9. Ulupamir Köyü Kültür Şöleni


Van’ın Erciş İlçesi’nin Ulupamir Köyü’nde düzenlenen 9. Ulupamir Köyü Kültür Şöleni’nde Kırgız gelenekleri yaşatıldı. Van Valisi Münir Karaoğlu, atlar üzerinde Kırgızlar tarafından karşılandı. Vali Karaoğlu ve eşi Sevim Karaloğlu Kırgız kıyafetlerini giyerek, şölene renk kattı. Şölen sonrası Deliçay’a geçen Vali Karaoğlu ve davetliler burada da uçan balıkları izleyerek stres attı.

Dönemin Cumhurbaşkanı Kenan Evren tarafından 1986 yılında Güney Türkistan – Kuzey Afganistan’ın Pamir dağlarından Erciş’e getirilerek ilçe merkezine 30 kilometre uzaklıkta kurulan Ulupamir Köyü’ne yerleştirilen Kırgız Türkleri, kendi kültür ve geleneklerini halen sürdürüyor. Erciş’in Ulupamir Köyü’nde yaşayan 80 haneli Ulupamir Köyü’nde yaşayan Kırgızlar, bu yıl dokuzuncusu düzenlenen Ulupamir Köyü Kültür Şöleni’nde yine tüm gelenek ve göreneklerini yaşadı. Şölene, Van Valisi Münir Karaloğlu, eşi Sevim Karaloğlu, Kırgızistan Ankara Büyükelçisi Ramazan Dyrldaey, AK Parti Milletvekilleri Kahan Türkmenoğlu, Kerem Altun, Erciş Kaymakamı Ferhat Kurtoğlu, Belediye Başkanı Fatih Çiftçi, 108. Alay Komutanı Kurmay Albay Yılmaz Yıldırım ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Van Valisi Münir Karaloğlu ve davetliler şölene geldiği sırada Kırgızlar tarafından Türkiye ve Kırgızistan bayraklarını taşıyan atlılar tarafından karşılandı. Kıl çadırlarda oturan davetlilere Kırgız yöresel yemekleri sunuldu. Kırgız kızlarının yaptığı el örgü eserlerinin sergilendiği açık alanda alışveriş yapıldı. Kırgızlı sanatçıların yöresel çalgılarla sunduğu konser ve gösteriler davetliler tarafından ilgiyle izlendi. At yarışları, post kapmaca gibi çeşitli etkinliklerle dolu şölende Kırgızlar, Van Valisi Münir Karaoğlu ve eşi Sevim Karaoğlu’na da Kırgızların yöresel kıyafetlerini hediye etti. Yöresel kıyafetleri giyen Vali Karaloğlu ve eşi, bir süre şölenlere renk kattı.

UÇAN BALIKLARIN SEYRİNE DOYUM OLMADI

Ulupamir şöleni sonrası Deliçay’a geçen Vali Karaoğlu, eşi Sevim Karaloğlu, Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Ceylan, İlçe Kaymakamı Ferhat Kurtoğlu ile birlikte Deliçay’a gelerek burada balıkların yumurtlama göçünü izledi. Deliçay’ın kenarına oturan Vali Karaoğlu ve beraberindekiler bir süre burada balık göçünü izleyerek stres attı. 1 hafta önce yine balık göçünü izleyen ancak su debisinin yüksek olması sebebiyle bu kadar yoğun bir göçü göremediğini belirten Karaloğlu, tüm dünyanın bu görüntüyü izlemesini arzu ettiğini söyledi. Bu arada balık göçünü izlemeye gelen yüzlerce vatandaş ise dünyanın hiçbir yerinde göremeyecekleri manzara karşısında adeta büyülendiklerini söyledi.

Görüntü >>>

Reklamlar

3 Yanıt

  1. ben bu şenliğe katıldım.muhteşemdi… ta afganistan’dan göç edip bizim yurdumuzu yurt edinip savunan kırgızlar, vatandaş dediğimiz bölücülere ibret olacak kadar milliyetçi,bir o kadar cesur…

  2. Orada olmak güzeldir eminim…

  3. Her sene bekleriz köyümüze herkesi bizde ayrım olmaz kapımız herkese açıktır

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: