Alişir Neva-i Heykeline Irkçı Saldırı


Daha yeni Nevruz bayramında Güney Türkistanın Mezar-ı Şerif şehrinde Alişir Neva-i caddesinde dikilen Alişir Neva-i Herkeline kimliği belirsiz kişi veya kişilerce saldırı düzenlendi.

Bu ırkçı saldırı sonucunda Alişir Neva-i hekelinin yüz kısmında hasar meydana geldi.

Bu eylem bir kişi veya kişilerin yaptığı basit bir eylem değildir. Bu olay kendini bilmez kültür düşmanları, Afganistan Türk düşmanları, Afganistan Türklerinin uyanışından rahatsız olanlar tarafından planlanmış bir eylem olarak düşünüyoruz…

Mezar-ı Şerif Timurlular dönemi Sultan Hüseyin Baykara zamanında şehir olma özelliğine kavuşmuştur. Belh vilayetinin merkezi olan Mezar-ı Şerif ismini Sultan Hüseyin Baykara zamanında yaptırılan  Büyük Bilgin Devlet adamı Şair Alişir Neva-i’nin büyük emeği geçen Hz. Ali türbesinden alıyor.

Belh vilayetinin ilçelerinin nüfusunu %90 Türkler (Özbek, Türkmen) oluşturuyor. Sadece Mezar-ı Şerif çevresinde Tacikler yaşamaktalar. Ne varki Afganistan tiktatör yönetimi tarafından atanan Belh vilayeti valisi Bir Türk düşmanı Ata Muhammed tacik asıllıdır.  Bir çok kez Raşid Dostuma karşı ayaklanmış onlarca insanın ölümüne neden olmuştur.

Alişir Neva-i

Alişir Neva-i Güney Türkistanın Herat kentinde 9 şubat 1441 dünyaya geldi. Oldukça soylu ve kültürlü bir aileden gelen Nevai’nin babası Kiçkine Bahadır (Kişkine Bahşi) olarak da bilinen Gıyaseddin Kiçkine’dir.

Hüseyin Baykara döneminde  Herat’ta, duyarlılığı kadar devlet işleri hakkında görüşleri, bilinçli davranışlarıyla da kendini belli eden Nevai, kısa sürede Mühürdarlığa, oradan da vezirliğe, sonunda da Divan Beyliği’ne kadar yükselir. Güney Türkistan Hükümdarılığı’nın aranan ve sevilen siması olmuştur. Elindeki bu siyasi gücü sanat ve şiir sevgisiyle birleştirmiş, molla Camii, Devletşah, Vasifi gibi sanatçı ve bilim adamlarını da çevresinde toplayarak Herat’tı sanat merkezi haline getirmiştir. Başkent Herat, Türk tarihinde sayılı kültür merkezlerinden biri olmuş.Ünlü Türk şair ve bilim adamı Ali Şir Neva-i burada yetişmiştir.

Ali Şir Nevai, sadece yaşadığı dönemin ve Çağatay Edebiyatı’nın değil, günümüze değin uzanan, Türkistan (Orta Asya) ve Türk edebiyatının en önemli şairlerinden biridir. Ali Şir Nevai’nin yaşamı boyunca Herat Büyük Timur İmparatorluğu’na başkentlik ve Müslüman dünyasına başlıca kültürel ve entelektüel öncülük yapmıştır. Kültürlü, duygulu, dürüst ve insancıl karakterinin de etkisiyle Nevai, günümüze kadar uzanan bir ekol olmuştur. Onun ardından yetişen pek çok şair, Nevai’nin yazı özelliklerinden esinlenerek ürünler vermeye çalıştılar. Nevai’nin yazıları ve dili Türk edebiyatında da son derece etkili olmuştur.Örneğin 1872 yılında Mahbübül-Kulüb isimli eseri, Türkçe’ye aktarılarak, Ahmet Vefik Paşa tarafından basılır.

Farsça’nın resmi dil olduğu, Türk aydınlarının bu dille eser vermeyi hüner kabul ettiği bir zamanda Nevai, Türkçeyi edebi dil olarak kullanmayan, Farsça yazan çağdaşlarına çatar. Çağatay Türkçesinin Farsçadan üstün bir dil olduğunu savunmuştır. Bunu da eserleri ile kanıtlamış ve kendinden sonrakileri bu yolda eserler vermeye teşvik etmiştir.

Yaşadığı dönemde düşünsel ürün veren kişilerin çoğunluğunun yaptığı gibi Arapça ve Farsça’yı kullanmak üzere öz Türkçe’yi kullanmayı yeğlemiş, Türkçe’nin ve Türklerin üstünlüklerini, diğer dillerle ve soylarla karşılaştırarak anlatmış ve bu düşüncelerini Muhakemeetü’l Lugateyn adlı yapıtında toplamıştır. Nevai, bu kitabını Türkçe’yi bırakarak eserlerini Farsça verenlere ithafen yazmıştır. Burada, Türkçe ile Farsça’yı karşılaştırarak pek çok yerde Türkçe’nin üstünlüğünü savunmuştur.

Kaşgarlı Mahmut’tan sonra Türk diline en büyük hizmet eden kişi olarak tanınan Büyük bilgin, devlet adamı, Türk dilin yaratıcılarından Türk Dünyasının Şairlerinden Ali Şir Neva-i’ye yapılan bu saygısızlığı, ırkçı eylemi KINIYORUZ ve Bu olayı gerçeklerştirenlerin bir an önce bulunup cezalarını çekmelerini istiyoruz.

Güney Türkistan Gençliği

Reklamlar

2 Yanıt

  1. Insanlikdan nasipsiz Insansil daha insanlik evrimini bitirememis zavalli mahlukat.
    Küfür ve hakaret bile bundan utanacak anlayacak muhatap olmaya deger ayibi utanmayi bilene yapilir simdi ite it deseniz zavallicik ne anlasin size bunu yapanlara bu bile denilmez.
    Tarihin kara lekeli sayfasinda gelecege sizden olup geleceklere sizleri tanitmasi icin bir ibret olarak kalicak bir kara leke ancak bilerde ogün bugün saldirdiginiz su anitin tasvir ettigi Ali,Sir NEVAI ‘nin kivanciyla yasarken sizden olanlar biraktiginiz kara lekeyle sizin hatiranizi dünya insanlik ailesi icinde bir utancla üzerlerinde kara bir lek olarak tasiyacaklar sizede bu yakisir hayirli olsun.
    Selam Ali-sir Nevai gibi degerleri dün bugün ve yarin dünya insanlik ortak degeri olarak bu aileye miras birakan sanli mübarek Hazreti Türkün milletine olsun selam ya Hazreti TÜRK
    HUUU

  2. turk deyl ö özbek

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: