Türkiye’li Mühendisler Afganistan’da


Türkiye’li Mühendisler Afganistan’ın En Büyük Soğuk Hava Deposunu İnşa Etti

Yeniden yapılanma sürecindeki Afganistan’da güçlüklere rağmen sevindirici gelişmeler de yaşanıyor. Türkiye’li mühendisleri tarafından kurulan Panel Sistem Firması, Kabil’de 5 bin ton kapasiteli Ülkenin en büyük soğuk hava deposunu inşa etti. 5 milyon dolara mal olan projede zemin betonu haricinde tüm malzemeler Türkiye’den getirildi.

Yaz aylarında sıcaklığın 45 derecenin üzerine çıktığı Kabil’de gerçekleştirilen proje kapsamında, depo içi sıcaklığın eksi 20 derecede korunabilmesi için dış mekân ile iç mekân arasındaki ısı köprüleri engellenerek yaklaşık 65 derecelik sıcaklık farkının muhafaza edilmesi sağlandı. İngiltere, Hollanda İsviçre gibi Avrupa Ülkeleri başta olmak üzere yaklaşık 40 ülkede endüstriyel soğuk hava sistemleri inşa eden Panel Sistem’in bu başarısının ardında yatan nedenin ileri teknoloji ile Türkiye mühendisliğinin birleşmesine bağlayan Genel Müdür Levent Aydın, yalıtım çalışmalarında bir ilki gerçekleştirerek dıştan kabuk sistemiyle birlikte eksi 20 derece sıcaklığın muhafaza edilmesinin ve bununla birlikte robot teknolojisi ile palet yüklemesinin kullanılmasının sadece Afganistan değil, Türkiye dahil birçok ülke için bir ilk olduğunu belirtti.

Büyük tonajlı gemilerle getirilen donmuş gıda ürünlerinin sıcak hava koşullarından etkilenmemesi için depodaki istiflemenin son derece hızlı olması gerektiğine işaret eden Aydın, alışılmış raf sisteminin dışına çıkarak palet runner adı verilen robot teknolojisini kullandıklarını bildirdi.

Afganistan’ın en teknolojik ve büyük donmuş muhafaza deposu olma özelliğini taşıyan bu yapının İstanbul’dan 24 saat izlendiğini ve herhangi bir acil durumda müdahale edebilecek teknolojiye sahip olduklarının altını çizen Panel Sistem Genel Müdürü, “Robotlar sayesinde forkliftler sadece ana koridorda kullanılıyor, böylece depo içerisindeki işlemler geleneksel yönteme göre 2-3 kat daha hızlı yapılabiliyor.” dedi. Soğutma sistemlerinde ise enerji verimliliği, çevre etkileri ve servis kolaylıklarını göz önünde bulundurarak tasarım ve üretim yaptıklarını anlatan Levent Aydın, yüzde yüz yerli sermayeli bir Türk firması olarak teknolojiyi mühendislik birikimimiz ve üretim gücümüz ile birleştirerek kusursuzca uygulamaktan gurur duyuyoruz.” ifadelerini kullandı. Dünya endüstriyel soğutma sistemleri pazarında iddialı olduklarını sözlerine ekledi. ajanslar

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. Türk iş adamları dünyanın her yerinde hızla çoğalıyor.Geleceğin güçlü Türkiye’si ve dünya Türklüğü için büyük önem arz eden bu yayılma daha da hızlanmalıdır.Bugün Türkiye’nin demokratik ve laik bir sisteme sahip olması düşmanlarımıza tarihi bir fark atabilmemiz için büyük bir avantajdır bu avantajı iyi değerlendirmeliyiz.Örnek olarak Kominist bir yapıya sahip Çin’in geleceği karanlık,Şeriat ile yönetilen İran bir petrol yasası bile çıkartmakta zorlanıyor,Rusya’da demokratikleşme yolunda epeyce geri kalmış.Türkiye ise en modern devlet sistemine sahip bazı düzenlemelerle dünyanın dev sermayeleri Türkiye’ye çekilebilir bu yüzden Türkiye’yi bölmek için küresel güçler harekete geçti.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: