Zalmay Resul: Türkler tarafından eğitilmek geleneğimiz


Afganistan Dışişleri Bakanı Zalmay Resul, Türkiye’den askeri ve güvenlik alanındaki beklentilerinin yabancı güçlerin ülkeden çekilmesinin öngörüldüğü 2014’ten sonra da süreceğini açıkladı.

Afganistan için Bölgesel ve Ekonomik İşbirliği toplantılarının dördüncüsü için İstanbul’a gelen Resul’ün Hürriyet’e yaptığı açıklamalar, Türkiye’nin Afganistan güvenlik güçlerinin eğitimi için daha aktif bir dönem için yapılan hazırlıkların da habercisi.

Bölgeyi bırakıp gidemezsiniz

Afganistan’dan yabancı güçlerin yavaş yavaş çekilmeye başlayacağı 2011-2014 arasındaki geçiş döneminin çerçevesi 19-20 Kasım’da Lizbon’daki NATO Zirvesi’nde masaya yatırılacak. Zalmay Resul, bu kritik zirve öncesinde Afganistan’ın NATO müttefiklerinden beklentilerini şu sözler ile anlattı: “Dokuz yıllık mücadeleden sonra artık bazı dersler çıkartmış olmamız gerekiyor. Türkiye’nin içinde bulunduğu uluslararası toplumun desteğiyle ülkemizde büyük değişimler yaşandı. Düşünün ki, şu anda 7 milyon çocuğumuz okula gidiyor. Bunların yüzde 40’ı kız öğrenci. Tarihimizde vaki olmayan gelişmeler bunlar. Ancak ilerleme kaydedemediğimiz tek alan güvenlik. Müttefiklerimizle birlikte çözüm yolları aramaya devam ediyoruz. Görülen o ki tek başına askeri tedbirler sorunu çözmeyecek. Siyasi süreci de bir taraftan işletmemiz gerekiyor. Bir diğer önemli boyut ise terör sorununun sadece Afganistan odaklı değil bölgesel odaklı olarak ele alınması. Sadece Afganistan içindeki sorunu çözüp bölgeyi kendi haline bırakamazsınız.”

İkinci kez cumhurbaşkanlığına seçilen Hamid Karzai yönetimindeki Afganistan hükümetine göre 2014 sonrası dönemin başarılı olması için Afganistan güvenlik güçlerinin yetkinliği hayati önemde. Yönetim Afganistan güçlerin eğitimine ve silahlandırılmasına önem verilmezse 2014’te tamamlanacak geçiş sürecinin başarılı olamayacağı görüşünde. Bu süreçte önemli rol oynamaya hevesli ülkelerin başında ise Türkiye var. Zalmay Resul, Türkiye’nin rolünü tarihi referanslarla anlattı. Resul, “Biliyorsunuz Sovyet işgalinden önce de Afganistan ordusu hep Türk ordusu tarafından eğitilmiştir. Türkiye’nin askeri modelinin örnek alınması bizim için eski bir gelenek. Afganistan ordusunda askerler birçok Türkçe kelime kullanır. Türkiye askerimizin eğitimi ile de kalmıyor polisimizi de eğitiyor. Bu rolü önümüzdeki dönemde daha da artacak. Güvenlik işbirliğimiz 2014’te son bulmayacak, geçiş dönemi sonrasında da devam edecek”  dedi. Afganistan tarafının dile getirdiği bu uzun soluklu işbirliğine Türkiye de sıcak bakıyor.

Polis okulu tahsis ediliyor

Afganistanlı Bakanın ana hatlarıyla bahsettiği Türkiye’nin yeni adımlarının ilki 2011 Ocak ayına yetiştirilmeye çalışılıyor. Bugüne kadar 10 bine yakın Afganistan askerini ağırlıklı olarak Kabil’de NATO tesisinden dönüştürülen Gazi Kampı’nda eğiten Türkiye, Afganistan polislerin eğitimi için Sivas’taki polis meslek yüksek okulunu tahsis ediyor. Projenin hedefi Ocak’tan itibaren her altı ayda bir 500 yeni Afganistan polisini ülkesinde göreve hazır hale getirmek.

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. hoşuma gitti yazı :)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: