Özbekistan, Yeni Demir Yolu Hattıyla Denize Açılacak


Batı Türkistan Cumhuriyetlerinden Özbekistan Bu Kez Güney Türkistan Afganistan ve Pakistan Üzerinden En Kısa Yoldan Denize Açılmayı Planlıyor.

Dünyada denize açılması için en az iki devlet sınırını kat etmesi gereken bir devlet konumunda olan Özbekistan, hayata geçirilmek istenilen yeni demir yolu hattıyla denize daha çabuk ulaşacak. Şimdiye kadar İran hattını kullanan Özbekistan bu kez Güney Türkistan Afganistan ve Pakistan üzerinden en kısa yoldan denize açılmayı planlıyor.

Özbekistan’ı denize ulaştıracak yeni demir yolu hattının büyük kısmı 30 yıla aşkındır silahların susmadığı Afganistan üzerinden geçecek. Yeni hat, şu anda yapımı devam eden ve Özbekistan’ı Afganistan’ın kuzeyindeki Güney Türkistan’ın başkenti Mezarı Şerif kentine bağlayan demir yolu ağının devamı niteliğinde olacak. Yapımı şu anda Özbekistan tarafından sürdürülen ve Asya Kalkınma Bankası (AKB) tarafından finanse ettiği 75 kilometrelik demir yolu ağı, Özbekistan’ın Tirmiz kenti üzerinden Afganistan’ın kuzeyindeki Güney Türkistan’ın Hayratan kentine ve oradan da Mezar’ı Şerif’e uzanıyor.

Çinli bir firma tarafından inşası düşünülen yeni demir yolu hattının güzergahı ise ‘Özbekistan-Afganistan ve Pakistan’ şeklinde olacak.

İlk etapta 5 milyar dolarlık bir maliyet biçilen yolun uzunluğu 700 kilometre olarak hesaplanıyor. Beş yılda tamamlanması beklenen demir yolu hattı Afganistan’dan sonra Pakistan üzerinden denize ulaştırılacak.

Yeni demir yolu hattı Türkistan’ı (Orta Asya) denizle buluşturan en yakın ulaşım ağı olacak. Türkistan ülkeleri şimdilik İran’ın Bandar Abbas Limanı üzerinden denize açılıyor. Yeni demir yolu hattını Çin’in Doğu Türkistan Uygur Özerk Bölgesi de kullanacak.

Bookmark and Share

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. Çok harika olur .

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: