Türkiye, Afganistan’daki İkinci İl İmar Ekibi’ni Açtı


Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin Afganistan’daki ikinci il imar ekibi olan Güney Türkistan’ın Cevizcan ilindeki İl İmar Ekibine ait tesisin açılışını yaptı.

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, özel uçakla Mezar-ı Şerif’e geldikten sonra karayoluyla Cevizcan vilayetinin Şibirgan kentine geçerek, burada ilk olarak Valiliği ziyaret ederek, Vali Alim Sayi ile bir araya geldi.

Valiliği ziyaretinin ardından Cevizcan İl İmar Ekibi tesisinin açılışını yapan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, “dostlar arasında çok güzel bir başlangıç yaptıklarını” belirterek, “Türkiye-Afganistan dostluğu, tarihi derinliğe giden bir dostluk ve ebediyen sürecek” dedi.

Türkiye’nin Afganistan’a katkılarını sıralayan Davutoğlu, “Afganistan’a hizmet etmekle Türkiye’ye hizmet etmek arasında hiçbir fark yok. Afganistan’ın kaderi Türkiye’nin kaderi, Afganistan’ın sıkıntısı Türkiye’nin sıkıntısı, Afganistan’ın mutluluğu Türkiye’nin mutluluğudur” diye konuştu.

Kendi köklerinin Afganistan’ın Horasan bölgesinden geldiğini kaydeden Davutoğlu, kendisini Konyalı hissettiği kadar aynı zamanda Cevizcanlı ve Mevlana’nın doğum yeri olan Belhli hissettiğini söyledi.

Davutoğlu, Türkiye’nin Kuzey Afganistan’da son dönemde 34 okul, 6 klinik, 1 hastane açtığını belirterek, bu katkılarının süreceğini, bundan sonra her yıl Afganistan’ın bu bölgesine gelmeyi planladığını belirtti.

Dışişleri Bakanına ziyareti sırasında Afganistan Sağlık Bakanı Vekili Süreyya Dali eşlik etti. Davutoğlu, tesisin açılışının ardından bölgedeki bir çocuk hastanesinin cerrahi bölümünü de hizmete açtı.

CEVİZCAN İL İMAR EKİBİ

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun bugün açtığı Cevizcan İl İmar Ekibi tesisi, Cevizcan ve Sarıpul vilayetlerinde kalkınma ve Afganistan Güvenlik Güçlerinin eğitimi dahil, kapasite gelişiminden sorumlu olacak. Cevizcan İl İmar Ekibi, Türkiye tarafından 2006 yılından bu yana Afganistan’ın bir diğer vilayeti olan Vardak’ta uygulanmakta olan sivil nitelikli, ancak askeri ve polis unsurlarını da bünyesinde barındıran İl İmar Ekibi modelini temel alacak.

Türkiye’nin bu ülkedeki il imar ekiplerinin temel hedefinin, insani yardım, kapasite oluşumu, kalkınma ve yeniden yapılandırma faaliyetlerini desteklemek olduğu kaydedildi.

Afganistan’daki 27’nci İl İmar Ekibini teşkil edecek olan Cevizcan İl İmar Ekibinin kurulması kararının, Afganistan hükümetinin talebi ve rızası temelinde alındığı, Afgan halkına ve Afganistan’a Türkiye’nin katkılarının daha da artırılmasına imkan sağlayacağı belirtiliyor.

Cevizcan İl İmar Ekibinin görev yerleri olarak Güney Türkistan – Kuzey Afganistan’da bulunan Cevizcan ve Sarıpul vilayetleri gösteriliyor.

Türkiye’nin Kasım 2006’da Kabil’in batısındaki Vardak vilayetinde kurduğu Vardak İl İmar Ekibi, kuruluşundan bu yana vilayet genelinde özellikle eğitim, sağlık ve tarım sahalarında projeleri hayata geçirdiği, ayrıca Afgan Ulusal Polisi mensuplarına eğitim verdiği biliniyor.

Vardak İl İmar Ekibinin bugüne kadar yaklaşık 30 milyon dolar tutarında 200 kadar proje geliştirerek, vilayetin dokuz ilçesinin her birinde en az iki projeyi tamamladığı belirtiliyor.

Cevizcan İl İmar Ekibinin başı ve en üst yöneticisi konumunda Dışişleri Bakanlığı tarafından atanan sivil koordinatör bulunurken, ekibinin sivil unsurları bünyesinde Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı (TİKA), İçişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı temsilcileri, Polis Özel Harekat ekibi ve Polis Eğitim ve Danışman ekibi yer alacak.

GünTürk

Bookmark and Share

Görüntü >>>

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: