İran’ın Türkiye korkusu


İran’la Türkiye arayı düzeltti. Ancak komşudan farklı sesler de yükseliyor. İşte İran’ın korkuları;

İran dini lideri Hamaney’in gazeteci torunu, Türkiye’nin yıldızının bu şekilde parlamasının İran’ın aleyhinde olduğunu kaydetti. ‘Türkiye şimdi dostumuz ama yarın en büyük rakibimiz olacak’ dedi.

Ferid el Din Hadad, dedesi Hamaney ve eski parlamento başkanı babası sayesinde istihbarat ve İran elitleri ile sıkı ilişkilere sahip.

İKİ ÜLKE ARASINDAKİ DOSTLUĞA ŞÜPHEYLE YAKLAŞILIYOR

Türkiye’nİn BM’nin İran’a karşı yaptırım kararına “hayır” oyu kullanması İran’da coşkuyla karşılanmış, İranlı ve Türk liderler yaptıkları açıklamalarda iki ülke arasındaki tarihsel dostluğa vurgu yapmıştı. Ancak İran siyasetinin “elit” tabakasının iki ülke arasındaki dostluğa şüphe ile baktıkları bir köşe yazısıyla dile getirildi.

TÜRKİYE YARIN EN BÜYÜK RAKİBİMİZ OLACAK

İran Dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in torunu ve eski parlamento başkanı Gülam Ali Haddad Adil’in oğlu olan gazeteci Ferid el Din Hadad, istihbarat haberleri yayınlayan Jahan sitesinde yazdığı yorumda “bugün dost olan Türkiye’nin yarın İran’ın en büyük rakibi olacağı” uyarısında bulundu.

Satır başları şöyle:

* Bölgede bir savaş çıksa, Avrupa ülkeleri ve Amerika kimin yanında yer alır? Kimi destekler? NATO kime destek verir? Cevabı çok açık. Ortadoğu’daki bir savaştan tek faydayı Türkiye sağlar.

*
Türkiye şu anda dostumuz, ancak yarın İslam cumhuriyetinin en büyük rakibi olacak. Tahran yönetimi Hamas için yüz milyonlarca dolar harcadı. Ama şu anda Gazze’de en popüler bayrak Türkiye’nin İran’ın değil. Filistinliler oğullarına Erdoğan adını veriyorlar Ahmedinecad değil.

* Suriye ile yıllarca ekonomik ilişkilerimizi geliştirdik. Hariri suikastından sonra Türkler geldi. Serbest ticaret anlaşmasıyla bize rakip oldu. Bizi Suriye pazarından siliyorlar.

* İran 32 yıldır Müslüman aleminin lideri olmaya çalışıyor. Erdoğan şimdi buna göz koydu.

* Türkiye İran’a göre daha büyük ve dinamik bir ekonomiye sahip. AB ve ABD ile ilişkileri var. Arap ülkeleriyle ilişkisi gelişiyor.
Türkiye’nin bölgedeki etkisinin bedelini Tahran ağır ödeyecek.

* İranlı liderler yakında Türkiye ile rekabette avantaj sağlamak için yollar aramayacak.
Tek yol iyice izole olmadan nükleer silaha sahip olmamız.

internet haber

Reklamlar

8 Yanıt

 1. Hamaney Azeri Türk değil mi? Torunu neden böyle düşünüyor , İranda 35 milyon TÜRK yaşıyor .

 2. Doğru söylemiş.Biz İran ile bu şartlar altında dost olamayız.Bugünkü dostluğumuz bugünkü şartlara bağlıdır.İran ile kalıcı dost olabilmemiz için Güney Azerbaycan Devleti sınırlarından çekilmesi gerekmektedir.İranlıların Ruslar ve İngilizler ile birlikte yıktıkları bu Türk devletinin acısını unutmadık ve unutmayacağız.
  Türkleri bu hale düşüren tarih elbet birgün bu güruh toplulukları da Türklerin ayağı altına atacaktır.Bugünkü Anglo-Sakson idaresindeki Amerika-Siyonizm-İran çatışması bunun habercisidir.

  Bugün Akp’nin İran’ı desteklemesi Güney Azerbaycan Türklerinin bağımsızlığına hayır demesi anlamına gelmektedir.

 3. Anadoluda bir söz vardir.
  Düsünü söylerken oynasini söyler diye….!
  Iranlilar ister politikacisi yada sözüm ona mollasi suan icin dis dünya tarafindan sikistirilmis olduklarinin kendileride farkinda olduklari icin bu yaklasimlari simdilik sözde dostane ama unutmayalim bunlarin atalari Perslerde tarihleri firildak bir sistematige uydurulmus ve bunlar bunu yaparken mesela bizde olsa utaniriz hayir diplomatik basari ve manevra kabiliyeti olarak lanse edip kendilerinide buna inandiriyorlar isin paradoksu bizim icin anlasilmazida zaten burda bakmayin bunlar müslümanmismisda yok din kardesiymisizde hepsi menfaat hepsi manevra köseye sikismis olmanin getirdigi ruhaniyet .Biz bunlara daha fazla uymadan safimiz belli edip iceride olan bizden unsurlarida yavas yavas tertipleyip kuzeyle güneyin kazasiz belasiz ileride birlesmesinin yolunu acmali tüm enerjimizi bu yönde kanalize etmeliyiz yoksa sonunda bunlar kiyiya cekilir biz elin peydahladigi piciyle baba evine gönderilen kiz adi dul olmuslar gibi döneriz ve birde bunun ceremesini cekeriz semeresini görmesekde cereme ödetirler.Orada bulunan ruhu ve bedeni mollalarca gasp edilmemis müstemleke ruh tasimayan soydaslik bagiyla bagli kardeslerimize ve hatda oradaki diger unsurlara kendilerinin cikari geregi sahip cikabilir arkalarinda durur önlerine isik tutariz yol gösterir yardimci oluruz amma kusura bakmasinlar artik o kardeslerimizde Iranilikden Perslikden molla müstemlekeliginden siyrilip Türk olduklarini hatirlasinlar ve elin üc kurusluk Acemine daha nekadar hemde cogunluk olmus olmalarina ragmen dahada dayana bileceklerini xada daha neyi nezamana kadar onlarin politik siyasi manevralarinin kurbani ve kuklasi olacaklarinada artik bir acilim getirme sorgulama ve neticelendirme asamasina gelmis olmalari lazim amma her seyin bir bedeli var biz hep deri 40 GÜNÜN HATUNLUGUNDAN 1 GÜNÜN ERLIGI DAHA YEGDIR diye tabi buna ve bunun getirisine götürüsünede hazir olsunlar 30 Moliyon yahu 30 Milyon yani biravus Uygur 1,5 milyar cine boyun egmiyor kardesim bu Iraninki ne afyonmus anlamadim anlayan buyursun kisacasi sulh isteyen buyursu gazaya,.Selam Türkün soyuna suyuna ,HUUU

 4. İran içerisindeki Azeri Türk’ü kardeşlerimiz gibi Fars kökenli kardeşlerimizde bu bölgenin kadim unsurlarıdır. Bunları böyle kabul etmek gerek. Irklar tek başlarına bir anlam ifade etmezler. Osmanlı Türkleri kökenleri Türk olan Macar ve Bulgarlarla yıllarca savaştı. Gagavuzlar dahi Balkan savaşlarında bizimle beraber olmadı. Kendi ailelerimizde dahi farklı fikirde olan kişiler var. Kan bağı ve akrabalık mühim tamam fakat inanç temeli olmadan hiç bir birlik olmaz. İran bugün inanç birliği üzerinde halkların bir araya yaşayabildiği bir yer. Ayrılıkçı olmamak lazım. Bugün Türkiye’nin Kürtlerle bir arada yaşayabilmesinin tek yolu da budur. Bu Türkçülüğe de ters değildir. Bana göre Türkçülük Büyük Türkistan Medeniyetini kurup geliştirmekten ibarettir. Bunun dışında Türkleşmek, Türkleştirmek gibi bir kavram olamaz. Küresillerşen dünyada bütün ırklar melezdir. Türk, Arab vs. artık kalmamaktadır. Bu kelimeler geçmişte var olan bu ırkların kalıntısı olarak sadece yer ve dil adlarında kullanılmaları lazımdır.

 5. Fars rus ermeni- bunlar TURKUN dushmeni

 6. iran halkı bunu iyi anlamalı,
  abd bugün, türkiye ve irana girmeye bahane arıyor.
  türkiye oyunu kuralına göre oynuyor, ama içerdeki hain kürtler dışardan aldıkları destekle, emperyalistlerin köpeği olmuşlar,yedikleri ekmege tükürüyorlar.

  yani böyle konularda , türkiyedeki kürt azınlıgı, yada irandaki azeri azınlıgı, emperyalistler için çok basit bir oyun.abd gelir ve türkü- kürde ufak sosyal olaylarla birbirine düşürür yada iranlıyı -azeriye, sonu da ıraka benzer.sunni şii savaşı gibi.
  hangimiz bir mezhepin camii sine roket atacak kadar adiyiz?
  ortada dönen olaylar var.önce abd gelir bir camiye roket atar ve şii ve arapı senelerdir birbirine öldürtür.ABD de istediğini alır herzaman.
  aslında bazı şeyler okadar gerçek ve basitki, herkes işine geldiği taraftan baktıgı için, geleceği görmek istemez kimse.

  son söz olara. iranlılar anlasınki biz türkler olarak.
  ırakta yaşanan kandırmacayı, sahtekarlıgı iranda görmeyelim istiyoruz.ama siz türkiye popüler oluyo diye garip şeyler düşünürseniz. unutmayınki şunu asla, OSMANLI olarak biz dünyaya 7 asır hükmettik.islami bir imparatorluk dünyaya hükmetti.
  biz hiçbir müslüman devlete zulüm etmedik.sırtından vurmadık.
  iran tükiyeye karşı daha samimi ve dürüst olmazsa, sonu pek hayırlı deil.
  biz izin verirsek, abd gelir nükleer silah var diye, öyle bir girerki irana,
  işin sonunda ırakı böldükleri gibi,iranı böler kuzey ve güney azerbaycanıda birleştirir.
  BU TOPRAKLAR OKYANUS ÖTESİNDEN GELENLERİN , OYUNCAGI OLMASIN.İRAN VURULURSA , SIRA TÜRKİYEYE GELİR.
  TÜRKİYE VURULURSA SIRA İRANA GELİR.

 7. Ama bence Türkiye herşeye ragmen İrana güvenmemelidir.
  Ret oyu vermemelidir BM de iran için.

  ABD tebrizde, iran kuzeyindeki azeri nüfusa elini sürmeyecektir.
  Bence bu sefer ,iranın vurulması Türkiyenin işine gelecektir.

  iran dost olsaydı, ermenistan karabagı işgal ederken, azerbaycana destek olurdu,iran rusyanın köpeğidir.
  Bizim baş düşmanımız Rusya değilmi zaten..
  Erzurum Karsa kadar, edirneye kadar bizi işgal etmedimi bu Rusya.osmanlıyı bile sırtından vurmuştur bu iran.

 8. Türk halkina.
  İki bin insanlık tarihine yön vermiş bir kalkın nesillerinin yaptıkları yorumlar, geleceğimiz açısından düşündürücü.Bu gün İran adlandırılan ülkenin nüfusunun çogunluğunu Türk halkı teşkil etmektedir.Malesef emperyalistler ve onların yerli iş birliçileri türk ulusunu parçlayarak bu günkü duruma sokmuşlardır.Ayerbaycan bir bütündür 1828 türkmen çay antlaşmasıyla ikiye ,ruslar ve persler tarafından bölünmüştür.Böylece anadolu Türklerinin asyada ki kardeşleri ile bağları kesilmiştir.Türkelini işgal eden bu güçlerin hakimiyeti altında halkımız inim inim inlemektedir.Çağdaş her Türk evladının bu gün yapması gereken en önemli görevi ulusal bütünlüğümüz konusunda çalışmalar yürütmelidirler.En basiti dilde fikirde ve işte birlik olmalıyız.Hamasi nutuklar atarak ve sahte milliyetcılıkle bir yere varamıyacagız . Var olan tarihsel ve toplumsal değerlerimizi bir kenara bırakarak başka milletlerin değerleri üzerıne yaşam kurmamalıyız.Her ağaç kendi öz kökünde yeşerir.Tarihi kendi öz değerleri üzerine kuran bilinçli halklar yaratır.Mücadele etmeyen halklar olsa olsa uşak halklar olur yok olur gider tarih sahnesinden.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: