ABD’den inanılmaz sansür


ABD, Anthony A. Shaffer tarafından yazılan ve Afganistan Savaşı’nı konu alan kitabın bütün baskılarını satın alarak imha etmeye hazırlanıyor.

ABD tarihinin en büyük sansür uygulamalarından birini hayata geçiriyor. ABD ordusunda yarbay olarak görev yapan Anthony A. Shaffer’ın yazdığı ‘Operation Dark Heart’ isimli kitap sakıncalı olduğu gerekçesiyle toplatılıyor ve imha edilecek.

Sebep yine ulusal güvenlik

Afganistan’da 5 ay görev yapan Anthony A. Shaffer’ın yaşadıklarını anlattığı kitap daha yayınlanmadan sansüre kurban gitmişti. Ağustos ayında CIA ve NSA gibi ABD’nin önemli istihbarat kuruluşları tarafından sakıncalı olduğuna dair rapor hazırlandı. Raporda yaklaşık 200 paragrafın ‘ulusal güvenlik’ konusunda sıkıntı yaratacağı belirtildi. Bunun üzerine yazar ve yayıncı bu paragrafların bir kısmını çıkarmış, bir kısmını da değiştirmişti. Kitap yeni haliyle Eylül ayının başında basıldı ve kitapçılara gönderildi.

Kitabın yeni halini de beğenmeyen ABD yetkilileri, kitabın satışının durdurulmasına karar verdiler. Kararın çıktığı zamana kadar dağıtılmış 10 binin üzerinde kitap ise ABD tarafından satın alınıyor. Alınan kitapların da imha edileceği öne sürülüyor..

Afganistan sırları korkutuyor

ABD’nin baskı uyguladığı kitap, 11 Eylül saldırıları ve ABD’nin Afganistan savaşıyla ilgili ilginç iddialar içeriyor. Kitaptaki en önemli iddia ise başta Muhammet Atta olmak üzere El Kaide’nin önemli isimlerinden dört kişinin isimlerine 2005 yılında ulaşıldığı fakat ordunun ileri gelen isimlerinin bu durumun ortaya çıkmasını engellediği şeklinde.

ABD’nin Afganistan’da uyguladığı şiddete ve düzenlediği illegal operasyonlara dair daha önce de birçok belge yayınlanmıştı. En son Wikileaks’in belgeleri dünya kamuoyunu uzun süre meşgul etti. Benzer olayları yaşamak istemeyen ABD istihbaratının daha sıkı önlemler alacağı belirtiliyor.

SolHaber

Bookmark and Share

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: