölümünde 3 aylık eğitime katıldıklarını ifade eden Hakımı, doğum yapma tarihinin de eğitim dönemine rastladığını belirtti. SDÜ Tıp Fakültesi Hastanesi’nde bir erkek bebek dünyaya getirdiğini anlatan Hakımı, ‘Eğitim fırsatını kaçırmamak içinIsparta’ya geldik ama doğum da bu döneme rastladı. Çocuğumu Türkiye’de dünyaya getirdiğim için mutluyum’ dedi.      Eşi Vahidullah Ayar Hakımı, çocuklarının ismini Bilal koyduklarını söyledi.


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: