Tacikistan, Alternatif Demiryolu Hattı Arayışında


Özbekistan‘la Demir Yolu Ulaşımında Sorun Yaşayan Tacikistan, Bu Sorunu Kökünden Çözmek İçin Alternatif Demiryolu Hattı Arayışı İçerisine Girdi.

Özbekistan‘la demir yolu ulaşımında sorun yaşayan Tacikistan, bu sorunu kökünden çözmek için alternatif demiryolu hattı arayışı içerisine girdi. Tacikistan Ulaştırma Bakanı Olim Boboyev basına yaptığı açıklamada, Çin’in Kaşgar ile Afganistan‘ın Herat kenti arasında inşa edilecek uluslararası demiryolu hattının, Tacikistan bölümününinşaatına kısa zamanda başlanacağını kaydetti.

Tacik uzmanlarının bu projenin fizibilite çalışmasını yapacağını kaydeden Bakan Boboyev, Aşağı Penc’den Kırgızistan sınırına kadar 296 kilometre uzunluğundaki demiryolu projesinin fizibilite çalışmasımaliyetinin 1 milyon doları bulacağını ve bunun için gerekli finansmanı bulduklarını ifade etti.

Bakan Boboyev, halihazırda Tacikistan hükümetinin söz konusu hattın inşası için gerekli finansmanı temin etmeye çalıştığını kaydederek, “Finansman temin etmek için iki çözüm yolu bulunuyor. Birincisi yurtdışından yabancı yatırımcı çekmek. İkincisi ise takas anlaşması imzalamak. Sözkonusu demiryolu hattın finansmanını sağlayacak tarafa, Tacikistan‘ın yeraltı yataklarının birini işletmeye verilmesi öngörülüyor.” diye konuştu.

Bakan, Kaşgar-Herat demiryolu hattın bin 972 kilometre uzunluğundaolduğunu ve Çin tarafının projenin kendi topraklarındaki bölümününfizibilite çalışmalarını tamamladığını bildirdi. Bu hattın daha sonraİran‘ın demiryol hattına birleştirileceğini de sözlerine ekledi.

Yeni demiryolu projesinin hayata geçmesiyle Tacikistan tamamenÖzbekistan‘ı by-pass etmiş olacak. Hali hazırda başkent Duşanbe’ye sadece Özbekistan üzerinden demiryolu bağlantısı sağlanılabiliyor.Özbekistan, bu yıl topraklarından geçen Tacikistan‘a ait yük vagonlarınıuzun sure bekletmişti.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: