Türk Dünyasını Bekleyen Tehditler ve Fırsatlar Değerlendirildi


Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ve Lefke Avrupa Üniversitesi’nin İşbirliği ile Düzenlenen “21. Yüzyılda Türk Dünyası Uluslararası Sempozyumu” KKTC’de Gerçekleştirildi.

Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği ve Lefke Avrupa Üniversitesi’nin işbirliği ile düzenlenen “21. Yüzyılda Türk Dünyası Uluslararası Sempozyumu” KKTC’de gerçekleştirildi. Sempozyumun sonuç deklarasyonunda katılımcıların, bu organizasyonun her iki yılda bir tekrarlanmasının çok yararlı olacağı konusunda fikir birliğine varıldığı kaydedildi.

“21. Yüzyılda Türk Dünyası Uluslararası Sempozyumu” KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’nun katılımıyla 02-05 Aralık tarihlerinde Üniversite’nin Akıllı Bina Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Türkiye, KKTC, Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan, Afganistan-Güney Türkistan, Kırım, Doğu Türkistan, Kosova ve Makedonya Türkleri bilim adamlarının katıldığı sempozyumda 60 bildiri sunuldu ve tartışıldı.

Pek çok yönüyle ilklerin yaşandığı sempozyumda Türk dünyasının 21. yüzyıldaki durumu çeşitli yönleriyle ele alındı, ortaya çıkan tehditler ve fırsatlar değerlendirildi, gerçekleştirilebilecek projeler bilimsel yönden irdelendi.

Sempozyum sonuç deklarasyonunda şunlara yer verildi: “Sempozyumun KKTC’de yapılması Kıbrıs Türklerine destek şeklinde algılanmış ve Türk dünyasının en güney ucundaki parçası olarak Kuzey Kıbrıs’ın varolma mücadelesinin altı çizilmiştir. Ayrıca sempozyum KKTC’nin böylesine kapsamlı ve uluslararası bir toplantıya ev sahipliğini en iyi şekilde yapabildiğini de bütün dünyaya göstermiştir.

Katılımcılar, bu organizasyonun her iki yılda bir tekrarlanmasının çok yararlı olacağı konusunda fikir birliğine varmışlardır.

Bundan böyle KKTC’nin Türk devlet ve toplulukları arasında gerçekleşecek her türlü organizasyonda ve ortak kuruluşlarda yer alması sağlanmalıdır.

Sempozyum katılımcıları Türk Dünyasındaki sorunların çözümünde etkili bir unsur olarak ‘Türklük bilinci’, ‘ortak dil’ ve ‘tarih’ olduğu konusunda hem fikir olmuşlardır.”

Ajanslar

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. keşke özbekistandan da katılımcı olsaydı bu konuda herkesin herekete geçmesi gerekmektedir

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: