Güney Türkistan’da 1 Trilyon Dolarlık Maden


Amerikalı Jeologlar ve Pentagon Ekipleri Afganistan’da, Ülkenin Kaderini Değiştirecek Bir Maden Zenginliği Keşfettiler.

New York Times gazetesi, Amerikalı jeologlar ve Pentagon ekiplerinin Afganistan’da, ülkeyi dünyanın en karlı madencilik merkezi haline getirebilecek büyük bir maden zenginliği keşfettiklerini yazdı.

Gazetenin haberine göre, Amerikalılar Afganistan’da aralarında demir, bakır, altın, kobalt ile lityum gibi kritik sanayi metallerinin bulunduğu yaklaşık 1 trilyon Dolar değerinde maden kaynağı keşfettiler.

Gazetenin haberinde, bir Pentagon iç yazışmasında, Afganistan’ın “Lityum’un Suudi Arabistan’ı” olabileceği ifadesinin yer aldığı belirtiliyor. Lityum, dizüstü bilgisayar ve cep telefonlarının pillerinde ve Blackberry üretimine kadar kullanılmasıyla yeni teknolojinin en kritik madenlerinden biri.

Afganistan’ın sadece Hazaristan bölgesinin Gazneli Türk imparatorluğunun başkentliğini yapmış Gazni vileyetindeki lityum yatağının şu an dünyanın en büyük lityum kaynağı olan Bolivya’nın yatakları kadar zengin olduğu belirtiliyor.

Haberde, ABD Jeolojik Araştırmalar kurumunun Afganistan’ın maden kaynaklarını 2006’da havadan araştırmaya başladığı bildirildi. Amerikalılar bu araştırmalarında, Afganistan’ın Sovyetlerin işgali sırasında Sovyet uzmanlarca toplanmış verilerden yararlandılar.

Geçen sene de bir Pentagon görev gücü Afganistan’a gelerek jeologların bulgularını inceledi. Amerikalı maden uzmanları da araştırmayı değerlendirirken, Afganistan yetkililerine konuyla ilgili bilgi verildi.

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı General David Petraeus, “Burada şaşırtıcı bir potansiyel var. Kuşkusuz birçok belirsizlik var, ancak bunun potansiyel olarak çok çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Afganistan’da ABD – Çin maden savaşı

Afganistan’ın maden cenneti olduğunu ‘’bulan’’ Amerikalıların en büyük korkusu ise, büyük kaynak açlığı çeken Çin. ABD, Çin’in bu büyük maden kaynağı için Afganistan’a ‘’çökmesinden’’ korkuyor. Çin, Aynak bölgesindeki bakır madenlerinin işletme ihalesini kazanmıştı. Ancak daha fazlasını istiyor.

Afganistan işgalinin gerçek nedeni Güney Türkistan’daki madenler

New York Times gazetesinin dünkü sayısında yayınlanan Afganistan’da 1 trilyon dolar değerinde maden yatakları bulundu haberi dünya çapında yankı bulmaya devam ediyor. Ancak, gazetenin ‘’yeni bulundu’’ iddiasına karşılık, Afganistan’ın dünyanın en büyük maden kaynaklarından biri olduğunun herkes tarafından on yıllardır bilindiği ortaya çıktı.

NY Times, Afganistan’da 1 trilyon dolar değerinde maden yatağı bulundu haberiyle herkesin yıllardır bildiği bir bilgiyi yeniymiş gibi verdi. Habere tepki gösteren bazı Amerikalı gazeteciler soruyor; Amaç işgale halk desteği devşirmek mi?’’

Basit bir Google araştırması bile, Afganistan madenleri ile ilgili son 10 yılda birçok resmi açıklama ve haber yapıldığını gösteriyor. Dahası, Sovyetler Birliği bunu ta 1950’li yıllardan itibaren biliyordu.http://www.gl.iit.edu/govdocs/afghanistan/Industry.html linkinde orijinali görülebilecek 1985 tarihli bir raporda, Güney Türkistan Kuzey Afganistan’da sadece 1985 yılı itibarı ile 150 milyar metreküp doğal gaz kaynağıdan söz edilmekte. Raporda Sovyet jeologların 1958 yılından itibaren Afganistan’ın doğal kaynakları hakkında araştırmalara yaptığına dikkat çekiliyor. 1979 yılında ülkeyi işgal eden Sovyetlerin, 1980’li yılların başında Güney Türkistan Kuzey Afganistan’da uranyum üretimi yaptıkları bile kayıtlara geçmiş durumda.

1985 yılı tarihli rapora göre sadece Aynak bölgesinde 280 milyon ton bakır yatağı bulunurken, Sovyetlerin tespit edebildiği demir rezervi 1,7 milyar ton. Yani dünyanın en büyük demir yatağı ülkede bulunuyor.

Rapora göre Güney Türkistan, Kuzey Afganistan, başta kömür, demir, bakır, krom, kurşun, gümüş, altın, barit sülfat, magnezyum silikat (talk), lapis lazuli (lacivert taş), mermer, civa, nikel, lityum, yakut olmak üzere onlarca değişik madenin yatakları bakımından dünya ortalamasının çok üzerinde bir zenginliğe sahip.

Bush’un Afganistan politikasının merkezinde madenler var

Atlantic Dergisinden Marc Ambinder, Bush yönetiminin de 2007 yılındaki bir raporunda Afganistan’ın muazzam maden yataklarına sahip olduğuna dikkat çekerek, ‘’bu ülkeye yönelik politikanın merkezinde bu hususun’’ bulunması istediğine dikkat çekti.

Ambinder, Afganistan Maden Bakanlığının da  2009 yılında http://www.mom.gov.af/index.php?page_id=60 web adresinde maden ihaleleri ile ilgili bilgi verdiğini de kaydediyor.

McClatchy adlı Amerikan politika gazetesinden Jonathan Landey de, 2009 yılındaki bir dosya haberinde, Afganistan’ın maden zenginliğini anlatmış ve özellikle kömür açlığı çeken Çin’in bu yoğun ihtiyacının, bölgede istikrarın kurulmasına hizmet edebileceği vurgulanmış.

ABD Jeoloji Merkezi 2007 yılında kamuoyuna açık rapor yayınlamış

New York Times’ın haberi veriş şeklini eleştiren Real News Network yayın yönetmeni Paul Jay de, Huffington Post’ta Pazartesi günü yayınlanan köşe yazısında, sadece ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezinin 13 Kasım 2007 tarihinde kamuoyuna açıkladığı bir raporda bile, NY Times’taki bütün bilgilerin yer aldığına dikkat çekti. Jay, bu raporun 2007 yılındaki 3’ncü Afganistan – Amerikan Ticari İşbirliği Zirvesine de sunulduğuna dikkat çekerek, NY Times’ın bulunan madenler konusunda Afganistan Lideri Karzai’nin de bu ay bilgilendirildiği detayını gülünç bulduğunu belirtiyor.

Peki öyleyse NY Times’ın herkesin bildiği sırrı neden yeni bir şeymiş gibi açıklayarak bu kadar gürültüye neden oldu?

Atlantic Dergisinin politika editörü Marc Ambinder, ‘’Maden mucizesi mi, kitlesel propaganda operasyonu mu?’’ başlıklı yazısında, New York Times’ın haberini, Obama Yönetiminin Afganistan Savaşına Amerika’daki halk desteğini devam ettirme operasyonu olarak gördüğünü belirtiyor.

REAL yayın yönetmeni Paul Jay de, New York Times haberinin, Pentagon’un, ‘’Amerikan askerlerinin neden Afganistan’da bulunduğunu ve neden daha uzun süre bulunucağına sebep yaratma’’ isteği ile alakalı olduğunu iddia etti ve ekledi: ‘’Afganistan’da işler iyi gitmiyor ve bu zengin maden yataklarının vaadettikleri baştan çıkarıcı’’.

Taliban bahane mi? NATO madenler için mi orda?

Jay, kritik sorunun, Obama’nın Afganistan’da asker artırımı kararında bu maden konusunun rol oynayıp oynamadığı olduğunu dikkat çekerek, ‘’Kanada, İngiltere ve diğer NATO ülkeleri ABD Jeoloji Araştırmaları Merkezinin raporundan haberdar mı? ABD / NATO’nun Afganistan Operasyonunun asıl misyonu bu zengin maden yataklarını güvence altına almak mı?’’ diye sordu.

GünTürk

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. Simdi Taliban denilen Amerikanin akincilari neden oradalar dahada kolay anlasiliyor .Bilen biliyorduda bre kafir adam gibi gelip biz buraya maden icin geldik amacimiz demokrasi degil deseydinde belki bukadar kan akmasaydi kafirligine helalmi gelirdi lanet olsun sana ve seni savunanlara simdi ne diyecekler.?
    Allahin gazabi üstünüze gelsin insallah.!
    HUUU.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: