1001 Buluş


İslam Medeniyetine ait Bilim ve Teknolojinin 1000 yıllık serüvenini aktaran Uluslararası “1001 Buluş” sergisi  dün İstanbul Sultanahmet Meydanı’nda açıldı.

Lagari, İbn Firnas, İbn Sina, El-Cezeri, Mimar Sinan, Hezarfen gibi bilim, mimari ve kültür alanındaki önemli isimlerin keşiflerinin ve eserlerinin yer aldığı sergi, bilim insanları tarafından oluşturulan Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı tarafından ilk olarak Londra’da Science Museum’da sergilenen ve 500 bin kişi tarafından ziyaret edilen “1001 Buluş” sergisi şimdi de İstanbulda seyircileri ile buluşuyor.

Sultanahmet Meydanı’nda 1000 metrekarelik kapalı alanda açılan sergide bilim tarihine ışık tutacak birçok eserin yanısıra teknolojinin yardımıyla geçmişe uzanan sanal tarihi yolculuklar da yapılabilecek.

İslam Medeniyetindeki kültürel ve bilimsel mirasın yeni nesillere en doğru şekilde aktarıldığı sergi,  5 Ekim 2010 tarihine kadar ücretsiz olarak gezilebilecek.

1001 Buluş  Bilim ve Teknolojinin 1000 Yıllık Serüveni sergisi 7’nci yüzyıldan başlayarak 17’nci yüzyıla uzanan bilimsel mirası gözler önüne seriyor. Sergi alanı Ev, Alışveriş, Okul, Hastane, Şehir, Dünya ve Evren’in temsil edildiği 7 ayrı bölümden oluşuyor.

Sergiyi gerçekleştiren Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı (FSTC) Başkanı Prof. Dr. Salim Al-Hassani, İslam Medeniyetinin bilim ve teknolojiye yaptığı katkıyı kuşaklara aktarmak için serginin büyük önem taşıdığına dikkat çekerek “Lagari’nin roket gücüne dayanan uçuşları, El-Cezeri’nin filli su saati, Hezarfen’ın yaptığı kanatlar ile uçuşu, Mimar Sinan’ın mimari dehası ve birçok bilimsel eser sergide yer alıyor” dedi.

Al-Hassani, “Batılı insanların hatırında bin yıllık bir boşluk var. Bu boşluk karanlık çağ olarak nitelendiriliyor. Yok gibi gösterilen bir çağdan söz ediyoruz. Biz vakıf olarak yok sayılan bin yıllık geçmişe ışık tutmak istedik. O dönemde en göze çarpan buluşlar İslam medeniyetinde olduğu için, onların Buluşlarını bir arada sunabileceğimiz bir proje geliştirdik. Bunun sonucunda bizim İslam medeniyeti savunucusu olduğumuz yönünde bir anlayış ortaya çıktı. Oysa vakıf olarak bizim politik, siyasi ya da dini bir görüşe katkı sağlamak gibi bir amacımız yok. Biz sadece bilimsel gerçekleri açığa çıkarmak istiyoruz” dedi.

Bilim, Teknoloji ve Medeniyet Vakfı tarafından gerçekleştirilen ve İslam Medeniyetinin bilimsel mirasının aktarıldığı “1001 Buluş” sergisi İstanbul’dan sonra Newyork’ta da bilim meraklılarına sunulacak.

GünTürk

http://www.1001icat.com

http://www.1001inventions.com

Bookmark and Share
1001 İcat Sergisi İstanbul'da
1001 İcat Sergisi İstanbul'da
1001 İcat Sergisi İstanbul'da
1001 İcat Sergisi İstanbul'da

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. Keske hersey sadece mazideki atalarimizin gerceklestirmis olduklarinda kalmasada biz bugünün Türkleride dünkü atalarimizin izinden onlardan daha ilerilere bu ilmi tasiyanlar olabilse idik ama asli aslina nesli nesline döner geregi bizde aslimiza neslimizin mazideki hakikatlerine erisip ve hatta onlari fersah fersah geceriz insallah zamanda zeminde insanlik aileside bunu bu sanli mazinin varisleri olarak bizlerden bekliyorlar beklemekde haklari ilim Türkün yitik hazinesi insallah bu nesil kayip hazineyi bulmakla kalmayip dahada gelistirecekler buna inancimiz imanimiz tam cok güzel bir girisim sebep olanlardan emegi gecenlerden Allah razi olsun ibret ve ders alinacak bir buluslar manzumesi bir tarihsel nostalji insallah Nostalji jeniden güncel ve asri olarak geriye dönecek emegi gecenlerin atalarina rahmet. HUUU.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: