Azerbaycan’da 20 Ocak Katliamının 20. Yıldönümü


Azerbaycan’ın başkenti Bakü’de Türkiye Üniversiteleri Mezunları İçtimai Birliği (TUMİB), 20 Ocak 1990 tarihinde Sovyet ordusuna bağlı birliklerin Bakü’ye saldırarak 137 Azerbaycanlıyı katlettiği olayların yıldönümü dolayısıyla anma töreni düzenledi.

Törene, Türkiye’nin Bakü Büyükelçiliği Emniyet Müşaviri İsmail Çalışkan da katıldı.

Karabağ savaşına katılan Türkiye ve Azerbaycan vatandaşı Albay İsmail Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, olaylarda şehit olanların Azerbaycan devletinin kurulmasına büyük katkısı bulunduğunu, 20 Ocak olaylarının acizlik değil, Azerbaycan milleti için kahramanlık örneği olduğunu kaydetti.

TUMİB Başkanı Cengiz Bayramov da Azerbaycan devletinin 20 Ocak olaylarının sonucunda doğduğunu ifade etti.

Sovyet birliklerinin, tanklar ve zırhlı araçlarla 20 Ocak 1990 tarihinde Bakü’ye girerek önlerine çıkan her şeyi ezmiş, 137 kişinin öldüğü, 700 kişinin yaralandığı olaylarda 800’e yakın kişi gözaltına alınmıştı.

Anma törenleri, yarın Şehitler Hıyabanında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in de katılımıyla devam edecek.

20 Ocak Bakü Katliamı Kurbanları Taşkent’te de Anıldı

Sovyet askerleri tarafından 20 Ocak 1990’da Azerbaycan’da işlenen ve tarihe ’20 Ocak Bakü Katliamı’ olarak geçen kanlı olayın kurbanları Taşkent’te anıldı.

Azerbaycan’ın Taşkent Büyükelçiliği gün dolayısıyla Azerbaycan Kültür Merkezi’nde bir anma töreni düzenledi. Törene aralarında Türkiye’nin Özbekistan Büyükelçiliği ilgililerinin de olduğu kalabalık bir davetli kitlesi iştirak etti. Azerbaycan’ın Özbekistan Başmaslahatgüzarı Akif Aliyev’in açılış konuşmasıyla başlayan törende önce şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Günün anlam ve önemini dile getiren konuşmayı yapan Aliyev, 20 Ocak olaylarının Ermenistan ve Sovyet yönetiminin planlı bir kanlı eylemi olduğu söyledi. Aliyev kanlı olaylarda, şehre giren Sovyet ordusunun fark gözetmeksizin onlarca masum insanı katlettiğini dile getirdi. Aliyev Azerbaycan’ın bağımsız devlet olmasında şehitlerin büyük payı olduğunu vurguladı.

Kürsüye gelen kimi gönüllü davetliler ise şiirler okudu kimileri de kısa konuşma yaptı.

Tören sonunda şehitlerin ruhlarına dua okundu.

20 Ocak 1990’da Sovyet ordusu tarafından Bakü’de girişilen saldırıda resmi verilere göre 133 Azerbaycan Türk’ü öldürülmüş, 744’ü yaralanmış ve 841’i de tutuklanmıştı.

Soykırım, bir insan topluluğunun etnik veya dini ayrımcılık nedeniyle silahlı güçler tarafından kısmen ya da tamamen yok edilmesi anlamına gelir. Bu bağlamda, Osmanlı döneminde Ermeni Taşnak ve Hınçak çetelerinin; Kıbrıs Çıkartması öncesinde Rum milislerin ve günümüzde Karabağ’ı işgal etmiş durumda bulunan Ermenilerin Türklere karşı yaptıkları eylemler, soykırımdır. Fakat bize yönelik sahte Ermeni soykırımı iddialarında bulunanların yüzlerine, başımıza gelen gerçek soykırımların belgelerini ne yazık ki çarpamadık; daha doğrusu ülkemizi yöneten alçaklar çarpamadılar.

Bir diğer soykırım vardır ki, kırılan tutsaklık zincirlerinin üzerinden doğan bağımsızlık güneşinin bedeli olmuştur.

1990 yılının 19 Ocak’ını 20 Ocak’a bağlayan gece Moskof tankları Bakü sokaklarına girerken, 35.000 Rus askeri de şehri işgal etti.

Ama Kızıl Ordu, bağımsızlık ile ruhunu özdeşleştirmiş Türk Milleti’ni durdurmayı başaramadı. Adı “Bağımsızlık Meydanı” anlamına gelen Azadlık Meydanı’nı dolduran binlerce Azerbaycan Türkü, katledileceklerini bildikleri halde “BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ” diye haykırarak tankların üzerine yürüdüler.

20 Ocak sabahı, Azadlık Meydanı kan gölü halindeydi. Kadın ve çocuklar da dahil olmak üzere 170 soydaşımız bütün dünyanın gözleri önünde Moskof tarafından hunharca katledilmiş, 800’den fazlası ağır yaralanmış, onlarcası ise gemilere bindirilip Hazar denizinin karanlık sularında batırılarak yok edilmişti.

“İnsan hakları” bekçiliğine soyunan; ermeninin olmayan hakkının peşinde koşmayı kendilerine görev bilen batılı devletler bu katliamı sadece izlemekle yetindiler. Hiçbirinden çıt çıkmadı.

20 Ocak, Azerbaycan Türkleri’nin Bozkurt Ebulfez Elçibey önderliğinde Rus esaretinden kurtulmaları sürecinin başlangıç tarihi oldu. Dökülen kan yerde kalmadı, Türk Yurdu Azerbaycan SSCB dağılmadan önce bağımsızlığına kavuştu.

20 Ocak gecesi vatan uğruna, millet uğruna, bağımsızlık uğruna Rus tanklarının üzerine yürüyen Türklüğün yılmaz neferleri ise yüreklerde ölümsüzleştiler. Büyük Türkeli’nin bir parçası olan Azerbaycan Cumhuriyeti onların eseridir…

Bir leş için sokaklara dökülüp Ermeni olanlar, konu katledilmiş Türk şehitleri olunca neredesiniz?

Size tek cevabımız var:

“BİR KERE YÜKSELEN BAYRAK BİR DAHA İNMEZ”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: