Dünyanın en eski bileziği Altay’da bulundu


Dünyanın en eski bileziği Sibirya bölgesinde bulundu. Tarihçilere göre bilezik en az 45-50 bin yıl öncesine ait. Akademisyenler, Sibirya’da ortaya çıkarılan taş devrine ait eserlerin, insanlık tarihinin yeniden yazılmasına katkı sağlayacağını söylüyorlar.

Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı  Sibirya ve Uzakdoğu Halklarının Kültür ve Tarih Müzesi’nde geçtiğimiz aylarda Altay bölgesinde bulunan tarihi eserler sergilendi. Gazetecilere eserleri tanıtan müze yetkilileri ve akademisyenler, tarihi eşyaların ilk taş devrine ait olduğunu belirtti. Müzedeki eserler arasında bulunan dünyanın en eski bileziği ise ilgi odağı oldu. Rus akademisyenler,

“Bileziğin yaşı en az 45-50 bin, Altay bölgesindeki Denisova mağarasında bulundu” diye tanıttı.

Geçtiğimiz aylarda Denisovo mağarasında taş devrinde yaşayan bir insana ait diş ve kemik de bulunmuştu. Rus resmi Kultura televizyonuna göre, DNA analizleri diş ve kemiğin bilim dünyasında şimdiye kadar ortaya çıkarılan eski insanların kemik ve diş yapısına uymuyor.

Rusya Bilimler Akademisi’ne bağlı  Sibirya Arkeoloji Enstitüsü Başkan Yardımcısı Mihail Şunkov, “Bu diş bilim dünyasında bilinenlerden daha kadim” diye iddia ediyor. Basında çıkan haberlerde, artık “Denisova insanı” diye tarihte yeni bir sayfa açılması gerektiği de ifade edildi. Akademisyenlere göre, “Denisova insanı” 48-30 bin yıl önce yaşamış. Şunkov ise “Denisova insanı” nı daha iyi araştırabilmek için bilimsel çalışmaları artıracaklarını kaydetti.


Reklamlar

2 Yanıt

  1. […] ileDünyanın en eski bileziği Altay’da bulundu « Güney Türkistan#more-6070#more-6070. […]

  2. Arkadaşlar, bu fantazi tarixlerden el çekin. 45-50 minyıl önce hala insan (homosapiens) yoktu hayvan sürüsü vardı, o hayvanlardan toplum içinde hala da qalanlar var.
    Gerçek Türk tarixini öyrənin, türkün tarixi Urmudan başlar, Altay sonrakı atayurdlardan biri.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: