Karzai’nin Güvenilirliği Azalıyor


Afganistan Devlet Başkanı Karzai’nin İran’dan Nakit Aldığını Açıklamasının Yankıları Sürüyor.

Siyasetçinin, Batı dünyası için giderek daha az güvenilir bir partner olduğunu düşünenlerin sayısı artıyor. Afganistan devleti, çok sayıda ülkenin Mali desteğine muhtaç, zira 14 milyar dolarlık gayri safi milli hâsıla, devlet memurlarının maaşlarını ödemeye yetmiyor. Devlet Başkanı Karzai, Başkanlık Sarayı’nın özel giderlerine harcamak üzere Tahran yönetiminden nakit yardım almasını, dost ülkeler arasında sıradan bir uygulama olarak nitelendirse de, bu gelişme siyasetçinin Batı ile zaten gergin olan ilişkilerine yeni bir darbe niteliği taşıyor.

Paranın nereye gittiği meçhul Ödemelerin hangi amaçla yapıldığı yönündeki soruya “iranlılar iyi ilişkiler istiyorlar ve hükümetimiz de komşularından yardım istemeye devam edecek” şeklinde cevap veren Karzai, paranın tam olarak nereye aktarıldığı konusunda açık cevap vermekten kaçındı.

Amerikan New York Times gazetesinin haberinde, Karzai hükümetinin söz konusu yardımın bir bölümünü Afgan politikacılara ve aşiret liderlerine aktardığı belirtilmişti. Karzai, Tahran’dan her yıl yaklaşık bir milyon euro aldığını doğruladı. Aslında, Batılı müttefiklerinAfganistan’da istikrarın sağlanması için harcadığı miktarın yanında bu para, esamesi okunmayacak kadar küçük bir miktar. Yalnızca ABD’nin ülkedeki birliklerine sarf ettiği para yılda 100 milyar doları geçiyor.

ABD iran’ın yardımına şüpheyle yaklaşıyor Karzai’nin Ahmedinejad rejimi ile bu kadar iyi anlaşmasının, Amerikalıları rahatsız etmesinin nedeni ise farklı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Philip Crowley, “Ne iran’ınAfganistan’a Mali destek vermesini, ne de Afganistan’ın bu yardımı kabul etme hakkını sorguluyoruz. Kanımızca Afganlar, komşularından gelecek olumsuz etkiler olmadan da kendi geleceklerini şekillendirme yeteneğine sahipler.” şeklinde konuşuyor. “iran’ın geçmişinde, komşularında istikrarsızlığa sebep olan rolü nedeniyle, Afganistan’a yönelik ödemelerin gerekçesi konusunda şüphelerimiz sürüyor.” diyen sözcü “Umarız iran, Afganistan’ın geleceğinde yapıcı bir rol oynama konusunda gerekli sorumluluğu üstlenir.” ifadesini kullanıyor.

Tahran, Afganistan’da istikrarı baltalıyor iran’ın, komşu ülkedeki direnişçileri eğittiği, finanse ettiği ve onlara donanım sağladığıkonusunda uzun zamandır çok sayıda veri mevcut. Tahran yönetiminin bu tutumu, zaten zayıf olan Afgan devletini daha da zayıf duruma düşürmenin de ötesinde, ABD liderliğindeki ıSAF birliklerinin misyonunu da baltalıyor. Bu yıl Afganistan’da ölen yabancı askerlerin sayısı 600’ü geçiyor.

iran’dan gelen para, Afganistan Devlet Başkanı’nın Batı için güvenilirliğini yitirmekte olduğuna bir işaret daha. Tahran’dan gelen nakit paranın doğrudan Karzai’nin eline geçmesi, devlet başkanının bu parayla nüfuz satın aldığı yönündeki şüpheleri besliyor.

Karzai yolsuzlukla mücadele sözünü tutmuyor Oysa Karzai 2004’te göreve gelirken yolsuzlukla mücadele sözü vermişti. Ancak bugüne kadar bu söz yerine getirilmiş değil. Aksine Karzai’nin, halkının refahı yerine giderek daha yoğun bir şekilde kendisinin ve aşiretinin çıkarına çalıştığı göze çarpıyor.

Bir şirketler imparatorluğu kuran kardeşlerinin, uyuşturucu işinden para kazandıkları bildirilen Karzai, güçlü milis liderlerinin nüfuzlarını azaltacağına onlara resmi makamlar veriyor. Yardım paraları, kayıtlara geçmeden belirsiz adreslerde kayboluyor. Geçen yıl hile karıştığı iddiaları ayyuka çıkan seçimlerle tekrar görev başına gelen Karzai’nin itibarı iyice zedelenmiş durumda.
Deutsche Welle

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: