Türk Ordusu, Afganistan Halkına Hizmete Devam Ediyor


Afganistan’da 2009 yılından bu yana Kabil Bölge Komutanlığı görevi yapan Türk Silahlı Kuvvetleri, ülkenin güvenliğini sağlamanın yanı sıra, sağlık hizmetleri dahil birçok alanda Afganistan halkına hizmet veriyor.

Ülkenin kalkınması için eğitimler düzenleyen Türk Ordusu’nu yabancı güç olarak görmeyen Afganistan halkı, benzer kültür ve gelenekler dolayısıyla Türk askerlerini kendi askerlerinden ayırt etmediğini söylüyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin görevi süresince Afganistan’daki güvenlik durumunda önemli bir düzelme olduğunu ifade eden Uluslararası Güvenlik Destek Gücü (ISAF) Kabil Bölge Komutanı Tuğgeneral Mustafa Levent Çolak, Kabil’in sadece merkezinin değil, artık tamamının daha güvenli olduğunu belirtiyor. Tuğgeneral Çolak, geçen yıl aynı döneme kıyasla, karşılaşılan olaylarda yüzde 70 azalma görüldüğünü ifade etti.

İki ülke insanları arasındaki benzerlikler nedeniyle Afganistan’da görev yapan Türk askerlerin halk ile yakın ilişkiler içinde olduğuna dikkat çeken Kabil’deki Öksüzler Kurumu Yöneticisi Saliha Farid, Türklerin Afganistan’lılarla, Afganistan’lıların da Türklerle mutlu olduğunu belirtti. Ayrıca iki Müslüman ülke arasında benzer kültür ve geleneklerin olduğunu kaydeden Ferid, bu nedenle halkların birbirine yakınlık duyduğunu söyledi.

Afganistan halkının Türk askerleri kendi askerlerinden ayırt etmediğine vurgu yapan Kabil Eyalet Valisi Zabihullah Mucaddidi ise Afganistan’lıların Türkleri yabancı güç olarak görmediğini, kendilerinden biri olarak gördüğünü vurguladı.

Eğitim ve ülkenin kalkınmasına yönelik çalışmaların yanı sıra sağlık hizmeti de veren Türk Ordusu, Kabil’in doğusunda yer alan ve birinci sınıf eğitim ve sağlık hizmeti veren Türk Kampı’nda, saldırılarda veya patlamalarda yaralanan Afganistan halkını tedavi ediyor.

Mayın patlaması sonucu yaralanan ve Türk Kampı’nda tedavi gören bir çocuğun babası Abbas Han, çocuğunun sağlık durumunda eskiye göre büyük bir düzelme olduğuna belirterek, durumunun daha iyi olacağını umduğunu söylüyor.

İki ülke arasında 100 yılı aşkın süredir hem dost hem de kardeşlik ilişkileri olduğunu ifade eden Gazi Askeri Eğitim Merkezi’nde görevli Üstteğmen Emre Sarısoy, Afganistan halkının Türk askerleri çok sevdiğini ve saygı duyduğunu belirterek, eğitimlerini iyi bir şekilde tamamlamak için ellerinden geleni yaptığını belirtiyor.

Acil durumlarda yardım sağlamak ve kurtarma çalışmalarına katılmak için hava hizmeti de veren Türk Helikopter Müfrezesi’nden Baş Pilot Ömer Akkaş ise 2 ay önce Kabil’de düzenlenen bir intihar saldırısında birçok ISAF personelinin hayatını kaybedip yaralandığını ve bu saldırıya karşılık verilmesi konusunda kendilerinden yardım istendiğini belirtti. Akkaş, 15 dakika içinde bölgeye gidip, halkı tahliye ettiklerini dile getirdi.

2001 yılından bu yana birlik katkısında bulunduğu Afganistan’da 2002 ve 2005 yıllarında iki kez ISAF Komutanlığını üstlenen Türk Ordusu, 2007 yılında 8 aylık süreyle Kabil Bölge Komutanlığı liderliğini üstlenmiş, 1 Kasım 2009 tarihinde ise Kabil Bölge Komutanlığı sorumluluğunu 1 yıl süreyle devralmıştı. Kabil Bölge Komutanlığını üstlenmesiyle Afganistan’da ISAF bünyesinde görevli askeri personel sayısını bin 800’e yükselten Türk Silahlı Kuvvetleri’nin üstün başarı ve Afganistan’lılarla kurduğu yakın ilişkiler neticesinde, liderliğini sürdürmesi talep edilmiş ve Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kabil Bölge Komutanlığı görevi 1 Ekim 2010 tarihinden itibaren 1 yıl daha uzatılmıştı.

Bookmark and Share

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: