CIA, Ladin’le toplantı yapmış!


WikiLeaks internet sitesi tarihin en büyük askeri belge sızdırma olayına imza attı.WikiLeaks internet sitesi tarihin en büyük askeri belge sızdırma olayına imza attı.

Raporlara göre, 2006’da CIA, kuzey Afganistan’da Usame bin Ladin, Molla Ömer, Molla Dudullah, Molla Baradar’la toplantı yapmış…

ABD ordusu tarihinin en büyük köstebek skandalıyla çalkalanıyor. Belgeler arasında Türkiye ile ilgili de doküman bulunuyor. Belgelerin, Obama’nın ‘yumuşak güç’ kavramına muhalif “derin ABD’nin” Beyaz Saray’ı yeni savaşlara mecbur etmek için planlanmış olabileceği iddia ediliyor.

Skandalları ortaya çıkaran ve belgeleri sızdıran kişinin ise Bağdat’ta görevli 22 yaşındaki er Bradley Manning olduğu belirtiliyor. Manning’in belgeleri üzerlerine “Lady Gaga” yazdığı CD’leri kaçırdığı belirtiliyor. Tutuklanan er idamla yargılanabilir.

MANNING 6 AYDA KOPYALADI

Gizli belgeler, ABD ordusu mensupları tarafından 2004-2009 arasında Afganistan’da kaleme alındı. Raporlar, 2006’da CIA’nın üst düzey yöneticilerinin Afganistan-Pakistan sınırında yaşayan Usame bin Ladin, Molla Ömer, Molla Dudullah, Molla Baradar’la toplantı yaptığını belirtiyor.

Bağdat’taki ABD askeri üssünde istihbarat sorumlusu Er Manning gözaltına alındı. Kuveyt’teki Merkez Komutanlığı’na gönderilen er, askeri bir hapishaneye atıldı. Genç askerin yaklaşık 260 bin belgeyi 6 aylık bir zamanda CD’lere yüklediği sanılıyor. WikiLeaks kaynağının bu er olduğunu kabul etmedi, ancak Manning’in savunulması için tüm masrafları site karşılıyor.

“TERÖRİSTLE ANLAŞMA YAPMAYIZ”

Raporda, Türkiye ile ilgili bölümler de bulunuyor. Bir notta, ABD yetkililerinin o zamanın Türk Dışişleri Bakanlığı Genel Müdür Yardımcısı Şakir Torunlar ile tutuklanan Taliban militanlarının serbest bırakılması konusunda görüştüğü belirtiliyor. Türk hükümetinin teröristlerle anlaşma yapmak gibi olitikalarının olmadığını, belirttiği kaydediliyor.

İSYANCI BİR İNTERNET HACKER’I

Afganistan savaşıyla ilgili gizli belgeleri yayımlayarak dikkatleri bir kez daha üzerine çeken WikiLeaks’in arkasında Julian Assange adında 39 yaşında bir internet kurdu var. Büyük bir isyankar olarak gençliğinde hacker’lık yapan Assange, usta bir programcı olarak tarihin seyrini değiştirecek haberlere imza atmaya başladı.

EVSİZ VE YALNIZ YAŞIYOR

Hakkında kamuoyunda çok fazla şey bilinmeyen Julian Assange kendi kendine yaşıyor. Özellikle bu yılın başında Irak ve Afganistan savaşlarıyla ilgili 260 bin belgeyi WikiLeaks’e sızdırmakla suçlanan ABD’li bir istihbarat uzmanının tutuklanmasından sonra gizlenmeye başlayan Assange’ın hayatının neredeyse tamamının havaalanlarında geçtiği, bir yerde iki günden fazla kalmadığı söyleniyor. 2007’nin başında kurulan WikiLeaks’i “halkın istihbarat ajansı” olarak tanımlayan Assange, sitede bugüne kadar milyonlarca gizli belgeyi kamuoyuyla paylaştı.

Bu belgelerin arasında çok gizli askeri bilgilerden, 11 Eylül saldırılarında hayatlarını kaybeden insanların cep telefonu mesajlarından East Anglia Üniversitesi’ndeki iklim değişikliği araştırmalarının yazışmalarına kadar birçok şey var. WikiLeaks son olarak ABD’li askerlerin Bağdat’taki silahsız sivilleri öldürdüğünü gösteren videoyu yayınlamasıyla dikkat çekmişti. ajanslar

Bookmark and Share

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: