10. Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi


10. Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi Türkiye’de Yapılıyor

10. Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi kapsamında, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgızistan Devlet Başkanı Rosa Otunbayeva ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov yarın bir araya gelecek.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’nin Nahçıvan’da yapılan son toplantısında kararlaştırılan Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi, Çırağan Sarayı’nda düzenlenecek zirveden çıkacak sonuç bildirisiyle hayata geçecek.

Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan ve Kırgızistan’ın yer alacağı İşbirliği Konseyi’ne Türkmenistan katılmıyor. 1999’dan beri Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’ne katılmayan Özbekistan, 10. Zirve’de de yer almıyor.

İstanbul’da bugün başlayan toplantılar kapsamında, katılımcı ülkelerin üst düzey yetkilileri arasında ikili görüşmeler yapılıyor.

“TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER GÜNÜ”

Dün yapılan hazırlık toplantılarında kararlaştırılan ve yarın devlet başkanlarının onaylaması beklenen sonuç bildirisinde somut gelişmeler yer alacak.

Bildiride, Türk İşbirliği Konseyi’nin kurulması başta olmak üzere, 3 Ekim’in Türk Dili Konuşan Ülkeler Günü ilan edilmesi, Bakü’de Türk kültür mirasını korumak için bir vakıf kurulması, üniversiteler arası birlik oluşturulması, araştırma ve geliştirme faaliyetleri için fon oluşturulması gibi kararlar bulunuyor.

Ayrıca, Nahçıvan Anlaşması’nda kararlaştırılan unsurların yürürlüğe konması için, İşbirliği Konseyi Tüzüğü, Aksakallar Konseyi Tüzüğü gibi belgelerin imzalanması öngörülüyor.

Kurulacak İşbirliği Konseyi Genel Sekreterliği görevine seçilmesi beklenen Büyükelçi Halil Akıncı merkezi İstanbul’da olacak Konseyin Genel Sekreterlik görevini üç yıl boyunca sürdürecek.

TÜRK DİLİ KONUŞAN ÜLKELER İŞBİRLİĞİ KONSEYİ

1992’de başlayan sürecin sonucunda, yarın yapılacak zirvenin ardından hayata geçecek Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi; Devlet Başkanları Konseyi, Dışişleri Bakanları Konseyi, Kıdemli Memurlar Komitesi, her ülkeden iki temsilcinin yer alacağı Aksakallar Konseyi ve Sekreterya olmak üzere beş organdan oluşacak.

Bütçesinin yıl sonuna kadar Türkiye tarafından karşılanması öngörülen Sekreterya, işbirliğinin geliştirilmesi ve her türlü faaliyetin yürütülmesinden sorumlu olacak. Ülkeler arasındaki işbirliğinin artırılmasının yanı sıra ortak hafıza oluşturulması için de projeler üretileceği belirtiliyor.

Konseyin önem verilen organlarından Aksakallar Konseyi, Konseyin faaliyetleri hakkında danışma kurulu olarak görev yapacak. Türkiye’nin Aksakallar Konseyi’ndeki temsilcilerinden birinin Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Mustafa İsen olması bekleniyor.

AZERBAYCAN İLE YÜKSEK DÜZEYLİ İŞBİRLİĞİ

Zirve kapsamında, Azerbaycan ve Türkiye arasında “Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi (YDSİK) kurulmasına ilişkin Ortak Açıklama” imzalanıyor.

Belgeye, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan imza atacak.

İmzalanacak anlaşmayla, iki ülke kurumları arasında, bugüne dek pek çok alanda yapılan işbirliği çalışmalarının daha kapsamlı bir çerçeveye oturtulacağı belirtiliyor.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Zirvesi’nin dokuzuncusu 2-3 Ekim 2009 günlerinde Nahçıvan’da yapılmıştı. İşbirliği Konseyi kurulması fikri, 2006 Antalya zirvesinde Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev tarafından dile getirilmiş, Nahçıvan Zirvesi’nde imzalanan anlaşma ile karara bağlanmıştı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI: ZİRVELER SÜRECİ, ORTAK TARİH, KÜLTÜR, KİMLİK VE DİL BİRLİKTELİĞİNDEN KAYNAKLANAN DERİN VE GÜÇLÜ KARDEŞLİK BAĞLARI BULUNAN KATILIMCI ÜLKELERİN BİR ARAYA GELEREK GÖRÜŞ ALIŞVERİŞİNDE BULUNMALARINA OLANAK SAĞLAYAN ÜST DÜZEYLİ BİR FORUM OLUŞTURMUŞTUR

Dışişleri Bakanlığı, Türk Dili Konuşan Ülkeler zirveler sürecinin, ortak tarih, kültür, kimlik ve dil birlikteliğinden kaynaklanan derin ve güçlü kardeşlik bağları bulunan katılımcı ülkelerin bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmalarına olanak sağlayan üst düzeyli bir forum oluşturduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirve Toplantısının bugün ve yarın İstanbul’da yapılacağı hatırlatılarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek zirve toplantısına, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgız Cumhuriyeti Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un katılacağı belirtildi.

çıklamada, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanlarını bir araya getiren ilk zirve toplantısının 30-31 Ekim 1992 tarihlerinde Ankara’da, ikinci zirve toplantısının 18-19 Ekim 1994 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendiği hatırlatıldı. Daha sonraki zirvelerin ise sırasıyla 28 Ağustos 1995’te Bişkek’te, 21 Ekim 1996’da Taşkent’te, 9 Haziran 1998’de Astana’da, 8-9 Nisan 2000’de Bakü’de, 26-27 Nisan 2001’de İstanbul’da, 17 Kasım 2006’da Antalya’da ve 2-3 Ekim 2009’da Nahçıvan’da yapıldığı kaydedildi.

“Zirveler süreci, ortak tarih, kültür, kimlik ve dil birlikteliğinden kaynaklanan derin ve güçlü kardeşlik bağları bulunan katılımcı ülkelerin bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmalarına olanak sağlayan üst düzeyli bir forum oluşturmuş, Nahçıvan Zirvesi’nde imzalanan Nahçıvan Anlaşmasıyla da sürecin kurumsal bir yapıya kavuşturulması hükme bağlanmıştır” ifadesine yer verilen açıklamada, İstanbul’daki toplantılarda katılımcı ülkeler arasındaki ikili, çok taraflı ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin yanı sıra Nahçıvan Anlaşması’nın öngördüğü Türk İşbirliği Konseyi’nin oluşumuna ilişkin düzenlemelerin ele alınacağı bildirildi.

DAVUTOĞLU: BU YIL YAPILMAKTA OLAN ZİRVE, BU ANLAMDA İLK KEZ KONSEY’İN KURULDUĞUNU GÖSTEREN İLK TOPLANTI. BU AÇIDAN BİR DÖNÜM NOKTASI

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İstanbul’da yapılmakta olan 10. Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi’nin, Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi’nin kurulması açısından bir dönüm noktası olduğunu söyleyerek, Orta Asya ve Kafkasya’yı rekabet alanı olarak değil, işbirliği alanı olarak gördüklerini kaydetti.

Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları Zirvesi için İstanbul’da bulunan Bakan Davutoğlu, zirvenin yanı sıra, BM Genel Kurulu için gideceği ABD’deki temaslarını TRT Haber’e değerlendirdi.

Zirve çerçevesinde Türk Dili Konuşan ülkeler olarak daha önce birçok kereler biraraya gelindiğini ancak geçen yıl 3 Ekim’deki toplantının konsey kurulması kararı açısından bir milad olduğunu hatırlatan Davutoğlu, daha önceki zirvelerin kurumsal yapısı bulunmadığını ancak geçen yıl Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan ve Kırgızistan arasında Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi kurulmasının kararlaştırıldığını kaydetti. Davutoğlu, “Bu yıl yapılmakta olan zirve, bu anlamda ilk kez konseyin kurulduğunu gösteren ilk toplantı. Bu açıdan bir dönüm noktası” diye konuştu.

Bakan Davutoğlu, önceki zirvelerin daha gayriresmi olduğunu ama şimdi bir konsey oluşturulduğunu ve zirvenin kurumsal yapıya kavuştuğunu söyleyerek, konseyin sekretaryasının İstanbul’da olacağını, Türkiye’nin eski Moskova Büyükelçisi Halil Akıncı’nın konseyin genel sekreteri olacağını bildirdi.

Konsey’e bu sene Türkmenistan’ın da davetli olarak katıldığını belirten Davutoğlu, “Konsey’in giderek kökleşmesini önemli buluyoruz” dedi. Davutoğlu, buna ek olarak, bu konsey çerçevesinde Bakü’de Türk Kültür Mirasını Koruma Vakfı kurulacağını söyleyerek, böylece bu ülkelerin Türk kültür mirasını koruma konusunda ortak bir karar geliştirmiş olacaklarını bildirdi.

Bakan Davutoğlu, yine konsey bağlamında Astana’da Türk Akademisi’nin kurulduğunu söyleyerek, Astana’nın TÜRKSOY’un (Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi) kültür başkenti olarak ilan edildiğini, ayrıca bundan sonra bütün uluslararası forumlarda bu ülkeler arasında bir işbirliği toplantısı yapılmasının kararlaştırıldığını belirtti.

Türk İş Konseyi’nin de kurulacağını anlatan Davutoğlu, bu çerçevede Türk Dili konuşan ülkeler arasındaki iş bağlantılarının planlanacağını, Sigorta ve Kalkınma Bankası oluşturulmasının ve mevzuatların daha uyumlu hale getirilmesinin gündemde olduğunu kaydetti.

Davutoğlu, Türk dili konuşan ülkeler arasında kültürel, ekonomik, tarihi miras anlamında daha köklü bir işbirliği zemini oluşturulması için çalıştıklarını söyleyerek, bu kararların bugün ilan edileceğini belirtti.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye ile Azerbaycan arasındaki ilişkilere dair soruya karşılık da, bugün iki ülke arasında imzalanacak anlaşmanın önemine dikkati çekerek, Türkiye’nin yakın dönemde komşu ülkelerle Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği mekanizması geliştirdiğini, ortak kabine toplantıları yapıldığını hatırlattı ve bu anlaşma ile Azerbaycan ile de bunu kuracaklarını bildirdi.

Daha önce Irak, Yunanistan ve Rusya gibi komşu ülkelerle bunu yaptıklarını hatırlatan Davutoğlu, Azerbaycan ile de önümüzdeki aylarda ortak kabine toplanacağını kaydetti. Davutoğlu, bu adımın Bulgaristan ile de atılacağını söyleyerek, “Azerbaycan bizim için önemli, biz şimdi bir millet iki devlet bir hükümet yapısını kurmak istiyoruz. Azerbaycan ile entegrasyonumuz giderek artacak” diye konuştu.

İki ülkenin enerji bakanlıkları arasında da toplantılar yapılacağını söyleyen Davutoğlu, Rusya ile ilişkilerin de çok iyi olduğunu, bu toplantıları onlarla da yaptıklarını kaydetti. Davutoğlu, şunları kaydetti:

“Orta Asya ve Kafkasya’yı rekabet alanı olarak değil, işbirliği alanı olarak görüyoruz. Aynı dili konuşan, aynı tarihi paylaşan, aynı soydan gelen bu kardeş halkların biraraya gelmelerinden daha doğal bir durum yok. Sevinci, kaderi, kederi, herşeyi bir olan bu ülkelerin biraraya gelmesinden daha iyi bir durum yok. Bu herhangi bir şekilde Rusya, Çin ya da başka ülkelerle bir rekabet ilişkisinin sonucu değil, doğal bir tarihi birliktelik. Daha da kökleşeceğini umuyoruz, aslında gecikmiş bir teşebbüstür. Biz, bu konseyin kökleşerek, güçlü bir hinterland oluşturmasına büyük önem veriyoruz.”

-BM GENEL KURUL ÇALIŞMALARI-

BM Genel Kurul çalışmaları hakkında da bilgi veren Davutoğlu, bu yıl toplantıların çok yoğun geçeceğini söyleyerek, birçok önemli girişime öncülük edeceklerini belirtti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ve kendisinin BM Güvenlik Konseyi’ne başkanlık edeceğini, dönem başkanlığı Türkiye’de olduğu için bu ay içinde konseyin çalışmasına önem vereceklerini belirten Davutoğlu, Gül’ün Balkan ülkeleri liderlerini biraraya getireceğini, ayrıca gelecek yıl Türkiye’de yapılacak olan En Az Gelişen Ülkeler Zirvesinin BM ayağındaki çalışmasına eşbaşkanlık yapacağını kaydetti.

Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın ve Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu’nun da çok önemli toplantılara katılacağını anlatan Davutoğlu, bunların dışında ikili görüşmeler de olacağını, Türkiye, Ürdün, Suriye ve Lübnan arasında dörtlü olarak oluşturulan serbest ticaret ve vize bölgesi için biraraya geleceklerini bildirdi.

Bakan Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi toplantılarında terör konusundaki mesajlarının ne olacağının sorulması üzerine de, “Temel olarak terör hiçbir milletle, dinle, kültürle özdeşleştirilmeyecek, bütün insanlık için tehdit olan bir olgudur. Dolayısıyla biz terör konusunda uluslararası dayanışmanın en üst düzeye çıkarılması çağrısında bulunacağız ve bu çerçevede uluslararası toplumun dayanışma bilincini artıracak bir toplantıya da başkanlık edeceğiz” dedi.

Dışişleri Bakanlığı’ndan Türk zirvesi açıklaması

Dışişleri Bakanlığı, Türk Dili Konuşan Ülkeler zirveler sürecinin, ortak tarih, kültür, kimlik ve dil birlikteliğinden kaynaklanan derin ve güçlü kardeşlik bağları bulunan katılımcı ülkelerin bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmalarına olanak sağlayan üst düzeyli bir forum oluşturduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığının açıklamasında, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanları 10. Zirve Toplantısının bugün ve yarın İstanbul’da yapılacağı hatırlatılarak, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilecek zirve toplantısına, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Kırgız Cumhuriyeti Geçiş Dönemi Cumhurbaşkanı Roza Otunbayeva ve Türkmenistan Devlet Başkanı Gurbangulu Berdimuhamedov’un katılacağı belirtildi.

Zirve çerçevesinde bugün Dışişleri Bakanları Toplantısı’nın da düzenleneceği bildirilen açıklamada, Türk Dili Konuşan Ülkeler Devlet Başkanlarını bir araya getiren ilk zirve toplantısının 30-31 Ekim 1992 tarihlerinde Ankara’da, ikinci zirve toplantısının 18-19 Ekim 1994 tarihlerinde İstanbul’da düzenlendiği hatırlatıldı. Daha sonraki zirvelerin ise sırasıyla 28 Ağustos 1995’te Bişkek’te, 21 Ekim 1996’da Taşkent’te, 9 Haziran 1998’de Astana’da, 8-9 Nisan 2000’de Bakü’de, 26-27 Nisan 2001’de İstanbul’da, 17 Kasım 2006’da Antalya’da ve 2-3 Ekim 2009’da Nahçıvan’da yapıldığı kaydedildi.

“Zirveler süreci, ortak tarih, kültür, kimlik ve dil birlikteliğinden kaynaklanan derin ve güçlü kardeşlik bağları bulunan katılımcı ülkelerin bir araya gelerek görüş alışverişinde bulunmalarına olanak sağlayan üst düzeyli bir forum oluşturmuş, Nahçıvan Zirvesi’nde imzalanan Nahçıvan Anlaşmasıyla da sürecin kurumsal bir yapıya kavuşturulması hükme bağlanmıştır” ifadesine yer verilen açıklamada, İstanbul’daki toplantılarda katılımcı ülkeler arasındaki ikili, çok taraflı ve bölgesel işbirliğinin geliştirilmesine ilişkin yapılacak değerlendirmelerin yanı sıra Nahçıvan Anlaşması’nın öngördüğü Türk İşbirliği Konseyi’nin oluşumuna ilişkin düzenlemelerin ele alınacağı bildirildi.

Bookmark and Share

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: