Kırgızistan’da Siyah Cip Kabusu


BİŞKEK – Nezir Ali – Kırgızistan’ın güneyindeki çatışmalardan kaçan Kırgızlar dağlara, Özbekler sınıra yönelirken, çatışmalara “siyah ciplerle gelip ateş açan keskin nişancıların” neden olduğu iddia edildi. BM de şiddet olaylarının koordineli saldırılarla başladığı şüphesini dile getirdi.

Kırgızistan’daki geçici hükümetin Başbakan Birinci Yardımcısı Almazbek Atambayev, ülkenin güneyindeki şiddetten devrik lider Kurmanbek Bakiyev’in oğlu Maksim Bakiyev ile devrik liderin kardeşi Canıbek Bakiyev’i sorumlu tuttu.

Atambayev, güneydeki olayların önceden ve çok iyi planlanmış olduğunu belirterek, bunun geçici hükümeti devirmek için atılan bir adım olduğunu söyledi.

Atambayev, Oş ve Celalabad’da yabancı kiralık keskin nişancıların bulunduğunu ifade ederek, olayların ülkenin kuzeyine sıçramasından endişe ettiklerini, Ortak Güvenlik İşbirliği Örgütü’nden teknik yardım istediklerini kaydetti.

Öte yandan Celalabad güvenlik sorumlusu Kubatbek Baybolov da devlet televizyonundan yaptığı açıklamada, güneydeki olayların etnik değil siyasi nedenleri olduğunu belirtti.

Cinayetlerin keskin nişancılar tarafından işlendiğini kaydeden Baybolov, “Siyah ciplerle geliyorlar, Kırgızlara ateş açıyorlar. Sonra gidiyorlar Özbeklere ateş ediyorlar. Olay yerine gelen Kırgız güvenlik güçlerine ise kızgın halk saldırıyor. Ortada açıkça kışkırtma ve provokasyon var” dedi.

ÖZBEKLER DE KIRGIZLAR DA KAÇIYOR

Bu arada, eski Maliye Bakanı Marat Sultanov, Oş ve Celalabad eyaletlerinden Kırgızların dağlara, Özbeklerin sınıra kaçtıklarını söyledi.

Kendisinin güneyden bugün döndüğünü belirten Sultanov, Kırgızistan-Özbekistan sınırında yığılma olduğunu, gıda sıkıntısı çekildiği kaydetti.

BM DE KOORDİNELİ SALDIRILARDAN ŞÜPHELENİYOR

BM İnsan Hakları Yüksek Temsilcisi Navi Pillay, Kırgızistan’daki şiddet olaylarının koordineli 5 saldırıyla başlayarak etnik çatışma biçimine dönüştüğünün göründüğünü belirterek, etnik şiddetin kontrolden çıkabileceği uyarısında bulundu.

Yüksek Temsilcinin sözcüsü Rupert Colville, bazı raporlara göre, olayların Oş kentinde silahlı ve kar maskeli adamlarca düzenlenen eş zamanlı 5 saldırıyla başladığını belirterek, biri suç örgütlerinin uğrak yeri olarak bilinen bir spor salonuna düzenlenen bu saldırıların, tepki başlatmak üzere provokasyon amaçlı gibi göründüğünü kaydetti.

Uluslararası Kızılhaç Komitesi, Kırgızistan’da kargaşanın başladığı geçen perşembe gününden bu yana “birkaç yüz” kişinin öldüğünü bildirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Mülteciler Yüksek Komiserliği de, Kırgızistan’da yaklaşık 275 bin kişinin evinden kaçmak zorunda kaldığını, “etnik barut fıçısı” ülkedeki şiddet olaylarının tırmanmasından korktuğunu bildirdi.

Öte yandan, ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Asya ilişkilerinden sorumlu yetkilisi Nancy McEldowney, Kırgızistan’daki şiddetin yayılmasının durduğunu, belki de azalmaya başladığını söyledi.

McEldowney, yine de Kırgızistan’da düzenin sağlanmasına ve yardım gönderilmesine acil ihtiyaç bulunduğunu kaydetti.

DIRILDAYEV: ÇETELERİN İŞİ

Kırgızistan’ın Ankara Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Ramazan Dırıldayev, Kırgızistan’da son günlerdeki çatışmaların, ülkede yaşayan Özbeklerle Kırgızlar arasındaki bir etnik çatışma değil çetelerin kışkırtması olduğunu söyledi.

Gayrı resmi rakamlara göre can kaybı sayısının çok daha fazla olabileceğini belirten Dırıldayev, Özbek ve Kırgız geleneğine göre ölenler hemen defnedildiği için kesin rakamlara ulaşmanın zor olabileceğinin altını çizdi.

Kırgızistan’daki çatışmalarla ilgili son iki dönemde ülke yönetimini elinde bulunduranları suçlayan Dırıldayev, önceki iki yönetimin demokrasiye inançları olmadığı için ülkenin çatışmaların içine sürüklendiğini kaydetti.

MÜLTECİ SAYISI 100 BİNE YÜKSELEBİLİR

Birleşmiş Milletler (BM), Kırgızistan’ın güneyindeki çatışmalardan komşu Özbekistan’a kaçan mültecilerin sayısının yakında 100 bine yükselebileceğini, hatta bu rakamı da geçebileceğini açıkladı.

Bu arada BM Özel Temsilcisi ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Temsilcisi, Kırgızistan’daki etnik çatışmaların Orta Asya’ya sıçramasının engellenmesi çağrısında bulundu.

KIZILAY YARDIMI BÖLGEYE HAREKET ETTİ

Kızılay’ın, Kırgızistan’ın güneyindeki olaylar nedeniyle bölgeye yardım göndermek üzere kiraladığı özel yardım uçağı Kırgızistan’a hareket etti.

İstanbul’dan havalanan kargo uçağının, gıda, mutfak seti, battaniye ve tıbbi malzemeden oluşan yardım malzemesini Oş kentine ulaştırması bekleniyor. Ayrıca, uygun bir bölgede kurulmak üzere çadırkent planlamaları yapılacak.

ÖLÜ SAYISI 171’E ULAŞTI

Kırgızistan’ın güneyindeki Oş ile Celalabad eyaletlerinde Kırgızlar ile Özbekler arasında süren çatışmalarda 171 kişinin öldüğü, yaklaşık 1800 kişinin yaralandığı bildirildi.

AA muhabirinin Sağlık Bakanlığından edindiği bilgiye göre, ölü sayısı 171’e ulaştı. Hastanelere başvuran yaralıların sayısının ise yaklaşık 1800 olduğu kaydedildi.

Celalabad’da ambulans sıkıntısı yaşandığı, can güvenliği olmadığı için sağlık ekiplerinin çalışmakta zorlandığı ifade edildi.

Yedi Devlet Bir millet

Reklamlar

4 Yanıt

  1. İçimiz kan ağlıyor.Biz Turan dedikçe Turan eller kana bulanıyor.Ey soydaşlarımız uyanın artık.Niçin bu düzenbazların oyununa gelip kardeş kanı döküyorsunuz.Ey Türk titre ve kendine dön.Eskiden Çinin ipeği kadını şimdi Hırıstiyanın seni dilenci yerine koyduğu güya yardımları.At onları çöpe.Aç dur ama satılma.Böl-parçala-yut oyununa gelme.Özüne dön ve Allahın verdiği canı sorgusuz sualsiz almaya kalkma.Devletin en kötü düzeni sokaktaki düzenden iyidir.Rusun seni yıllarca birbirine kırdıracak bu planını boz lütfen.Ne demek bu ve bu gibi ülkelerden yardım istemek.kendi problemini ehil insanlarınla bir araya gelip gidereceksin.Görmüyor musun koskoca Türkiyeyi.Ondan yardım istesene.O sana çıkarsız gelir.Ama diğerleri bir çöreklenirse engerek olurlar bilesiniz.Türkün Türkten başka dostu yoktur.7 bin kilometreden beni ağlatırsanız ahımı da alırsınız.Kıyma soydaşıma,kıyma soydaşına.Kendini kırıyorsun bil ki.Yukarı bak akbabalar zevkle gülüyor.Ama akrabalar ağlıyor Kırgız Türküm,Özbek Türküm,Türkmen Türküm,Kazak Türküm.Sizin yaptığınızı akrep bile akrepe yapmadı.Durun lütfen!

  2. Senin kırgızım dediğin ülkede hıristiyan misyonerler cirit atıyor. Kırgız halkın daha şimdiden yüzde onunun hıristiyan olduğu tahmin ediliyor. İslam bilinci olmayanın kardeşlik bilinci olmaz.

  3. Kafirlere ne kadar kızarsak kızalım ortada bir gerçek var bunu da kabul edelim.Adamlar bizden daha eğitimli ve bilinçli.Atatürk’ün dehasını daha o zaman bizden evvel fark edip bütün yapmak istediklerini milletimizin dikkatinden kaçırdılar.Bugün pek çok insan muasır medeniyet ile Atatürk’ün Avrupalı olmaya çalıştığını sanıyor halbuki Atatürk daha o zamanlar Türk Birliğinin temellerini atmış.Çinli kominist cehennem zebanileri Atatürk’ün herşeyini örnek alıp uyguluyorlar.Bugünkü ekonomik politikaları Atatürk’ün bir zamanlar Türkiye’de uyguladığı ekonomik politikalar.Uzay konusunda Atatürk’ün sözleri var bu alanda batıdan geri kalmamalıyız diyor ama Çin uzay savaşlarına hazırlanıyor.Uzay teknolojisinde müthiş ilerliyor.Atatürk’ün dehasından düşmanlarımız faydalanıyor.
    Artık bu saatten sonra ne yapıp edip atom bombası ve kıtalararası füzeleri elde etmenin bir yolunu bulup geri kalmışlığımıza neden olan antlaşmaları askeri güç gösterileri ile yırtıp atmalıyız.Unutmayalım ki Türk ordusu herkesi korkutmaktadır fakat korkanlar askeri teknoloji yönünden geri olduğumuzu bildiği için rahat nefes almaktadır.Bu teknolojileri elde etmenin tek yolu İran ile iyi geçinmek ve onlardan bu teknoloji transferini yapmaktır.Çünkü bu saatten sonra hiçbir ülke Türkiye’nin nükleer santral kurup atom bombası yapmasına seyirci kalmaz.

  4. sitenizi zaman buldukça takip ediyorum. teşekkürler

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: