Kerkük’te Hülagu Han’ın hançeri ele geçirildi


Irak Türkmeneli’nin başkenti Kerkük şehrinde, İlhanlılar’ın kurucusu Moğol Hülagû Han’a ait 790 yıllık hançer, tarihi eser kaçakçılarına yapılan bir operasyonla ele geçirildi.

Kerkük Ulusal Güvenlik Müdürlüğü’nün yaptığı bir operasyonla, devrik lider Saddam Hüseyin’e ait olduğu belirtilen ve Irak müzesinden çalınan hazineler ele geçirildi. Tarihi eserler arasında İlhanlılar’ın kurucusu Hülagû Han’a ait 790 yıllık hançer de bulunuyor.

Kerkük’ün 48 km uzağındaki Dakuk ilçesinde tarihi eser kaçakçılarına yapılan operasyonda, 3 tarihi eser kaçakçısı kıskıvrak yakalandı. Kerkük Ulusal Güvenlik Müdürü Nevzad Esad Berzenci, kendilerin gelen bir ihbar sonucu yaptıkları operasyonla çok değerli tarihi eserlerin ele geçirdiğini belirtti. Berzenci, eserler arasında efsane komutan Hülagû Han’a ait hançer ile Sümer ve Asur dönemlerine ait heykellerin olduğunu söyledi.

İlhanlılar’ın kurucusu Hülagû Han, Cengiz Han’ın torunu ve diğer Moğol Büyük Han’larından Mengü Han ve Kubilay Han’ın da kardeşidir. Hülagû, 1255 yılında abisi Mengü Han tarafından Orta Doğu’da henüz ele geçirilmemiş toprakların fethini tamamlamak üzere görevlendirilmişti. Görevleri, güneydoğu İran halklarından Lurlar’ı hakimiyet altına almak, Haşhaşi tarikatını ortadan kaldırmak, Abbasi Halifeliği’ni yıkmak, Eyyubi ve Suriye topraklarının istilası ve son olarak da Mısır’daki Memlük Devleti’ni yıkmaktı.

13 Şubat 1258 yılında Bağdat şehrini ele geçirdi. 1217’de doğan Hülagû Han, 8 Şubat 1265 tarihinde hayatını kaybediyori.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: