16. Türk Dünyası Çocuk Şöleni


Türk Dünyası Araştırmaları Vakfınca (TDAV) bu yıl 16’ncısı düzenlenen Türk Dünyası Çocuk Şöleni kapsamında Kadıköy’de şölen yürüyüşü yapıldı.

Türk dünyası çocuklarının tanıştırılması, aralarında dostluk köprüleri kurulması, Türk aile hayatının tarihi ve turistik yönleriyle İstanbul’un tanıtılması amacıyla her yıl düzenlenen Türk Dünyası Çocuk Şöleni etkinlikleri kapsamındaki yürüyüş, Kadıköy İhsan Sungurlu İlköğretim Okulu’ndan başladı.

Burada toplanan Türkiye, Azerbaycan, KKTC, Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Gagavuzya, Tuva, Bulgaristan, Makedonya, Kosova, İran, Suriye, Irak, Batı Trakya, Doğu Türkistan, Afganistan, Romanya gibi ülkelerden gelen yerel giysili gruplar, Altıyol’dan Kadıköy İskele Meydanı’na kadar bando eşliğinde yürüdü.

İskele Meydanı’nda İstanbul Vali Yardımcısı Murat Kocabaş, TDAV Genel Müdürü Saadet Pınar Yıldırım, Gagavuz Özerk Cumhuriyeti ilk Cumhurbaşkanı Stefan Topal ile Kadıköy Kaymakamı Hasan Karahan, burada Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından konuşan Kocabaş, Türk çocuklarının Türkistan coğrafyasının her bölgesinden toplanıp İstanbul’a geldiğini, burada kardeşleriyle buluşup birlik mesajı verdiğini söyledi.

‘Bu birlik mesajıyla yeniden aynı kelimeleri konuştuklarının bilincine vardılar. Bu bilinçle birlikte daha uzaklara doğru birlik çerçevesinde Türk dünyasının birliği için, gelecekte Türk birliğini kurmak için birer büyük adım attılar ve toy düzenlediler’ diyen Kocabaş, şöyle devam etti:

‘Bu toy ki sömürüden, Türk dünyasının kaynaklarının başkaları tarafından hunharca kullanılmasından kurtulmak için hatta ve hatta horlanmadan kurtulmak için yeniden özgürce, bağımsızca yaşamak için Türk çocukları bir araya geldi. Bu Türk çocukları ‘Mustafa Kemal’in inancı çerçevesinde Türk birliğine inanıyorum ve görüyorum’ diyor. İşte bu inançla Türk çocukları da ‘Geleceğin Türk birliğine doğru yürürken bizi hiç kimse engelleyemez. Dünyaya yeniden barış, adalet, hukuk getirmek için yürüyoruz’ diyor. Bugün yardım gemilerine melunca yapılan saldırıyı gerçekleştirenler de Türk tarihine baksınlar, adalet nedir, hukuk nedir, insanlık nedir bundan ders alsınlar diyorum.’

2 Haziranda Ali Sami Yen Stadı’nda şölen gösterisi düzenlenecek.

Etkinlik, 4 Haziranda Muhsin Ertuğrul Sahnesi’nde düzenlenecek 7. Türk Dünyası Çocukları Ses Yarışması’yla sona erecek.

Reklamlar

5 Yanıt

 1. ya süper tek 31 mayısmı daha zaman yok mmmmmmmmmu

 2. BUGUN ORDAYDIM .. ALİSAMİYEN STADYUMU FULLENMİŞTİ DÜNYA COCUKLARI SÜPERLERDİ…HEPSİ BİRBİRİNDEN YETENEYLİYYDİ VE BURAT KUT İLE NALAN DA COK BASARILIYDI TRT AVRASYADA CANLI OLARK YAYINLANDI..

 3. bana bakın 16,türk dünyası galatasaray ali sami yen stadyumunda değil yalan atıyosunuz asıl burda kadiköy söğütlüçeşme altıyol iskele meydanında yapılacak, Hatta 2Haziran2010çarşamba günü
  yapılacak yani bugün
  sevgilerimle

  irem yoloğlu

 4. bu arada kasım

  28,11,2001

 5. Allah razı olsun

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: