Hollanda’nın Uyum Diploması Töreninde Türkiye Ayıbı


Hollanda’da Uyum Kurslarını Başarıyla Bitiren Göçmenlere Hediye Olarak Verilen Yemek Kitaplarında, Türkiye Ayıbı Ortaya Çıktı. Kürdistan’ın Resmi Devlet Olarak Gösterildiği Kitapta Türkiye’ye Yer Verilmemesi Art Niyet Olarak Değerlendirildi.

Hollanda’da göçmenlerin mecburi olarak takip ettikleri uyum kurslarında ‘Türkiye ayıbı’ yaşandı. Uyum kurslarını başarıyla bitiren kursiyerlere yerel yönetimler tarafından hediye edilen 128 sayfalık yemek kitabında, Kürdistan, resmi devlet olarak gösterilirken, Türkiye’nin 12 ülke arasında yer almaması tepkiyle karşılandı.

Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Angola, Sierra Leone, Ermenistan, Gürcistan, Suriye, Afganistan, Azerbaycan ve Çin Halk Cumhuriyeti mutfaklarından yemek tariflerinin yer aldığı kitapta, Dolma, İçli Köfte, Karnabahar Salatası ve Mercimek Çorbası Kürdistan yemeği olarak yer alıyor.

Hollandaca Dil Bilgisi başta olmak üzere Hollanda toplum yapısını içeren Uyum Kurslarını başarıyla bitirip 12 Mayıs tarihinde Kuzey Hollanda’nın Zaandam kentinde düzenlenen törenle uyum diplomalarını alan Türk kökenli kursiyerler, kendilerine hediye olarak verilen yemek kitabı karşısında şok oldular. “O an diploma sevincinden kitabın içeriğine bakamadık. Eve geldiğimizde, kitabı inceledik, gördüklerimiz karşısında şok olduk! Türk mutfağına yer vermeyen kitap yazarları, Türk yemek çeşitlerini Küridistan yemekleriymiş gibi gösterdiler. Aslında Türkiye’ye karşı çok ayıp ettiler” diyerek resmi yetkililerin böyle bir hatayı nasıl görmemezlikten geldiklerine bir anlam veremediklerini söyleyerek, yerel yönetimlere tepki gösterdiler.

“Nieuwe Nederlanlanders, Wereldse gerechten” (Yeni Hollandalıların Dünya Yemekleri) adı altındaki yemek kitabını Hollandalı Anita Peereboom ve Xaviera Plas kaleme aldı. Kuzey Hollanda’nın Zaandam kentinde Uyum kurslarını başarıyla bitirip diplomalarını alan göçmen kursiyerlere hediye olarak verilen 128 sayfalık kitabın ilk sayfasında “Zaandam Belediyesi olarak, Uyum Diplomasını aldığınız için sizi tebrik ediyoruz” mesajı yer alıyor.

Fatih Özyar – Zaandam / DHA

Törende "Kürdistan" skandalı

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: