Güney Türkistan’da Yeni Petrol Yatağı Bulundu


Afganistan’ın kuzeyi Güney Türkistan’da 1,8 milyar varillik petrol yatağı bulundu.

Birkaç ay önce zengin maden yataklarının keşfedilmesinin ardından, bu kez de Belh ve Şibirgan bölgelerinde önemli miktarda petrol bulunduğu tespit edildi.

Afganistan Maden Bakanlığı, sözcüsü Cevad Ömer, Afganistan ve uluslararası jeologların ortak araştırmaları sonucu Afganistan’ın kuzeyindeki Balkh ve Şibirgan bölgeleri arasındaki petrol sahasının keşfedildiğini açıkladı.

Ömer, “Keşfedilen petrolün piyasa fiyatını bilmiyorum. Ancak ilk araştırmalar 1,8 milyar varil petrol rezervi olduğunu gösteriyor ve sanırım tahmin edilen rezervden daha fazlası olabilir” dedi. Petrol rezervi tahmininin nasıl yapıldığına dair ayrıntı vermeyen Ömer, gelecek aylarda diğer madenlerin yanı sıra bu petrol rezervlerinin işletilmesini önereceklerini söyledi.

Gelecek yıl başında yapılması düşünülen 1,6 milyar varillik Afgan-Tacik petrol bloku ihalesine ilişkin planın halen yürürlükte olduğunu belirten Ömer, küresel kriz ve küresel piyasalardaki değişiklik nedeniyle bu yıl başında iptal edilen 1,8 milyar ton kapasiteli demir madeninin işletilmesiyle ilgili ihalenin, yıl sonunda yeniden yapılacağını kaydetti.

Asıl sorulması gereken soru Demir, bakır, lityum, petrol, doğal gaz ve kıymetli taş gibi zengin maden kaynaklarına sahip  Güney Türkistan, zaten Türklerin yaşadığı bölgelerde olan bu yeraltı kaynaklarının Afganistan Türklerinin ne kadar yararlanabileceği sorusudur???

Sözkonusu yeraltı kaynaklarının hemen hemen hepsi Afganistan’ın kuzeyi Güney Türkistan’da ve Hazara Türklerinin yaşadığı Afganistanın orta kısmında Hazaristan bölegelerinde bulunmaktadır.

ABD ve batılı ülkeler afganistanın yeniden yapılandırılması için yapılan yardımların sadece Peştunları, karzai-i muhatap almış, bugüne Afganistan Türklerinin yaşadığı bölgelerde yeteri düzeyde yardım yapılmamıştır. Hatta Güney Türkistan’ın kalbi Şibirgan’da bulunan Doğal Gaz’dan Afganistan Türkleri yararlanamamktadır.

Afganistan Madenler Bakanı Vahidullah Şehrani daha önce, ülkesinin 3 trilyon dolar tutarında maden zenginliği olduğunu, bu madenleri Afganistan’ın değerlendirebilmesi halinde, 10 yıl içinde kendi kendine yeten bir ülke haline gelebileceğini açıklamıştı.

GünTürk

Bookmark and Share

Reklamlar

2 Yanıt

  1. Türk ve müslüman coğrafyanın her yeri servet kaynıyor fakat Türklerin ve müslümanların haline bakın.Acilen birlik olunup güçlü İslam orduları kurulmazsa daha çok büyük acılar yaşanıcak..Bu güç dengelerinde bu zenginliklerden faydalanmamız mümkün değil.
    Halbuki Türk Silahlı kuvvetleri iyice kökleşti ve diğer Türk Cumhuriyetlerinde,çeşitli Arab ülkelerinde modern ordular kurabilecek kabiliyete sahip yetişmiş komutanları var.

  2. İftardan, sahur bitinceye kadar geçen sürede düzenli olarak doğal
    mineralli su, maden suyu ve çay tüketerek vücudunuzun kaybettiklerini
    geri kazanmasına yardımcı olabilir, bir sonraki güne daha sağlıklı bir
    şekilde hazırlanabilirsiniz. http://www.facebook.com/photo.php?pid=331657&id=126331737386311&comments&ref=mf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: