Şibirgan Şehitlerini rahmetle anıyoruz


28 Mayıs 2007 Pazartesi günü, (Kuzey Afganistan) Güney Türkistan’ın Şibirgan Kentinde Valinin görevden alınmasını talep eden göstericilerin üzerine polisin ateş açması üzerine bu acı olayda 13 kişi ölmüş, 30’dan fazla insan yaralanmıştı.

Vali Cumahan Hamdard, atandığından beri, bölgenin Afganistan’dan önceki tarihinden gelen Türk Büyükleri Ali Şir Nevai, Babür gibi okul isimlerini değiştirmek, okullarda anayasal hak olarak verilmiş olan Türkçe eğitimi engellemek, Türk öğretmenleri baskı altına almak gibi, Türk olan ahalinin tepkisine yol açan işler yapmış. Cumahan ilk atandığı günlerde de Şibirgan’a Afganistan’ın güneyinden beş bin kadar Peştun aile getirip yerleştirmek gibi bir projeyi de hayata geçirmek istemiş, ancak yerel Türk çoğunluğun tepkisi üzerine bundan vazgeçmişti. Yine 2007 yılında Türkçe eğitim konusunda çalışmalarıyla tanınan üstat Rahmankul isimli bir uzman da bölgede meçhul bir cinayete kurban gitmişti.

Bütün bunlara tepkili olan Güney Türkistan Türk halkı en sonunda valinin görevden alınması için vilayet binasının önünde gösteri yapmaya kalkınca bu olaylar patlak vermişti. İdaresi, ahalinin binaya taşlı sopalı saldırdığını, bahane ederek polisin bu yüzden ateş açtığını söylemiş. Halkın binaya “taşlı sopalı” saldırma niyeti doğru bile olsa, bunu engellemenin yolu, kalabalığa, masum insanların üzerine ateş açmak değildir.

ABD’nin kukla Peştun idaresi tarafından Afganistan’da Türkleri sindirmeye yönelik bu acı olayda hayatlarını kaybeden Şibirgan Şehitlerini rahmetle anıyoruz.

Güney Türkistan Gençliği


Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: