Dünyanın en büyük Han Çadırı Kazakistan’da törenle açıldı


Sembol İnşaat tarafından inşa edilen eğlence ve alışveriş merkezi Han Çadırı, Astana’nın başkent ilan edilişinin 12’nci yıldönümü ve Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in doğum gününde törenle açıldı. Açılışa aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de bulunduğu 7 ülke lideri de katıldı.

SEMBOL İnşaat’ın Kazakistan’ın başkenti Astana’da 400 milyon dolara gerçekleştirdiği eğlence ve alışveriş merkezi “Han Çadırı-Khan Shatyr”, görkemli bir kutlamayla açıldı. Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in 70’inci doğum, Astana’nın da başkent ilan edilişinin 12’nci yıldönümü kutlamalarıyla da birleşen açılış törenine, aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de yer aldığı 7 ülke lideri de tatıldı. İngiliz Mimar Norman Foster’in Cengiz Han’ın çadırından esinlenerek tasarladığı proje, Astana’nın yanı sıra Kazakistan’ın da yeni sembolü oldu.

Törene Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün yanı sıra Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Rusya Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman ve Birleşik Arap Emirlikleri Şeyhi Muhammed Bin Zayid Al Nahyan katıldı. Kazakistan’ın geleneksel dans gösterilerinin yapıldığı, ünlü İtalyan tenor Andrea Bocelli’de bir konser verdiği ve 600 davetlininin katıldığı kutlamalarda, ayrıca Anadolu Ateşi ve İrlandalı dünyaca ünlü dans grubu River Dance da gösterilerini sergiledi.

Fettah Tamince’nin Yönetim Kurulu Başkanı olduğu ve Rixos Grup’un iştiraklerinden Sembol İnşaat tarafından inşa edilen Han Çadırı, Kazakların geleneklerinde önemli bir yer tutan çadır mimarisiyle dikkat çekiyor. Uygulaması zor ve maliyetli projeleriyle tanınan ünlü İngiliz Mimar Lord Norman Foster’in bu tasarımı da bir çok teknolojinin ilk kez uygulanması nedeniyle 2.5 yılda hayata geçirilebildi. Alman Bilfinger Berger’e bağlı EPM firması tarafından işletilecek olan Han Çadırı’nda 60’a yakın dünyaca ünlü marka da yerini aldı. Butik mağazaların yanı sıra eğlence merkezi, sinema salonları, restoranlar, çocuk parkı, oyun alanları ve bir de tropikal plaj yer alıyor.

Çatısında 7 ülkeden 650 dağcı görev aldı

Han Çadır’ı Kazakistan, Türkiye, Rusya, İngiltere ve Almanya şirketlerinin 2.5 yılda gerçekleştirdiği bir proje.

Tanınmış İngiliz mimar Lord Norman Foster’ın imzasını taşıyan Han Çadırı, bir bataklık üzerine inşa edildi. Araziden inşaat başlamadan 120 bin metreküp su boşaltıldı.

Yaklaşık 17 futbol sahasına denk gelen 140 bin metrekarelik açık, 120 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulan Han Çadırı’nda 12 bin 206 beton kazık, 300 fore kazık çakıldı.

26 bin 400 ton çelik kullanıldı. Her biri 300 ton ağırlığında 3 çelik direk (tripod) çadırın temelini ayakta tutuyor.

7 farklı ülkeden 650 profesyonel dağcı çelik halatları bir ayda döşedi.

İnşaatın yapımında birim saatte 1000 kişi çalıştı.

Yüksekliği 150 metre olan çadırda, yağmur suyu toplanıp arıtılarak kullanılacak sistem de kullanıldı.

İçerisinde 160 butik ile tanınmış markaların yer aldığı Han Çadır, ayrıca su parkı, yüzme havuzu ve kapalı plaja da sahip.

193 çift çelik halat taşıyor

HAN Çadırı’nın 150 metre yüksekliğindeki direği, çelik üç ayaklı bir yapı üzerine oturuyor. Temelsiz olarak yapılan çadırı 193 çift çelik halat taşıyor. Bu halatların toplam ağırlığı 400 tonu, uzunluğu 23 bin 507 metreyi buluyor. Çadır yapımında kullanılan farklı mühendislik çözümlerinin kullanıldığı proje, eğimli yapısıyla da dikkat çekiyor. Şeffaf kaplama malzemesinin kullanıldığı Han Çadırı’nda daha önce Çin Olimpiyatları’ndaki spor salonlarının yapımında kullanılan ETFE adlı malzeme kullanıldı. Arada hava katmanı oluşturarak, termos görevi üstlenen bu üç katlı malzeme, ısı izolasyonunun yanı sıra, yanma ve delinmelere karşı da oldukça etkili.

Maldivler’in kumuyla eksi 40 derecede plaj ortamı oluştu

ASTANA’da kışın eksi 40 dereceyi bulan soğuk iklim şartları göz önünde bulundurularak inşa edilen yapı, 12 ay boyunca ziyaretçilerine tropik ortam yaşatacak. Çadırın içinde aquapark, su kaydırakları, yüzme havuzu, dalga havuzu ve kumu Maldiv Adaları’ndan taşınan bir de plaj bulunuyor. Binanın üst katındaki plajın kumu yerden ısıtma sistemiyle – 40 derecede bile doğal plajda bulunma hissi uyandıracak. Aynı bölümde yer alan SPA da ise masaj ve terapi odaları, güzellik salonu, buhar odaları, sauna, Türk Hamamı, fitness salonu, yoga, jakuzi ve havuzuyla özel tasarımlı VIP alanlar bulunuyor. Palmiyelerin yoğun olarak kullanıldığı bölgede 37 metrelik bir de atlama kulesi hizmet verecek.

”İlk Kez Kullanılan İnşaat Teknolojileri”

Han Çadırı’nı ”bir mimarlık şaheseri” ve ”Sembol’ün ustalık eseri” olarak niteleyen Sembol İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Aytekin Gültekin, binanın içerisindeki fonksiyonların çeşitliliği ve büyüklüğünden çok, ilk kez kullanılan inşaat teknolojileri ile dikkati çektiğini belirtti.

Gültekin, İngiliz mimar Lord Norman Foster’ın Orta Asya kültüründen hareketle oluşturduğu konseptte, çadır eğilimini verecek tek malzeme olan çelik halatların kullanıldığını, bunun için asimetrik üç ayaklı kolon sisteminde, her biri farklı boylarda ve farklı çekme kuvvetinde çelik halatlardan yararlanıldığını anlatarak, ”Ortadaki direği ayakta tutacak çelik halatların gitarın telleri gibi senkronize şekilde akort edilmesi lazım ki, ortadaki direk ayakta durabilsin.

Han Çadırı, dünyanın çeşitli firmalarından, çeşitli şehirlerinden hem mühendislik bilgileri hem üretim bilgileri alınarak, bir enternasyonel bilginin Sembol İnşaat tarafından derlenip toparlanıp vücuda getirilmesinin sonucudur” şeklinde konuştu.

Han Çadırı Alış Veriş ve Eğlence Merkezi

Han Çadırı alışveriş ve eğlence merkezinde kumu Maldivler’den getirilen bir plaj, SPA bölümü, sinema, mini golf, spor alanları, 9 bin metre kare çocuk eğlence bölümlerinin yanı sıra binanın tam ortasında, 37 metrelik bölgenin en yüksek Drop Tower (Düşüş Kulesi) ve plajın hemen alt katını dolaşan monorail tren sistemi dikkati çekiyor.

Başkanlık Sarayı, Piramit: Barış ve Antlaşma Sarayı, Baiterek Tower’ın oluşturduğu Şehir Aksı üzerinde yer alan Han Çadırı’nda, yer alan markalar 160 lüks mağaza arasında Türkiye’den LC Waikiki, Park Bravo, Mudo City, Ramsey, Colin’s, Tween, Balizza, Çilek Mobilya ile 6 bin metre kare üzerine kurulu Green Hipermarketler Zinciri bulunuyor.

150 metre yüksekliğe sahip çadır biçimindeki binada kullanılan şeffaf çatı kaplama malzemesi olan ETFE doğal gün ışığından faydalanma imkanı sunuyor. 20 bin metre kare ETFE Han Çadırı kaplaması 90 metre yüksekliğinde asimetrik bir koni formuna sahip bulunuyor.

Han Çadırında 23 bin 507 metre uzunluk ve 400 ton ağırlıkta halat ağı yapısı bulunurken,

ETFE kaplama ve halat ağı yapısı yaklaşık 2 bin ton ağırlığında 150 metre yüksekliğe erişen bir mast/direk olan çelik üç ayak (tripod) yapısı ile taşınıyor.

İnşaat alanı 123 bin metrekare olan Han Çadırı 9 bin metre kare eğlence, 40 bin metre kare perakende alanından oluşuyor.

Han Çadırı, açılışının ilk gününde rekor sayıda kişi tarafından ziyaret edildi. Tesis, daha şimdiden 200 bin kişi tarafından ziyaret edildi.

Rixos Kazakistan’a 1.2 milyar dolar yatırdı

RIXOS Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince, 400 milyon dolarlık Han Çadırı’yla birlikte Kazakistan’da gerçekleştirdikleri yatırımların toplamının 1.2 milyar doları bulduğunu söyledi. “Şimdi yatırımlarımızda Akdeniz’de Libya ve Mısır’a ağırlık veriyoruz” diyen Tamince, şöyle konuştu: “Libya’da inşaat, turizm, işletme ve servis gibi farklı alanlarda yatırım çalışmalarımız sürüyor. İlk Rixos Otel açılışını gerçekleştirdik. Libya Devleti, servis sektörüyle ilgili hizmetlerde bizi kullanıyor. Yatırıma yöneldiğimiz diğer bir ülke de Mısır. Mısır’da yatırımlara başlıyoruz. Ayrıca, Türkiye’de de otel yatırımları dışında farklı turizm alanlarında projeler gerçekleştireceğiz.”

FettahTamince,ye ”Kazakistan Dostluk Madalyesi”

Bu arada, Han Çadırı’nın açılışının ardından konuk devlet başkanlarının da katılımıyla gerçekleştirilen yemekte, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Fettah Tamince’ye ”Kazakistan Dostluk Madalyası” takdim etti.

Görüntü >>>

Reklamlar

6 Yanıt

  1. Görmemisin cadiri olmus cekmis orta diregini yikmis.
    Aslinda hepiniz ne dedigimi anladinizda belki bizden uzak Kazak kardeslerimiz nede olsa kendi devlet baskanlari oldugu icin ve daha özgür düsünüp özgür yargilama ve düsünme kültürü kendilerinde 70 sene sovyet zulmü son 20 senede polit büro artiklarinin altinda gecen gecis süresi sonunda olgunlasmamis oldugu icin kulagimizi tersden gösterdik, kusura bakmayinda lüzumu varmiydi.? Tek teselli sizin olan birseyin taklidi olmasi yinede hayirli olsun

  2. Maşallah

  3. Bunlar güzel şeyler fakat Türk dünyasının once sorunu varken bu kadar büyük paraların bu tür şeylere harcanması garip.Çünkü bu ilk ve tek yapı değil daha onlarcası var.Örneğin yine bu çadırın mimarı olan Norman Foster’in piramit projesi hayata geçirildi.Piramidin tepesinde Amerikan dolarındaki göze benzeyen bir özel bölüm bulunuyor.Hatta birkaç ay önce netpano sitesinde Astana’ya kimler damga vuruyor diye bir haber yayınlanmıştı ve masonların Kazakistan’da hristiyan misyonerlerle birlikte hareket ettiğine işaret ediliyordu.Yani Haçlı-Siyonizm ittifakı devrede.

  4. Rahman ve rahim olan Allah in adiyla selamliyorum arkadaslari.elestirilerinizi hakli buluyorum,ama cevabida kendileri vermisler .ben sahsim adima nazarbay oglunu (nursultan nazarbeyev) ,Rusçuk degirmeninden iki lider çikti normal $artta eger öyütülmü$ olsalardi Türk vatanda$larina ülkeye giri$ izni vermezdi,biri Türkmenba$i,nazarbay oglu,GELEYIM ASIL SÖYLEMEK ISTEDIYIM MESELEYE!!! Bizim milletimizde dik duru$ var, devlet yönetiminde bunu göremiyoruz.MISAL. ATAMAN TURK DUNYASINA BA$LIGA OYNA ERMENIYI BA$ KÖ$EYE DAVET .TÜRKIYE ERMENI MAçI Azerbaycan bayragina yasak koy ,buna benzer isler çok yani biz kendimize dogru degiliz

  5. Cox sag olun maraqli idi
    oxumaq..

  6. han çadırı benim aklımı alıyor 20 gün kaldım orda yine gidicem süper bir yer dünyada gidilmesi gereken yerlerin en başta geleni han çadırı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: