Kabil Konferansı Ve İki Yüzlülük


20 Temmuz 2010 tarihinde Afganistan’ın başkenti Kabil’de bu ülkenin şimdiye kadar gördüğü en geniş kapsamlı toplantı yapılmıştır. Kabil uluslararası konferansına, Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Hillary Clinton ile Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon, NATO üst düzey yetkilileri de katılmaktadır. Kırkın üzerinde Dışişleri Bakanı ve yetmişin üzerinde de devlet ve kuruluşun temsil edildiği toplantı.

Afganistan’da bu denli geniş katılımlı uluslararası konferans ilk defa yapılsa da Afganistan için daha önce Afganistan dışında benzer toplantılar yapılmıştır. Bu toplantıları kısaca hatırlayacak olursak; Asya’nın Kalbi’nde Dostluk ve İşbirliği İçin İstanbul Zirvesi ve Londra’da düzenlenen Afganistan Hakkında Uluslararası Konferansı sayabiliriz. Ancak daha önce yapılan toplantılarda olduğu gibi, 20 Temmuz 2010 tarihinde Kabil’de başlayan toplantının da Afganistan için bir numaralı gündem maddesi ülkede güvenliğin sağlanmasıdır.

Güvenliğin sağlanması gündem maddesi olurken, Afganistan Silahlı Başkomutanı Org. Abdurraşid DOSTUM’U devre dışı bırakılmışçasına Kabil konferansına davet edilmeyişi, ülkenin kuzeyinde Türk İl İmar Ekibinin kurulması için o bölgenin evladı üstelik, ülkenin Silahlı Başkomutanı olan Org. Abdurraşid DOSTUM’A danışılmaması, Afganistan Türkleri açısından önem arz eden Afganlaştırma politikası Türkiye Dış İşleri Bakanı tarafından onaylanıp desteklenmesi sabrı taşıran son damla olmuştu.

Şimdi Afganistan Devlet Başkanı ve zamanında Afganistan siyasetine burnunu sokan Türkiye Dış İşleri Bakanına soru sorma hakkı doğuyor: Org. Abdurraşid DOSTUM’U biriniz medyaya yaptığınız açıklama ile biriniz de girişimlerinizle Afganistan Silahlı Başkomutanı ilan etmediniz mi? Eli altında çalışacağı birimleri; ( Afganistan İstihbarat Birimi, Polis Birimi ve İçişleri Bakanlığını ) saymadınız mı? Ama bugün gündem maddelerini belirlerken DOSTUM’U devre dışı bırakıyorsanız bu sizin iki yüzlülüğünüzden başka bir şey olamaz.

Bu uyguladığınız ve desteklediğiniz iki yüzlü siyaset, Afganistan Türklerine yönelik bir siyaset olduğunu artık herkes anlamış durumda. Bu tür oyunlar onları hedeflerinden döndüremez. Maalesef güçlü bir PEŞTUN olmasını isteyen bazı güçler var ve o güçlerin taşeronluğunu yapan beyinler. Bunun için Türk Lideri Abdurraşid DOSTUM ve Cunbiş Partisi ne zaman şaha kalksa, önü kesilmek isteniyor. Bunların önünü kesmek isteyenler maalesef terör silahı olan Taliban’ın elini güçlendirdiğini unutmasınlar.

Afganistan Türklerinin bütünlüğünü, beraberliğini hedef alan bu faaliyetlerin tekrar tırmandırmak istenmesi düşündürücüdür.

Cunbiş Partisi ne zaman güçlense, ne zaman Türklük mücadelesine etkin olmaya çalışsa, birilerinin maşası olan beyinler sahneye çıkıp; demokrasi, kardeşlik, beraberlik ve eğitim anlayışı ile hizmet veren Cunbiş Partisinin gücünü zayıflatmaya çalışıyor.

Ancak bu konuda başarılı olmaları mümkün değildir. Başta Türk halkının Lideri Org. Abdurraşid DOSTUM olmak üzere, Cunbiş Partisinin tüm unsurları, devletin iki yüzlülük faaliyetlerine karşı büyük bir kararlıklarla görevlerinin başındadır. Bütün bunlar Cunbiş Partisinin genişleyen demokrasi anlayışını kısaca çağdaşlık yürüyüşünü baltalamak içindir. Afganistan’da yaşayan Türk halkı, daha çok özgürlük, daha çok demokrasi, daha çok insan haklarına saygı ve daha çok refah istiyorlar. En son bilinmesi gereken şu ki; Org. Abdurraşid DOSTUM, demokratik kazanımlardan, kalkınma ve Türk halkına hizmet verme hedefinden asla taviz vermeyecektir.

GünTürk / Asadullah Hamnava

Gazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Y.L. Öğrencisi

Bookmark and Share

Reklamlar

4 Yanıt

  1. Paylaşım için teşekkürler

  2. saygi deyer gönüldaslarim bu meseleyi fazla dallandirip ortaliga saçmayalim ricam nedenmi,iki kardes bile kendi arasinda tartisir ve kavgada edebilir.Tamam olabilir dünya pestun ve tacike yardim ediyordu sözde ruslara karsi,O zamanda kimse yoktu bizim yanimizda ,PAKISTAN da kamplar da sayim zamani bizi sayarlar sözde silah ve erzak verilecek derlerdi hiç gelmezdi,nedenmi,onlara göre biz TÜRKI ZIBAN dik yani türkçe konusanlardik,avrupali ,turkiyeli ,hiçmi ,hiç ugramazlardi çünkü DALCHOR kardesleri üzmezlerdi. Babam eve ekmek getirdiyinde sogan yoktu tuz eker yerdik,ama ama öbür kardeslerimizde para çoktu ,onlardan pakistan sicaginda çalisarak hizmet ederek silah ve erzak alarak topraklarimizi savunduk,simdi ozamandan kötümüyüz o zamandan kötü hiç olamayiz,BIZIM MILLET TURKIYE YI VE TURK INSANINI SU GÖZLE GÖRÜR ,DAR GÜNÜMÜZDE VE IYI GÜNÜMÜZDE HEP YANIMIZDA, GARIBANLARIN HABERLERI YOK, TÜRKIYE DE TÜRK OLMAK ZORLASIYOR,Rahmetli ÖZAL ,DOSTUM pasayi selamliyarak bütün türk cumhuriyetlerinin gönlünü almisti,hepsi ile tek dostluk kurabilen TURGUT ÖZAL di rahmet le aniyoruz . çÜNKÜ TÜRKISTAN COGRAFYASINDA YESEREN BIR çINAR FILIZI.biz su an savas durumundayiz,SUNU UNUTMAYALIM BIZ ANADOLU TÜRK HALKIYLA IRKDASIZ ,olsun bize bir AYNA TV açmislardi turk sat tan bir kanal vermislerdi.SAYIN:KARZAI ,TÜRKIYE BASBAKANIN RICA ETMIS KESIN SU KANALI,TÜRKIYE DE KESI VERMIS,ÖGRENCI OKUTMA ,DOSTUM PASAYI TANIMA VArsin olmasin. DOSTUM PASA KALBIMIZDEKI YERINDE OTURUYOR NE ZAMAN EMIR BUYURDULAR ER MEYDANINA çIKIN OZAMAN ÖLMEYE HAZIRIZ …. YARADAN ALLAHIMDAN SAG ELIME SOL ELIME MUHTAç ETME YA RAB

  3. İçtiğiniz su, diş sağlığınızın korunmasında büyük rol oynuyor. http://www.facebook.com/photo.php?pid=328042&id=126331737386311&comments&ref=mf

  4. bunlar ın hepsi amerikanın marifeti türkiyede bile insanların ideolji lerii inançlarını yani dinlerini bile amerika belirleyecek neredeyse adamlar gücünü yeteceğini anlayınca orasını sömürgeleştirmekten geri kalmıyor hangi ülkeye gripte özgürlük dediğini vermiştir ülkelere özgürlük getireceğiz diye girerler
    ondan sonra yönetimi işgal ederler (el altından) kaynaklar amerikanın cebini doldurur amerka yalancı sahtekar bir ülke ideolojisine sahip.inanç.ları benim gücümün yettiği herkes benim hesabıma çalışmalı
    türkiyenin durumu ortada amerika ve israile bel bağlayan ülke heron kriziyle ne olduğunu biliyorsunuzdur hicbir zaman ahlaklı ticaret anlayışlarıda yoktur amerikaya tek direrenen ülke taliban başka herkes yanında yer alıyor veya maşalığı gönüllü olarak kabul etmek istiyor amerika özgürleştirme mareklısı biri olsaydı benim görşümde böyle birşey yoktur türkistana el atarlardı orada çin tarafından zülmün en kötüsü işleniyor onun için en iyi dünya islamın idealleri altında yaşaya bileceği dünyadır geresi ise heva heveslere kul olmaktır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: