Türkistan’ın Manevi Önderi Halife Kızılayak


Yıllardır çeşitli arşivler derlenerek hazırlanan Türkistan’ın Manevi Önderi Halife Kızılayak kitabi yayımlandı.

Türkistan’da Bolşevik ihtilalına karşı direnen mücahit kahramanlardan biri olan Türkistan’ın Manevi Önderi Halife Kızılayak hakkında çeşitli arşivlerden yararlanarak derlenen eser nihayet yayınlanmıştır.

Gazeteci Osman Mahdum tarafından yıllardır üzerinde titizlikle çalışılan ve Düzey Yalıncılık tarafından yayımlanan Türkistan’ın iftiharı Manevi Önderi Halife Kızılayak’ı tanımayan yoktur.

Güney Türkistan’da yaşayan tüm Türk halkının saygı duyduğu Halife Kızılayak, Afganistan’ı 40 yıl istikrarlı bir şekilde yöneten Zahirşah’ın ”Kral” olacağını yıllar öncesinden bilmiş ve onu büyük bir kazadan kurtarır.

Bolşivik ihtilaline karşı direnen Basmacıları Afganistan’ın küzeyinde tek çatı altında toplamış, 70 bine yakın askeri toparlayarak yeniden örgütlemeyi başarmış bir şahsiyettir.

Kızılayak Halife, Türkmenistan, Afganistan ve Türkiye’de tanına büyük bir alim, bir önder, takva sahibi, ileri görüşlü mütevazi bir liderdir.

1919’dan 1941 yılına kadar vatan savunması için çeşitli mücadeleler veren Halife Kızılayak‘ın aile fertlerinden 47 kişi şehit vermiştir. Ömrünün büyük bir bölümünü cihatla süsleyen Kızılayak Halife’nin oğulları ve torunları da 60 yıl arada aynı dedesi gibi vatan savunmasında yer almışlardır.

Osman Mahdum

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. Türkistan ve tüm dünya Türkleri davanin davacisi olup cigirini gercek bir Bulvara dönüstüre bilme cabasi icinde olacaklardir seninactigin kurtulus cigiri Türkün özgürlük Bulvari oldugu güne kadar senin Türklerin sana minnet duygusu icinde sanli hatirani gönüllerinin en derin Türklük ikliminde saklayacaklar nezaman’ki katreler ummana kavusacak o gün sizlerde rahat uyuyacaksiniz sag olun ruhunuz hatiraniz hatiriniz sad olsun kaniniz yerde bereket gükde sancagimiza renk olacak selam olsun kutsal hatiraniza .
    Türk hakikatinin gercek Erlerine HUUU

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: