Türkiye’li Doktorlar Afganistan’da Gönülleri Fethetti


Konya’dan Afganistan’a giden gönüllü doktorlar, kuzey Afganistan-Güney Türkistan Herat vilayetinde sağlık taraması yaptı. Afganistan’da kendilerini bir Anadolu şehrindeymiş gibi rahat hissettiklerini söyleyen gönüllü Türkiye’li doktorlar, bir hafta süren Afganistan seferinde 3 bin 500 kişiyi sağlık taramasından geçirdi, 70 çocuğu sünnet etti.

Türk İşbirliği ve Kalkınma Ajansı (TİKA) öncülüğünde düzenlenen Afganistan’a sağlık seferine Sağlık Bilimleri Araştırmaları Derneği (SABAD), Konya merkezli Sağlık Mensupları Derneği (SAMADER), Kimse Yok mu Derneği ve Afganistan’da hizmet veren Türk okulları destek verdi.

Kuzey Afganistan-Güney Türkistan’ın Herat vilayeti Sağlık Müdürlüğü’nün rehberliğinde 25 Mayıs’ta başlayan sağlık taramasına Konya ve ilçelerinde görev yapan çeşitli branşlardan doktor, hemşire ve sağlık memurundan oluşan 18 sağlıkçı katıldı.

Gönüllü Türkiye’li doktorları, Herat eyaletinde yaptıkları sağlık taramasında 3 bin 500 kişiyi muayene etti. Durumu ağır görülenlerin tam teşekküllü hastanelere sevk edildiği muayeneler esnasında 1 tondan fazla ilaç ve sağlık gereci dağıtan gönüllü doktorlar, 2 genel cerrahi operasyonu yaparken 70 çocuğu da sünnet etti. Gönüllü Türkiye’li doktorlar, bir hafta süren sağlık taramasının ardından yurda döndü.

Afganistan’a sağlık seferinde hayatları boyunca unutamayacakları anlar yaşadıklarını belirten gönüllü Doktor Betül Ateş, Afganistan halkının kendilerine hiç ummadıkları kadar çok yakınlık gösterdiğini ifade etti.

“Sağlık taraması yapmak için kurduğumuz sağlık çadırlarına gelen hastalar, muayene olabilmek için saatlerce sıra beklemeyi göze aldı. Afganistan’lı hastalar Türkiye’den geldiğimiz için bizlere o kadar güveniyorlardı ki, yerli doktorların ‘ameliyat olmanız gerekiyor’ teşhisini dahi bizlere doğrulatmak istiyorlardı.” diyen Dr. Ateş, daha önce Afrika ve Orta Asya’da değişik ülkelere sağlık taraması için gittiğini, hiç birisinde görmediği yakınlığı Afganistan halkından gördüğünü kaydetti.

Buna benzer gönüllü hizmetlere her zaman katılmaya hazır olduğunu ifade eden Dr. Betül Ateş, “Keşke daha çok sayıda bayan doktor bu hizmetlere iştirak etse.” temennisinde bulundu.

Afganistan’a yapılan sağlık seferinin Proje Koordinatörlüğü’nü üstlenen Dr. Adil İnan ise Afganistan halkının Türk halkına çok benzediğini söyledi.

“Yaşantıları ve kültürleri Anadolu’nun herhangi bir bölgesindeki insanların yaşantısından farklı değildi.” diyerek Afganistan halkı hakkındaki gözlemini aktaran Dr. İnan, Türklerin Afganistan’da çok sevildiğini yaşayarak gördüklerini anlattı.

Afganistan’da bulundukları bir haftalık sürede hiçbir güvenlik endişesi duymadan sağlık taraması yaptıklarını belirten Dr. İnan, Afganistan halkının Türkiye’den gelen insanların karşılık beklemeden hizmet etme konusundaki samimiyetine inandıklarını ifade etti.

Kendisinin 70 kadar çocuğu sünnet ettiğini anlatan Dr. İnan, bazı ailelerin imkanları olmamasına rağmen, şükran hislerini ifade etmek için ekipte bulunan erkeklere Afganistan erkeklerinin geleneksel kıyafetlerinden hediye ettiğini kaydetti. ajanslar

Türk doktorlar Afganistan'da gönülleri fethetti

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: