Afganistan Meclisi, yolsuzluk iddialarının gölgesinde açıldı


Geçen yıl yapılan seçimlerin ardından Afganistan’da parlamento dört ay sonra ancak bugün toplanabildi. 18 Eylül’deki seçimlerde Devlet Başkanı Hamid Karzai hakkındaki yolsuzluk suçlamaları aylarca gündemden düşmedi.

Anayasa Mahkemesi de iddiaları araştırmak üzere özel bir mahkeme kurulmasına karar verdi. Özel mahkeme soruşturma için ilave bir ay süre isteyince Devlet Başkanı Karzai, parlamentonun 23 Ocak’taki açılışını bir ay daha ertelemek istedi. Ancak bazı milletvekillerinin ısrarı üzerine geri adım atan Karzai, Afgan Meclisi’nin gecikmeli olarak bugün açılmasını kabul etti.

Karzai bugünkü açılış töreninde yeni dönem için görevine başlayan milletvekillerine hitap etti. Yeni dönemde muhalefet milletvekilleri özellikle rüşvet ve yolsuzluk konusunda Devlet Başkanı Karzai’yi yorlayacak gibi görünüyor.

Bu yıldan itibaren Afganistan’dan askerlerini çekmeye başlayacak olan Amerika ise, Karzai’nin şeffaf yönetim ve güvenliği sağlaması konusunda ısrarlı. Ülkede 150 bin askeri bulunan NATO da önümüzdeki aydan itibaren güvenliği Afgan birliklere devretmeye hazırlanıyor.


Türkiye Dışişleri Bakanlığından Afganistan Meclisi’ne destek mesajı

Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’da Halk Meclisi’nin açılışının ve bunu mümkün kılan mutabakat dost ve kardeş Afganistan halkının ziyadesiyle layık olduğu barış ve huzur ortamı yönünde atılan önemli bir adımı teşkil edeceğini bildirdi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Afganistan Halk Meclisi’nin, Afganistan Anayasası çerçevesinde Cumhurbaşkanı Hamid Karzai tarafından açılarak görevine başlayacağı belirterek, Halk Meclisi’nin çalışmalarına başlamasının, bu yıl toplumsal uzlaşı başta olmak üzere birçok alanda hedeflenen somut sonuçların alınması bakımından önem taşımakta olduğu bildirildi.

Açıklamada, 18 Eylül 2010’da düzenlenen seçimlerle oluşan Halk Meclisi’nin daha fazla gecikmeden yeni yasama dönemini başlatması, Afganistan’da yürütme ve yasama erkleri arasında varılan, hukukun üstünlüğüne dayalı mutabakat çerçevesinde mümkün olduğu belirtildi.

Açıklamada, mutabakatın önümüzdeki dönemdeki sınamaların işbirliği ruhu içinde aşılması idaresinin mevcudiyetini de ortaya koyduğu belirtilerek, “Halk Meclisinin açılışı ve bunu mümkün kılan mutabakat, dost ve kardeş Afganistan halkının ziyadesiyle layık olduğu barış ve huzur ortamı yönünde atılan önemli bir adımı teşkil edecektir” denildi.

Ülkenin demokratik gelişim sürecinde ilgili taraflarca bu şekilde sergilenen, Afganistan’ın geleceğini ön planda tutan, sorumluluk duygusuna sahip ileri görüşlü tutumun her türlü övgüye layık olduğu belirtilen açıklamada, Türkiye’nin, Afganistan’da kalıcı barış, huzur ve istikrarın, toplumsal birlik ve dayanışma temelinde mümkün olacağına güçlü şekilde inandığı, dost Afganistan ile dayanışma içinde hareket etmeyi ve elinden gelen içerikli katkıları yapmayı sürdüreceği belirtildi.

مراسم افتتاحیه مجلس

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: