Afganistan, TAPI Hattının Güvenliğini Sağlayacak


Afganistan, Bölgenin Önemli Ekonomik Projesi Olan Türkmenistan-afganistan-pakistan-Hindistan (TAPİ) Doğalgaz Boru Hattının Güvenliğini Sağlama Vaadinde Bulundu.

Rusya’nın RİA Novosti ajansının Afganistan Maden Bakanı Vahidullah Şahrani’ye dayandırarak yaptığı haberde, Afganistan’ın TAPİ hattı projesinin güvenliğini sağlamanın mümkün olacağı kaydedildi. Bakan Şahrani, doğalgaz boru hattının Taliban militanları tarafından kontrol edilen toprakları üzerinden geçen bölümünün toprağın altından çekileceğini ve hattın güvenliği için yerli halka para ödeneceğini belirtti.

Projenin önemli olduğuna dikkat çeken Şahrani, “Afganistan doğalgazın transit geçisinden her yıl yüz milyonlarca Dolar para kazanacak. Hattın inşası döneminde ve hizmete açıldıktan sonra da çok sayıda iş imkanları oluşacak.” diye konuştu. Bakan Şahrani ayrıca, doğalgaz boru hattının geçtiği bölgelerde yaşayan Afganların gaz ihtiyacının tamamen karşılanacağını ifade etti.

TAPİ projesinin doğalgaz tedarikçisi olan Türkmenistan, son dönemde bu projenin hayata geçirilmesi için yoğun çaba harcıyor. Aşkabat’ta bu proje ile ilgili uzman heyetler ve bakanlar düzeyinde görüşmeler yapıldı. En son 20 Eylül’de yapılan bakanlar düzeyindeki görüşmede, doğalgaz boru hattın hızlandırılması amacıyla bir anlaşma imzalanmıştı.

Önümüzdeki Aralık ayında, TAPİ projesine katılan ülke liderlerinin katılımıyla bir zirve yapılması hedefleniyor. Bu zirvede, hattın geleceğine yönelik önemli kararların alınması bekleniyor.

7,6 milyar Dolar mal olması beklenen doğalgaz hattı, bin 680 kilometre uzunluğunda olacak. Türkmenistan’ın Devletabad doğal gaz mevkiinden başlayacak olan hattın, Hindistan’ın Pakistan ile sınırındaki Fazilka kentine kadar uzanacak.

Ajanslar

Bookmark and Share

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: