Gasam: Afganistan’da Çözüm İKÖ Hükümeti


Güney Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi (GASAM) 11 Mayıs tarihinde yayınladığı “Afganistan Raporu ve Çözüm Stratejisi” başlıklı raporda Afganistan’da kalıcı barış ve çözümün adresi olarak İslam Konferansı Örgütü’nü (İKÖ) gösterdi.

GASAM Başkanı Ali Şahin imzasıyla kamuoyuna duyurulan rapor, 6 Mayıs tarihinde Afganistan ve Pakistan konusunda önemli girişimleriyle tanınan eski İslamabad Büyükelçisi, Dış İşleri Müsteşar Yardımcısı Engin Soysal’a da sunuldu.

GASAM Afganistan raporunda 2001 yılında ABD ve koalisyon güçleri tarafından gerçekleştirilen müdahaleden bu yana Afganistan’da gelinen son nokta, elde edilen başarısızlık ve nedenleri, işgalin bilinmeyen hedefleri analiz ediliyor. Raporun sonunda ise Afganistan’da kalıcı barış ve istikrarın sağlanması için öneriler sunuluyor.

Söz konusu raporda BM raporları kaynak gösterilerek Afganistan’ın kadın ve çocuk ölümlerinde dünya ülkeleri arasında ilk sıralarda yer aldığı belirtilirken, güvenlik sorunun Afganistan’ın bu süre içerisinde en önemli sorunu haline geldiği vurgulanıyor. Ülkedeki uyuşturucu ticaretine de dikkat çeken rapor, Afganistan’da dünya Afyon üretiminin %90’ının gerçekleştirildiğini ve uyuşturucu ticaretinin sadece Afganistan’ı değil bölgenin istikrarını da tehdit ettiğini vurguluyor.

Raporda dikkat çeken diğer bir konu ise 2001 yılına kadar Afganistan’la sınırlı olan şiddet ikliminin 2001 müdahalesinin ardından Güney Asya başta olmak üzere Afganistan’ı çevreleyen bütün coğrafi bölgeleri etkisi altına aldığı konusu. Rapor, Afganistan’da yaratılan otorite boşluğu ile ülkenin adeta bir terör laboratuarı haline getirildiğine ve Afganistan’a komşu ülkelerin Pakistan, Hindistan, Çin, İran ve son olarak Kırgızistan’ın istikrarsızlaştırıldıklarına da vurgu yapıyor.

ABD ve NATO’nun Afganistan’a yerleşerek buradan Asya’yı yönetmek ve yeniden şekillendirmek niyetinde olduğuna dikkat çekilen raporda, işgalin Pakistan ve İran’ın nükleer silah ve yeteneklerinin ortadan kaldırılması, Amerikan hegemonyasını tehdit eden Çin ve Hindistan’ın zayıflatılması ve Orta Asya enerji kaynaklarının manipüle edilmesi gibi önemli hedefleri olduğu ileri sürülüyor.

GASAM raporunda Afganistan’da huzursuzluğun kaynağı olarak bölge ile doku uyuşmazlığı bulunan yabancı güçlerin artan varlığı gösterilirken Türk Silahlı Kuvvetleri’nin bölgede gördüğü kabulün bu yönde somut bir örnek olduğu da vurgulanıyor.

ABD ve batılı güçlerin, Karzai hükümetiyle birlikte Afganistan halkının güvenini ve desteğini yitirdiğini gündeme getiren rapor, Afganistan’da kalıcı çözümün ancak yabancı güçlerin bölgeden çekilmesi, Afganistan’da görev yapan ISAF yerine oluşturulacak İKÖ Barış gücünün konuşlanması ve Afganistan’ın 15-20 yıl süreyle İKÖ tarafından oluşturulacak bir “Afganistan Barış ve Kalkınma Hükümeti (ABKH) tarafından yönetilmesi ile mümkün olabileceğine işaret ediyor.

Raporda çözüm için önerilen diğer bir husus ise kalkınmada öncelikle bölgelere ayrılması gereken Afganistan’da bir Afganistan Barış ve Kalkınma Fonu (ABKF)” oluşturulması ve bu fonla desteklenecek bir “Afganistan Barış ve Kalkınma Programı (ABKP)” nın uygulamaya konulması.

GASAM Afganistan Raporu’na şu linkten ulaşabilirsiniz:

Afganistan Raporu ve Çözüm Stratejisi

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. orada cuzim yok ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: