Ankara’dan Afganistan için Yeni Girişim


Afganistan’a Yönelik Bir “Düşünce Platformu”nun Oluşturulması Amacıyla 6 Mayıs’ta Ankara’da Uluslararası Toplantı Düzenlenecek.

Türkiye’nin Afganistan’a katkıları giderek artıyor. Afganistan’a yönelik bir “Düşünce Platformu”nun oluşturulması amacıyla 6 Mayıs’ta Ankara’da uluslararası toplantı yapılacak.

Türkiye’nin ev sahipliğinde 26 Ocak’ta İstanbul’da gerçekleşen “Afganistan Bölgesel Zirvesi”nde varılan mutabakat uyarınca, “Düşünce Platformu”nun oluşturulması öngörülüyor. Bu amaçlı 6 Nisan’da Ankara’da uluslararası bir toplantı düzenlenecek.

Afganistan ve komşu ülkelerden önde gelen akademisyenler, düşünce kuruluşları uzmanları ve medya temsilcilerinin katılacağı toplantıda söz konusu platform çerçevesinde neler ve nasıl yapılacağı görüşülecek.

Bölgesel işbirliği açısından önem taşıdığı belirtilen, “Düşünce Platformu”nun oluşturulması konusunda 6 Mayıs’ta yapılacak toplantı ve platform çalışmaları için Ankara’nın özellikle “Türkiye’nin düşünce kapasitesi”ne güvendiği belirtiliyor.

-İstanbul’DAKİ 4. RECCA KONFERANSINA HİNDİSTAN DA KATILACAK-

Öte yandan, Afganistan’a ilişkin 4. Bölgesel Ekonomik İşbirliği Konferansı’nın(RECCA), Türkiye’nin ev sahipliğinde de Ekim ayında komşu ve bölge ülkeleriyle tüm donör ülkelerin ve ilgili kuruluşların katılımıyla İstanbul’da gerçekleşmesi öngörülüyor.

İstanbul’daki konferansta, Ocak ayındaki “Afganistan Bölgesel Konferansı’na, Pakistan’ın tutumu nedeniyle davet edilmediği gerekçesiyle tepki gösteren ve bu konudaki rahatsızlığını nota aracılığıyla diplomatik kanallardan Türkiye’ye ilettiği belirtilen Hindistan’ın da bulunacağı bildirildi.

RECCA toplantısında Afganistan’a yönelik somut projelerin ele alınacağı belirtiliyor.(anka)

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. Site yönetiminden bir rica
    Tüm türk dillerine aşina olmak istiyoruz. Oyüzde lütfen aynı metnin özbekçesini ve türkmencesini de yayınlayın. Özbekçe olarak girdiğimizde başka metinler çıkıyor. Türkmence olarak girdiğimizde başka metinler. Türk dünyasının kaynaşması açısından bu yönde bir düzenleme yapabilirseniz çok memnun olacağız. Teşekkür ederiz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: