Kabil’de Köprülü Kavşağın temeli törenle atıldı


KABİL’DE İNŞA EDİLECEK KÖPRÜLÜ KAVŞAĞIN TEMELİ TÖRENLE ATILDIAfganistan’ın yeniden yapılandırılması çalışmaları kapsamında yürütülen “Ulaştırma Projeleri” çerçevesinde Kabil Vilayetinin merkezinde bulunan Mirvais Meydanı-Darulaman Sarayı Arasında inşa edilecek Köprülü Kavşağın temeli törenle atıldı. 1.340 metre uzunluğunda, 60 metre genişliğinde yapılacak olan kavşağın temel atma törenine Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Muhammed Kasım Fehim, T.C. Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk, TİKA Kabil Program Koordinatörü N.Özay Özütok, Kabil Belediye Başkanı Muhammed Yunus Nevandiş, çok sayıda Afganistanlı bakan, milletvekili ve üst düzey bürokrat katıldı.

Cumhurbaşkanı birinci yardımcısı Kasım Fehim törende yaptığı konuşmada, Afganistan’da yaklaşık 30 senedir devam eden savaş sebebiyle halkın başka ülkelere göç ettiğini ancak ülkede barış ve istikrarın sağlanmasıyla, bölge halkının kendi topraklarına dönmeye başladığını ve bu durumun başkent Kabil’de nüfusun ve trafiğin yoğunlaşmasına sebep olduğunu belirtti. Şehir içi yolların mevcut olan trafiği kaldıracak kapasitede olmadığına değinen Fehim, “Dost ve kardeş ülke Türkiye’nin maddi desteği ile yapılacak olan bu köprülü kavşak, Afganistan’ın ilk köprülü kavşağı olacak ve Başkent Kabil’in trafiğini rahatlatacaktır. Türkiye Cumhuriyeti’ne ve TİKA’ya şükranlarımı sunuyorum” dedi.

T.C. Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk ise Türkiye’nin katkılarıyla yapımı gerçekleştirilen bu kavşağın geçmişten gelen Türk-Afgan dostluğuna ve iki ülke halkının birbirlerine duyduğu samimi sevgi ve kardeşliğin pekişmesine katkı sağlayacağını dile getirdi. Öztürk, TİKA tarafından ihalesi gerçekleştirilen projelerden örnekler vererek bundan sonra da Afganistan’a yardımlarının devam edeceğini söyledi. TiKA

GünTürk

Bookmark and Share

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: